Kara para soruşturması dallanıp budaklandı

banner37

Mağusa’da 4 Temmuz tarihinde başlatılan “Kara para aklama” soruşturması kapsamında tutuklanan zanlılar İrfan Tan, Metin Bal ve Karabey Kaan Uluışık aleyhinde 5’er günlük ek tutukluluk emri alınırken, zanlılar Selim Özdemir ile Kasım Bozdoğan teminata bağlanarak serbest bırakıldı

Kara para soruşturması  dallanıp budaklandı

Ahmet VAMIK

Mağusa’da 4 Temmuz tarihinde başlatılan, ardından kısa sürede Lefkoşa, Güzelyurt ve Girne’ye kadar uzanan “Kara para aklama” soruşturması kapsamında tutuklanan zanlılar dün yeniden Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Gazimağusa Polis Müdürlüğü’nün bahçesinde emare olarak bulunan bir araçta saklanmış yüklü miktarda parayı gizlice alırken, kendisini fark eden polis memurunu bertaraf ederek kaçan ve Girne’de yakalandığı esnada tasarrufunda 125 bin 500 TL nakit para ele geçirilen zanlı İrfan Tan’ın yanı sıra suç ortakları Metin Bal ile Karabey Kaan Uluışık, aleyhinde 5’er günlük ek tutukluluk emri alındı.

Soruşturma kapsamında tutuklanan İrfan Tan, Metin Bal, Karabey Kaan Uluışık, Selim Özdemir ve Kasım Bozdoğan, dün yeniden Girne’de mahkemeye çıkarıldı. Tan, Bal ve Uluışık’ın tutukluluk süreleri uzatılırken, Özdemir ile Bozdoğan teminata bağlanarak serbest bırakıldı.

5’er gün daha tutuklu kalacaklar

Farklı şahısların banka hesaplarını yasa dışı para transferinde kullanan zanlılar İrfan Tan, Metin Bal ve Karabey Kaan Uluışık dün yeniden Girne Kaza Mahkemesi’nde yargıç huzuruna çıkarıldı.

Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Mesut Mesutoğlu’nun huzurunda görüşülen duruşmada Başsavcılık adına Savcı Emine Taşkın, Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Mali Suçlarla Mücadele Amirliği’nde görevli polis memuru Mehmet Davulcu’yu tanık olarak dinletti.

Zanlılar İrfan Tan, Metin Bal ve Karabey Kaan Uluışık’ın “Suç Gelirlerinin Aklanması” suçundan methaldar olduklarını belirten polis memuru Mehmet Davulcu, bin 500 TL ile 2 bin TL arasında değişen ücretler karşılığında farklı şahısların hesaplarını kullanarak bu hesaplar üzerinden yasadışı bir şekilde yüklü miktarda para transferi gerçekleştiren zanlılar aleyhinde yürütülen soruşturmanın halen devam ettiğini dile getirdi.

4 Temmuz tarihinden beridir devam eden kapsamlı soruşturma sürecinde 7 kişinin mahkemeye çıkarılarak teminata bağlandığını, 20 kişiden de ifade alındığını açıklayan Davulcu, zanlılar aleyhine yürütülen soruşturmanın halen devam ettiğini ve aranan bir şahıs daha olduğunu belirterek, serbest kalmaları halinde yürütülen geniş çaplı soruşturmaya etki etme olasılığı yüksek olan zanlıların tutuklu kalmalarını talep etti.

Yargıç Mesut Mesutoğlu, soruşturmanın salimen yürütülebilmesine olanak sağlamak amacıyla zanlıların 5’er gün süreyle daha tutuklu kalmalarına emir verdi. 

Hesaplarını kullandıran zanlılar teminatla serbest

Öte yandan, “Kara para aklama” soruşturması kapsamında poliste tutuklu bulunan zanlılar İrfan Tan, Metin Bal ve Karabey Kaan Uluışık’ın zanlılar Selim Özdemir ve Kasım Bozdoğan’ın banka hesaplarını kullanarak yüklü miktarlarda havale işlemi gerçekleştirdiklerinin ortaya çıkması üzerine söz konusu şahıslar Mali Suçlarla Mücadele Amirliği’nde görevli ekipler tarafından tutuklanmıştı.  

Zanlılar Selim Özdemir ve Kasım Bozdoğan’ın “Suç Gelirinin Aklanması” suçundan methaldar olduğunu belirten polis memuru Mehmet Davulcu, Selim Özdemir ve Kasım Bozdoğan’ın banka hesapları üzerinden toplamda 246 bin TL’lik havale işlemi gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

Zanlılar aleyhine yürütülen soruşturmanın tamamlandığını ifade eden Davulcu, zanlıların mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmalarını talep etti. 

Yargıç Mesut Mesutoğlu, zanlıların yurt dışına çıkışının yasaklanıp, tüm kimlik ve seyahat belgelerine el konulması, en yakın polis karakoluna haftada 2’şer kez ispat-ı vücut yapmaları, KKTC vatandaşı 2 kişinin zanlı Selim Özdemir’in lehinde 30’ar bin TL’lik kefalet senedi imzalaması, KKTC vatandaşı 1 kişinin zanlı Kasım Bozdoğan’ın lehinde 50 bin TL’lik kefalet senedi imzalaması, zanlı Selim Özdemir’in 2 bin TL’lik nakdi teminat yatırması ve zanlı Kasım Bozdağan’ın ise 3 bin TL’lik nakdi teminat yatırması karşılığında yargılanıncaya kadar serbest kalmalarına emir verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2018, 08:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER