banner6

“Kara para kuryeliği” yaptığına inanılıyor

banner37

“Kara para kuryeliği” yaptığına inanılıyor
banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

   Mali Suçlarla Mücadele Amirliği tarafından düzenlenen “Kurye Operasyonu”nda, Ercan Havalimanı’ndan sırt çantası içinde “suç geliri” olduğuna inanılan 500 bin Euro ile giriş yapan zanlı Oleksandra Suprun tutuklandı.

   Mali Şube, ilk etapta zanlının suçtan elde edilen gelir olduğuna inanılan 850 bin Euro nakit parayı KKTC’ye yolcu beraberi getirdiğini tespit etti.

   Mali Şube, paranın Güney Kıbrıs’a getirildiğine ve meblağın artacağına inanıldığını kaydetti.

   Zanlı Oleksandra Suprun, dün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Kıdemli Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen tutukluluk duruşmasında Savcı Behrat Mavioğlu’nun tanığı olarak yeminli şahadet veren polis memuru Türker Samancıoğlu, olguları aktardı.

“Sırt çantasından 500 bin Euro çıktı”

   Mahkemede yeminli şahadet veren Samancıoğlu, 16.06.2022 tarihinde “kuryeler tarafından KKTC’ye yüksek miktarda nakit paraların sırt çantaları içerisinde getirileceği ve getirilen paraların suç geliri olabileceği” bilgisinin alındığına vurgu yaptı.

   Samancıoğlu, aynı gün Mali Suçlarla Mücadele Amirliği tarafından gerçekleştirilen Kurye Operasyonu’nda Ukrayna uyruklu zanlı Oleksandra Suprun’un İstanbul’dan KKTC Ercan Havalimanı’na gelirken yanında yolcu beraberi şüpheli olarak görülen 500 bin Euro nakit parayı getirdiğinin tespit edildiğine dikkat çekti.

   Zanlının, yapılan sorgusunda paranın gayrimeşru kaynağını gizleyip, makul bir izahat veremediğini belirten Samancıoğlu, yürütülen soruşturma neticesinde zanlının, 2022 yılı içerisinde ilk tespitlere göre 01.04.2022 tarihinde KKTC’ye yolcu beraberi 150 bin Euro ve 23.04.2022 tarihinde de KKTC’ye 200 bin Euro nakit para getirdiğinin tespit edildiğini anlattı.

Paraları, tanımadığı şahıslara teslim etmiş

   Polis memuru Türker Samancıoğlu, aynı tarihte zanlının KKTC’ye getirmiş olduğu paralar ile ilgili olarak vermiş olduğu sözlü beyanında “Tanımadığı birinin havalimanından kendisini aldığı, Lefkoşa’da bilmediği bir ofise gittiğini, orada tanımadığı birine parayı verdiğini, ayrıca yine başka tarihte geldiğinde ise Lefkoşa’da bir eve götürüldüğü ve orada tanımadığı birine parayı teslim ettiğini itiraf ettiğini mahkemeye aktardı.

   Türker Samancıoğlu, zanlının tasarrufunda bulunan GKRY’ye ait Nakit Beyan formundan 30.05.2022 tarihinde İstanbul’dan Atina üzerinden Larnaka’ya yolcu beraberi 460 bin Euro götürdüğünün tespit edildiğine vurgu yaptı.

   Samancıoğlu, zanlının geçmişte beraberindeki paraları KKTC’ye getirdiği günlerde Ercan Havalimanı’ndan giriş yaptıktan hemen sonra kısa bir zaman dilimi içerisinde GKRY’ye geçiş yaptığı ve ardından KKTC’ye geri dönerek aynı gün içerisinde Ercan Havalimanı’ndan KKTC’den ayrıldığının tespit edildiğini söyledi.

“Getirdiği paraları Güney’e götürüyordu”

   Samancıoğlu, zanlının getirdiği paraları KKTC üzerinden GKRY’ye götürdüğüne inanıldığını anlattı.

   Zanlının aynı gün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nden temin edilen derdest emri gereği tutuklandığını belirten Samancıoğlu, tasarrufunda bulunan ve sırt çantası içerisinde muhafaza ettiği 500 Bin Euro’nun emare olarak zapt edilerek Devlet Haznesi’ne yatırıldığını kaydetti. 

   Samancıoğlu, zanlının tasarrufunda bulunan cep telefonunun incelenmek üzere teslim alınıp, aynı gün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nden Bilişim Yasası tahtında bilişim emri temin edildiğini söyledi. 

   Samancıoğlu, zanlının ilk tespitlere göre ve suçtan elde edilen gelir olduğuna inanılan 850 bin Euro nakit parayı KKTC’ye yolcu beraberi getirdiğinin tespit edildiğini ve yürütülen geniş çaplı araştırma ve soruşturma neticesinde meblağın artacağına inanıldığına dikkat çekti.

   Samancıoğlu, mesele ile ilgili olarak birçok kamera görüntüsünün incelenmesi, birçok ifade temin edilmesi ve Türkiye dahil birçok yer ile yazışmalar yapılması gerektiğini ayrıca zanlının daha önce yolcu beraberi getirdiği nakit paraları kime veya kimlere teslim ettiği ve yine 16.06.2022 tarihinde getirmiş olduğu nakit paraları kim veya kimlere teslim edeceği yönünde de geniş çaplı soruşturmanın devam ettiğine vurgu yaptı.

   Samancıoğlu, ilk aşamada mesele ile bağlantısı olduğunu inanılan bir şahsın arandığını ve zanlının aleyhine tahkikatın yeni başladığını söyleyerek, poliste üç gün tutuklu kalmasını talep etti.

   Kıdemli Yargıç Mine Ozankaya, talebi onayladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104