Kara para aklama soruşturmasu sürüyor

banner37

Bir şahsın hesabını kullanarak, suç geliri olup yurt dışından 108 bin TL’nin aktarıldığı hesaptan paranın çekildiği sırada mali polisler tarafından yakalanan Kemal Köse’nin tutukluluk süresi 7 gün uzatıldı

Kara para aklama  soruşturmasu sürüyor
banner90
banner8

Sedef BOŞNAK

Ülkemizde, kara para aklanmasıyla mücadele eden Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Mali Suçlarla Mücadele ekibinin, yurt dışından para transferi için kullandırılan bir hesaptan suç geliri olan 108 bin TL’nin çekildiği sırada suçüstü tespit edilen Kemal Köse aleyhine yürütülen polis soruşturması devam ediyor.

Konu suçla ilgili Girne’de yakalanan biri kadın 2 kişinin daha olduğuna dikkat çeken polis, mahkemede Kemal Köse aleyhine 7 gün ek tutukluluk emri temin edip, bahse konu paraların kara para olduğundan şüphe duyduğunu anlattı.

 

Tahkikat çok yönlü devam ediyor

Ceza Davaları Yargıcı Gökan Asafoğulları’nın huzurunda görüşülen dünkü ek tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı İlhan Damdelen, meseleyle ilgili mahkemeye bilgi vermesi için PGM’ye bağlı Mali Suçlarla Mücadele’de görevli polis çavuşu Ertem Hoca’yı yeminli şahadete çağırdı.

banner134
Polis Çavuşu Ertem Hoca, Girne’de sakin zanlının, yurt dışından E. G.’nin hesabına aktarıldığı 108 bin TL’lik parayı çekeceği esnada tespit edildiğini anımsattı ve zanlının kullanımındaki Mercedes marka PS 277 plakalı konu aracı emare aldığını anlattı.

Ertem Hoca, zanlının ve E. G.’nin konu paralarla ilgili izahatta bulunamadığından söz ederek, konu araç içerisinde 2 hesap belgesi bulup, aracın torpido gözünün özel bir kilitle kilitli olduğuna dikkat çekti.

Tanık polis, ayni gece, polis müdürlüğü avlusundaki araç içerisinden, İrfan Tan isimli bir şahsın, torpido gözünü açarak bir poşet alıp, kendisini engellemek isteyen bir polis memurunu da darp ederek kaçtığını söyledi.

İrfan Tan’ın Girne’de tasarrufunda 125 bin 500 TL nakit parayla, 5 Temmuz 2018’de tutuklandığını kaydeden tanık çavuş, yaptığı soruşturmada konu paranın, 3 Temmuz’da 100 bin TL’sinin, 5 Temmuz’da ise 129 bin TL’sinin Asel Kubanyah Kyzy’nın hesabından çekildiğini tespit ettiğini söyledi.

Tanık çavuş, Asel Kubanyah Kyzy’nın da tutuklandığını belirttikten sonra, aranan bir şahıs olduğuna vurgu yaptı ve İrfan Tan’ın, polis avlusundaki araç içerisinden kilit altındaki 97 bin 800 TL’yi almak için geldiğini açıkladı.

Konu paraların yurtdışındaki birçok kişiden konu hesaplara gönderildiğini anlatan tanık çavuş, banka yetkilileriyle irtibat içeirinde olduklarına dikkat çekti ve gerekli araştırmayı yapabilmek için tahkikata etki etme olasılığı olan zanlı aleyhine mahkemeden 7 gün tutukluluk süresi istedi.

Yargıç, tahkikatın selameti açısından zanlının 7 gün süreyle poliste tutuklu kalmasına izin ve emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2018, 09:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75