‘Kara para aklama’ soruşturmasının 4 zanlısı teminata bağlandı

banner37

Kenya-KKTC-Nijerya üçgeninde gerçekleşen yüklü miktardaki para transferiyle ilgili soruşturmasını sürdüren polis, O.O.O. ve İ.U.’nun ardından galeri işletmecisi O.Ö. ve işletmeci O.C. isimli iki kişiyi daha tutukladı

‘Kara para aklama’ soruşturmasının 4 zanlısı teminata bağlandı
banner8

HESABINI KULLANDIRAN DA TUTUKLANDI… Kenya’dan O.O.O.’ya gönderilen 61 bin 750 Euro’nun komisyon karşılığı hesabına yatırılmasına izin veren ve söz konusu parayı çekip teslim eden işletmeci O.C. ve meseleye dahil olarak para alan galeri işletmecisi O.Ö. de tutuklandı ve dün O.O.O. ve taksici İ.U. ile birlikte mahkemeye çıkarılarak aleyhlerindeki suçlardan ileride yargılanmak üzere teminata bağlanarak serbest bırakıldı.

Emine UYSAL ÇALUDA
 

Lefkoşa Polis Müdürlüğü Cürümleri Önleme Şubesi’nin ortaya çıkararak Mali Polise devrettiği ‘Kenya-KKTC-Nijerya’ arasındaki yüklü miktardaki para transferiyle ilgili yürütülen soruşturmada zanlı sayısı 4’e yükseldi.


Polis, Kenya’dan gönderilen 61 bin 750 Euro’yu alıp, bazı kişilere komisyon verdikten sonra farklı kişiler aracılığıyla paranın bir kısmını Nijerya’daki kendi hesabına yatıran O.O.O. ve söz konusu paranın KKTC’ye gönderilebilmesi için banka hesabı bularak 4 bin Euro komisyon alan taksici İ.U.’nun ardından, 7 bin 500 Euro karşılığında banka hesabının kullanılmasına izin veren işletmeci O.C. ve yine bin Euro komisyonla meseleye dahil olan galeri işletmecisi O.Ö.’yü de tutukladı.


‘Kara para aklandığı’ şüphesiyle başlatılan soruşturmasını sürdüren polis, soruşturmanın bundan sonrasındaki kısmına etki edemeyeceklerini düşündüğü dört zanlıyı dün teminat talebiyle mahkemeye çıkardı. Mahkeme de, tüm zanlıların yargılanıncaya kadar yurt dışına çıkışlarını yasaklayarak, çeşitli miktarlardaki para teminatlarıyla serbest bırakılmalarına emir verdi.


Lefkoşa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Temay Sağer’in huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında, Savcı Behrat Mavioğlu, Mali Suçlarla Mücadele Şubesi’nde görevli polis memuru Bilger Koral’ı tanık olarak dinletti.

“CÖŞ, zanlının üzerinde yüklü

miktarda para olduğunu öğrendi”

banner134


Mahkemede yeminli şahadet veren Koral, 14.07.2021 tarihinde Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı

Cürümleri Önleme Şubesi’nin (CÖŞ) aldığı bir bilgide zanlı O.O.O.’nun Lefkoşa’da yüklü miktarda bir para alışverişinde bulunacağının öğrenilmesi üzerine, zanlının Lefkoşa’da tespit edilerek üzerinde arama yapıldığını ve yapılan aramada tasarrufunda toplam 219 bin 040 TL ve 12 bin 300 Euro para bulunduğunu belirtti.


Bilger Koral, zanlı O.O.O’nun soruşturma maksatlı polise celp edildiğini ve zanlıdan yapılan soruşturmada kendisinin tanıdığı olan taksicilik yapan zanlı İ.U.’dan hesap bulmasını istediğini, Kenya’da kalan Marcus isimli arkadaşının kendisine zanlı İ.U’nun verdiği O.C.’ye ait İş Bankası’ndaki hesaba 61 bin 750 Euro para gönderdiğini ve hesabına para gelen O.C.’nin 7 bin 500 Euro komisyon alıp, zanlı İ.U.’ya verdiğini ve zanlı İ.U.’nun da konu parayı zanlı O.O.O’ya teslim ettiğinin tespit edildiğini mahkemeye aktardı. 

“Taksici 4 bin Euro komisyon aldı”


Polis memuru Bilger Koral, zanlı O.O.O.’nun bu paradan taksici İ.U.’ya 4 bin Euro, galeri işletmecisi O.Ö.’ye bin Euro, işletmeci O.C.’nin 7 bin 500 Euro komisyon verdiğinin tespit edildiğini kaydetti.


Koral, meselenin ciddi bir kara para aklama meselesi olabileceğini ve zanlıların etki edebilecekleri tahkikatın tamamlandığını belirterek, zanlıların yargılanmak üzere mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.


Yargıç Temay Sağer, zanlıların methaldar oldukları suçun ciddiyetine vurgu yapıp, 500 bin TL cezası ve 15 yıla kadar hapislik cezası öngördüğünün altını çizdi.


Sağer, zanlıların davaları görüşülünceye kadar yurtdışına çıkışını yasaklayarak, zanlı O.O.O.’nun 30 bin TL, İ.U.’nun 15 bin TL, O.Ö.’nün 10 bin TL, O.C.’nin 25 bin TL nakdi teminat yatırması, zanlıların her biri için ikişer kefilin 150’şer bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması ve 2 haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunmaları koşullarıyla tutuksuz yargılanmalarına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75