“Kara altın” yüzleri güldürdü

banner37

Zeytin rekoltesi bu yıl 800 tona dayandı. Üretici memnun. İhtiyacın çok üstünde olan zeytin hasadının ardından zeytinyağı ihracı için çalışmalar da son sürat sürüyor

banner87
“Kara altın” yüzleri güldürdü
banner90
banner8

ZEYTİN REKOLTESİ BEKLENTİLERİN ÇOK ÜSTÜNDE… Ülkemizde yetişen önemli değerlerden “kara altın” olarak da nitelendirilen zeytin, üreticinin olduğu kadar ülke ekonomisi için de yüzleri güldürdü. Zeytin hasadı yapan üretici, verimden oldukça memnun. Zeytin rekoltesi, bu yıl beklentilerin çok üstünde, 800 tona dayandı.  İç piyasa ihtiyacının çok üstünde olan zeytinin yarattığı heyecanla zeytinyağı için de dışsatım gündemde

ZEYTİNYAĞINDA ŞEYTANIN BACAĞI KIRILACAK GİBİ…İç piyasa ihtiyacının çok üstünde olan zeytinin yarattığı heyecanla harekete geçen Esnaf, Zanaatkar ve Üreticiler Pazarlama Kooperatifi (EZKOOP) ile Büyükkonuk Zeytin Üreticileri Tarım Kooperatifi (ZEYTİNKOOP), zeytinyağı ihracatı için çalışmalara başladı.  Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, zeytinyağı ihracı için titizlikle çalıştıklarını belirterek, “Tüm üretim süreçleri denetleniyor. Zeytinin hasadından değirmene kadar ve değirmende, zeytinyağı üretimi ve depolamaya kadar denetliyoruz. Standardı yüksek birinci sınıf bir yağ üretiliyor. Üretilen yağın kalitesi dünya standartlarının üstünde. Amaç, zeytinyağı ihracatı yaparak üreticinin önünü açmaktır. Bu sene çabalar ve temaslar arttı. Şeytanın bacağını bu sene kıracağız” dedi

Serap ŞAHİN

Ülkemizde yetişen önemli değerlerden “kara altın” olarak da nitelendirilen zeytin, üreticinin olduğu kadar ülke ekonomisi için de yüzleri güldürdü.


Zeytin hasadı yapan üretici, verimden oldukça memnun. Zeytin rekoltesi, bu yıl beklentilerin çok üstünde, 800 tona dayandı.


İç piyasa ihtiyacının çok üstünde olan zeytinin yarattığı heyecanla harekete geçen Esnaf, Zanaatkar ve Üreticiler Pazarlama Kooperatifi (EZKOOP) ile Büyükkonuk Zeytin Üreticileri Tarım Kooperatifi (ZEYTİNKOOP), zeytinyağı ihracatı için çalışmalara başladı.


Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, zeytinyağında yasa dışılığın önüne geçmek için denetimlerin çok sıkı olması gereğini söyledi.


Tulga, mecliste onay bekleyen yeni yasaya göre, zeytinyağının nerde üretildiğinin tespitinin ve dolum yerinin belirlenmesinin de zorunlu olacağını kaydetti.


Hürrem Tulga, standartlara uygun üretimin kaç yıldır yapılmadığına işaret ederek, bu yıl zeytinde büyük bir başarı beklendiğinin altını çizdi.

“Zeytin rekoltesi 800 tona dayandı”


Koordinatör Tulga, bu yılki zeytin rekoltesinin 800 tona dayandığına dikkat çekerek  “Şirolar (kepçe)  doluyor takviye yapıyoruz. Bu sene zeytin fazlası var” dedi.


Zeytinyağında kaçağı önlemek için denetimin çok önemli olduğuna işaret eden Tulga, yeterli denetim olmadığı takdirde kalitesiz ve ucuz yağın tedarik edilebileceğini vurguladı.


Geçen yıl kayıt dışı olarak kaçak yollardan zeytinyağı tedarikleri yapıldığını hatırlatan Hürrem Tulga, bunu önlemek amacıyla Tarım Bakanlığı ve Ticaret Dairesi yetkilileriyle görüşmelerin sürdüğünü kaydetti.


Tulga, kayıt dışılığın önüne geçmek için analizlerin şart olduğunu vurgulayarak, toplu tüketim ve üretim noktalarından numunelerin alınıp analizlerinin yapılması gerektiğini yineledi; “Yaptırım da olmalı” ifadesini kullandı.

“Yeni yasada denetimler ciddi”


Tüketiciler Yasası ile zeytinyağının nerde üretildiğinin tespitinin ve dolum yerinin belirlenmesinin de zorunlu olacağına işaret eden Tulga, yeni yasa ile denetimlerin ciddiyet kazanacağını söyledi ve bu düzenlemenin mecliste onay beklediğini kaydetti.


EZKOOP ve ZEYTİNKOOP üreticilerinin, ihracat için yoğun çalışma içinde olduğunu belirten Tulga, şöyle devam etti:


“Tüm üretim süreçleri denetleniyor. Zeytinin hasadından değirmene kadar ve değirmende, zeytinyağı üretimi ve depolamaya kadar denetliyoruz. Standardı yüksek birinci sınıf bir yağ üretiliyor. Üretilen yağın kalitesi dünya standartlarının üstünde.


Amaç, zeytinyağı ihracatı yaparak üreticinin önünü açmaktır. Bu sene çabalar ve temaslar arttı. Şeytanın bacağını bu sene kıracağız”.

“2 bini aşkın zeytin üreticisi var”


Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, ticari olarak üretim yapan üretici sayısının 2 bini aşkın olduğuna dikkat çekerek, bu sayının da hızla arttığını ifade etti.


Hürrem Tulga şunları kaydetti.


“Kooperatifle birlikte pek çok kırsal alanda zeytin ekimleri başladı.

  İhracatı da başarabilirsek eğer, zeytin, ülkenin geleceğidir.


Kaliteli üretim olduğu takdirde bütün Kıbrıs’ı zeytinle donatmamız gerekecek.


Zeytin ekimini özendirmek gerekir. Bu yıl heyecan çok büyük.


Standartlara uygun bir üretim kaç yıldır hiç yapılmadı. Bu yıl büyük bir başarı bekleniyor. İnsanlar ne yapacağını bilecek.”


İhracatın tümüyle kaliteye bağlı olduğuna dikkat çeken Tulga, gerekli standartları taşıyan tüm yağların ihracatının olabileceğini, önemli olanın analizlerinin tutturulması olduğunu ifade etti.


Tulga, bu yıl zeytin rekoltesinde ihtiyaç fazlası olduğunu vurgulayarak, “İhtiyacın çok üstünde bir rekolte elde edildi. İhracat için iş başarıya kaldı” dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2019, 10:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75