banner6

Kara para akladığı düşünülüyor

banner37

Kara para akladığı düşünülüyor
banner151 banner143

Ahmet UÇAR

   Son dönemlerde sıklıkla karşılaşılan ‘yolcu beraberinde yüklü miktarda nakit paranın ülkeye sokulması’ olayına önceki gün bir yenisi daha eklendi.

   İstanbul’dan Ercan Havalimanı’na gelen ve beraberinde ‘yatırım amaçlı olarak 500 bin Euro nakit para bulunduğu’ beyanında bulunan Y.K.T.’nin bu beyanını şüpheli bulan Mali Polis, yaptığı ilk soruşturmada, zanlının aynı gerekçeyle 24 Mart’ta da ülkeye 600 bin Euro nakit getirdiğini, ancak ülkede herhangi bir yatırımının olmadığını belirledi. Kara para akladığı şüphesiyle tutuklanarak hakkında soruşturma başlatılan zanlınınsa polise yaptığı beyanında, mart ayında beraberinde getirdiği parayı yatırım yapmadığı için ‘beyansız olarak’ geri götürdüğü, önceki gün getirdiği 500 bin Euro’nun da o paradan geriye kalanlar olduğunu iddia ettiği belirtildi.

   Hakkında “Para Kambiyo Yasasına aykırı hareket etmek” ve “Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasasına aykırı hareket etmek” suçlarından soruşturma başlatılan Y.K.T., dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı ve aleyhine 2 gün tutukluluk emri alındı.

   Nöbetçi Yargıç Tutku Candaş’ın huzurunda görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında yeminli şahadet veren polis memuru Sami Güneş, 19 Temmuz günü Ercan Güvenlik Amirliği’nden alınan bilgiye göre İstanbul’dan Ercan Havalimanı yoluyla Kuzey Kıbrıs’a saat 18.30’da giriş yapan zanlının tasarrufunda bulundurduğu el valizi içerisindeki toplam 500 bin Euro parayı Ercan Gümrük Şubesi’ne “yatırım” amaçlı getirdiği para olarak beyan ettiğini belirterek, ardından zanlıyla ilgili kayıtlarda yapılan kontrol sonucunda 24 Mart 2022 tarihinde yapılmış 600 bin Euro’luk “mülk ve konut alımı” açıklamalı bir beyanın daha olduğunun tespit edildiğini kaydetti.

   Olayın bilgilerine gelmesi üzerine olay yerine gidilerek konu beyanındaki 600 bin Euro para ile ilgili izahat istenmesi üzerine zanlının Girne’den bir arkadaşı adına mülk alarak konu mülkü sattığı beyanında bulunduğunu dile getiren Güneş, yapılan bu izahatın şüpheli görüldüğünü ifade etti.

   Güneş, zanlının tasarrufundaki para ile ilgili izahat istenmesinin ardından parayı Girne’de mülk ve taksi T izni almak için getirdiğini söylediğine işaret ederek, konu paranın daha önce getirdiği ve tekrar Türkiye’ye götürdüğü 600 bin Euro’dan kalan para olduğu beyanında bulunduğunu anlattı.

   Zanlının verdiği gönüllü ifadesinde 24 Mart 2022 tarihinde, Ercan Havalimanı’ndan “konut ve mülk alımı” olarak beyan edip KKTC’ye getirdiği 600 bin Euro’yu 25 Mart 2022 tarihinde Ercan Havalimanı’na beyan etmeden KKTC’den nakit olarak beraberinde çıkardığını belirttiğine dikkat çeken Güneş, bu ifade üzerine zanlı aleyhinde “Para Kambiyo Yasasına aykırı hareket” suçlamasıyla bir soruşturma başlatıldığını vurguladı.

   Güneş, soruşturmanın yeni başladığını, yapılan beyanın, paranın KKTC’ye girişinden sonra izinin kaybedilmesi ve paranın kaynağı ile ilgili makul bir izahatın bulunmaması nedeniyle bir “suç geliri aklama” faaliyeti olma olasılığının bulunduğunu söyleyerek, soruşturmanın salimen yürütülebilmesi adına zanlının aleyhine 2 günlük tutukluluk emri talep etti.

   Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Tutku Candaş, istenilen tutukluluk emrini verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104