banner6

"Kara Gül" operasyonunda yakalanan Zümrüt Deniz’e 13 yıl hapis cezası

banner37

Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen “Kara Gül” operasyonunda tutuklanan Zümrüt Deniz mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme, Deniz’in 6 kilo 700 gram uyuşturucu ile yakalandığını açıklayarak, 13 yıl hapsine karar verdi.

"Kara Gül" operasyonunda yakalanan Zümrüt Deniz’e 13 yıl hapis cezası
banner99

Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü tarafından 14 Nisan 2021 tarihinde gerçekleştirilen “Kara Gül” operasyonu kapsamında toplam 6 kilo 700 gram uyuşturucu ile yakalanan ve “Kanunsuz Uyuşturucu Madde” “İthal, İhraç, Alma Tasarruf” ve “Verme” suçlarından yargılanan Zümrüt Deniz’in aleyhindeki karar açıklandı.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Vedia Berkut Barkın ve Yargıç Murat Soytaç’dan oluşan mahkeme heyetinin oybirliği ile vermiş olduğu kararı Murat Soytaç açıkladı.

Soytaç, kararda şu husulara değindi:

“Sanığın 750 gram eroin türü uyuşturucu, 3 kilo 166 gram 250 miligram metaamfetamin ve 2 kilo 93 gram 840 miligram ham afyonu alarak tasarruf ettiğini görmekteyiz. Tasarruf edilen uyuşturucuların üç türü de çok tehlikeli sınıflarda uyuşturucular olup tüketilmeleri halinde bağımlılık yaratma özellikleri dolayısı ile insan sağlığı üzerinde bilişsel ve fiziksel tahribat yarattığı bilinmektedir. Uyuşturucular tür itibarıyla bu kadar tehlikelilerken sanığın yüksek ağırlıktaki uyuşturucuları tasarruf ettiğini görmekteyiz ki yüzlerce kişiyi zehirlemeye yeter miktardadır. Keza sanık Murat Aykol'un yönlendirmesi ile uyuşturucuyu üçüncü bir kişiye vererek maddi menfaat elde etmiştir” dedi.

Yargıç Soytaç kararda, Zümrüt Deniz’in şu anda cezaevinde hükümlü tutuklu olarak bulunan Murat Aykol isimli şahsın, kendisine karşı masumane duygularını istismar ettiğini ifade ederek, suçun içine çekildiğini aktardı. Sanığını sadece emanetçi olduğunu söylediğini kaydeden Soytaç, “Zümrüt Deniz ile Murat Aykol isimli kişi arasındaki duygusal ilişki nedeniyle istismar edildiğini sanık lehinde değerlendirmekle birlikte sanığın işlemiş olduğu suçun uyuşturucu türü ve miktarı bazında değerlendirdiğimizde böylesine vahim bir suçu sadece duygusal bir münasebet ile izahı mümkün değildir” diye konuştu.

Yargıç Murat Soytaç açıklamasının devamında, cezaevinde bulunan Murat Aykol’un cezaevindeyken uyuşturucu suçlarını işlemesinin mümkün olmadığına değinerek, Deniz’in yardımına ihtiyacı olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Deniz ise sevdiği kişiyi uyuşturucudan uzak tutup topluma ve kendisine faydalı bir birey olmasını sağlamak yerine bu kişinin uyuşturucu işlerini sürdürmesine yardımcı olmuş ve Murat Aykol’un cezalandırma sürecinin amacına ters davranışlarda bulunarak ıslahını baltalamıştır. Dolayısı ile uyuşturucuların türünü, miktarını ve tasarruf amacını ceza takdirinde sanık aleyhinde değerlendirmeyi uygun buluruz” açıklamasında bulundu.

Son olarak Yargıç Murat Soytaç, sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinip, kamu yararı gereği sanığa oybirliği ile 13 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

NE OLMUŞTU?

Narkotik ve Kaçakcılığı Önleme Müdürlüğü ekipleri, Pakistan, İran, Güney Kıbrıs ve KKTC bağlantılı piyasa değeri 10 milyon TL olan toplam 6 kilo 700 gram uyuşturucuyu 14 Şubat 2021 tarihinde “Kara Gül” operasyonunu gerçekleştirmişi. Operasyon kapsamında Zümrüt Deniz ve Cem Derviş Doğu tutuklanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2023, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104