Kara para akladıklarından şüpheleniliyor

banner37

Gazimağusa Posta Dairesi’ne Fransa’dan gelen paketi almaya giden kişinin içinin kontrol edileceğini öğrenince oradan ayrılmasından şüphelenildi, paketten farklı ülke ve kişilere ait 18 adet banka kartı, 4 adet sim kart ve 1 öğrenci kimlik kartı çıktı, iki kişi tutuklandı, iki kişinin de arandığı bildirildi

Kara para akladıklarından şüpheleniliyor
banner90
banner99

İKİ KİŞİ DAHA VAR... “Suç Gelirinin Aklanmasının Önlenmesi Yasası’na aykırı hareket” suçuyla ilgili,
yürütülen soruşturma kapsamına, zanlı olarak görülen A.D.T.T., ve R.T., isimli kişiler tutuklandı ve dün mahkemeye çıkarıldı. Polis, zanlıların ifadelerine göre aranan iki kişinin daha olduğunu belirterek, iki zanlının aleyhine 3 günlük tutukluluk emri aldı.

Sedef BOŞNAK
 

Gazimağusa Posta Dairesi’ne, Fransa’dan gelip, içerisinde farklı ülke ve kişilere ait 18 adet banka kartı, 4 adet sim kart ve 1 adet öğrenci kimlik kartı bulunan paketle ilgili Afrika uyruklu iki kişi tutuklandı.

“Suç Gelirinin Aklanmasının Önlenmesi Yasası’na aykırı hareket” suçuyla ilgili, yürütülen soruşturma kapsamında, zanlı olarak görülen A.D.T.T. (E-23) ve R.T. (E-27) isimli iki kişi tutuklandı ve dün, Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Kıdemli Yargıcı Çiğdem Güzeler’in huzuruna çıkarıldı.

Her iki genç aleyhine, mahkemeden tahkikat maksatlı 3’er gün tutukluluk emri temin eden polis, meseleye bağlantısı olduğuna inandığı iki kişinin peşine düştü.

 

Kartlar incelemede

Dünkü tutukluluk duruşmasında, iddia makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Fırat Kızıltunçlar, meseleyle ilgili olguları aktarması için, PGM’ye bağlı Mali Suçlarla Mücadele Amirliği’nde görev yapan Mehmet Davulcu’yu yeminli şahadete çağırdı.

Tanık polis Mehmet Davulcu, zanlıların, “Suç Gelirinin Aklanmasının Önlenmesi Yasası’na aykırı hareket” suçundan methaldar olduğunu söyledi.

banner134

Mehmet Davulcu, 26 Kasım’da, Gazimağusa Merkez Posta Şubesi’ne gönderilen bir paket içerisinde farklı kişiler adına düzenlenmiş 18 adet banka kartı ve farklı ülkelere ait 4 adet cep telefonu sim kartı ve bir öğrenci kimlik kartının olduğu tespit edildiğini anlattı.

Davulcu, zanlıların, 23 Kasım’da, Fransa’dan zanlı A.D.T.T.’nin adına gelen bahse konu paketi almak için Gazimağusa Merkez Posta Şubesi’ne gittiğini, görevlilerin paketi kontrol ettikten sonra teslim edemeyeceğini söylemesi üzerine oradan ayrıldığını anlattı.

Görevlinin durumu polise bildirmesi üzerine araştırma yapıldığını kaydeden tanık polis, zanlı A.D.T.T.’yi 26 Kasım’da tespit edip sorgulamak üzere müdürlüğe celp ettiğini belirtti.

Tanık polis, zanlının, paketi zanlı R.T.’nin isteği üzerine kendi adına gönderilmesine izin verdiğini anlatması üzerine R.T.’nin de tespit edilip tutukladığını dile getirdi.

R.T.’nin sorgusunda, konu paketi kendisinden tanımadığı iki kişinin alacağını aktardığına dikkat çeken tanık polis, aranan iki kişinin bulunduğuna dikkat çekti ve kartlarda inceleme yapmak için, mahkemeden süre istedi.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren kıdemli yargıç, henüz yeni başlayan ve neticelendirilebilmesi için süreye ihtiyaç duyulan tahkikatın selameti açısından zanlıların 3’er gün poliste tutuklu kalmalarına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75