Kara para aklamaktan suçlanıyorlar!

banner37

Ülkede, kara para aklanmasıyla mücadele eden PGM’ye bağlı Mali Suçlarla Mücadele ekibi, suç geliri olup, yurtdışından 108 bin TL’nin aktarıldığı hesap sahibi Erhan Gül’ü ve hesabı kullanan Kemal Köse’yi tutukladı; iki kişiyi daha arıyor.

banner87
Kara para aklamaktan suçlanıyorlar!
banner99

Sedef BOŞNAK

Ülkemizde, kara para aklanmasıyla mücadele eden PGM’ye bağlı Mali Suçlarla Mücadele ekibi, hem kara para aklayanlara, hem de bu paranın aklanması için hesap kullandıranlara göz açtırmıyor.

Gazimağusa’da, Suç Geliri Aklanması ve Önlenmesi Yasası’na aykırı hareketten, Kemal Köse ve Erhan Gül isimli 2 kişiyi tutuklayarak mahkemeye çıkaran polis, suçla bağlantısı olduğuna inandığı 2 kişinin daha peşine düştü.

Polis, mahkeme emriyle Erhan Gül’ü, imza ettiği 50 bin TL’lik kefalet senedi karşılığında serbest bırakırken, bin 500 TL karşılığında banka hesabını kullanması için Erhan Gül’ü ikna edip, bahse konu hesaba, yurt dışından toplam 108 bin TL para aktarılmasını sağlayan Kemal Köse aleyhine de 1 günlük tutukluluk emri aldı.

Her iki zanlı, zanlılardan Erhan Gül’ün polise yaptığı ihbar sonucu, Ziraat Bankası’na ait bankamatikten paranın çekildiği esnada suçüstü tespit edilip tutuklandı.

 

Tahkikat devam ediyor

Ceza Davaları Yargıcı Gökan Asafoğulları’nın huzurunda görüşülen dünkü iki ayrı duruşmada, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı İlhan Damdelen, meseleyle ilgili mahkemeye bilgi vermesi için PGM’ye bağlı Mali Suçlarla Mücadele’de görevli polis memuru Bilger Koral’ı tanık kürsüsüne çağırdı.

Tanık polis Bilger Koral, zanlıların, Gazimağusa’da meydana gelen “Suç Geliri Aklanması ve Önlenmesi Yasası’na” aykırı suçtan methaldar olduklarını söyledi ve Erhan Gül’ün, polise yaptığı ihbar sonucu, her iki zanlıyı da, Erhan Gül’ün, Ziraat Bankası’na ait bankamatikten konu parayı çektiği esnada suçüstü tespit edip tutukladığını anlattı.

Bilger Koral, zanlı Kemal Köse’nin, Erhan Gül’ü, hesabını kullanması için ikna edip, konu hesaba yurt dışından belirli aralıklarla 108 bin TL para aktarılmasını sağladığını söyledi ve banka yetkililerinden aldığı bilgiye göre, konu hesaba, 10 farklı kişiden para geldiğini öğrendiğini mahkemeye aktardı.

Kemal Köse’nin polise gönüllü ifade vererek, sözlü beyanlarda bulunduğuna işaret eden tanık polis, Kemal Köse’nin suç ortağı olan 2 kişiyi daha aradıklarına dikkat çekti.

HIV virüsü taşıyıcısı olup, devletten maaş alan ve olayın aydınlatılması için polise yardımcı olan Erhan Gül’ün devam eden tahkikata etki etme olasılığı olmadığını kaydeden tanık polis, mahkemeden, KKTC vatandaşı olan Erhan Gül’ü uygun bir teminata bağlamasını talep ederken, Kemal Köse aleyhine tutukluluk emri istedi.

“Olayı polise bildirdim”

Kemal Köse, avukatı aracılığıyla, aleyhindeki suçlamaları reddederken, garip hareketleriyle dikkat çeken Erhan Gül, söz verilmesi üzerine, polisle işbirliği yaptığını ifade etti ve “Kemal Köse’yi çok kısa zamandır tanırım. Zor durumdaydım. Polislere bilgi verip, parayı çekmeye gittim. Maddi gücüm yok” diyerek gözyaşlarına boğuldu.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren yargıç, suçun ciddiyetine vurgu yaptıktan sonra, tahkikata etki etme olasılığı olan Kemal Köse’nin 1 gün süreyle poliste tutuklu kalmasına izin ve emir verirdi.

Yargıç, davaları görüşüleceği tarihte mahkemede hazır olmasını sağladığı Erhan Gül’ü, KKTC dışına çıkmaktan men edip, imza edeceği 50 bin TL’lik şahsi kefalet senedi karşılığında serbest bıraktı.

Tüm pasaport ve seyahat belgelerine el konan Erhan Gül teminat şartlarını yerine getirerek serbest kaldı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 08:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108