Kara para şüphesi var

banner37

CÖŞ, Nijerya uyruklu O.O.O., isimli bir kişinin üzerinde toplam 219 bin 040 TL ve 12 bin 300 Euro para bularak emare aldı ve zanlıya hesap numarası sağlayan bir taksiciyi de tutukladı

Kara para şüphesi var
banner8

“PARA KENYA’DAN GÖNDERİLDİ”… Üzerinde yüklü miktarda para bulunan O.O.O., ve taksici İ.U.’yu dün mahkemeye çıkaran polis, Kenya’dan 61 bin 750 Euro paranın, aranan bir kişinin banka hesabına gönderildiğini, bu kişinin yüzde 20 komisyon aldığını, aracı olan taksici İ.U.’nun da bin Euro aldığını belirttikten sonra, Kenya’dan gönderilen parayı teslim alan O.O.O.’nun da paranın içerisinden 128 bin TL’yi Nijeryalı 8 kişiye dağıttığını, onların da O.O.O.’nun Nijerya’daki hesabına yatırdıklarını anlattı, çok yönlü soruşturma yürüttüklerini söyledi.

Emine UYSAL ÇALUDA
 

Lefkoşa’da Nijerya uyruklu O.O.O., isimli bir kişinin yüklü miktarda para alışverişi yapacağı bilgisine ulaşan Lefkoşa Cürümleri Önleme Şubesi (CÖŞ), zanlının üzerinde toplam 219 bin 040 TL ve 12 bin 300 Euro para bularak emare aldı.


Polise ifade veren O.O.O., isimli zanlı, taksici olan İ.U., isimli kişinin yardımıyla üçüncü bir kişiden hesap numarası alıp, Kenya’dan kendisine gönderilen 61 bin 750 Euro’yu aranan kişiden yüzde 20 komisyonlukla temin edip, İ.U.’ya da bin Euro vererek, temin ettiğini itiraf etti.


O.O.O., isimli zanlı ifadesinde, Nijeryalı 8 kişiye toplam 128 bin TL para verdiği itirafında da bulundu.


“Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasası’na Aykırı Hareket” suçlamalarıyla ilgili tutuklanan O.O.O., ve İ.U., isimli iki zanlı dün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.


banner134
Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen ek tutukluluk duruşmasında, KKTC Başsavcılığı adına savcı İlhan Damdelen, tanık olarak Mali Suçlarla Mücadele Şubesi’nde görev yapan polis memuru Bilger Koral’ı dinletti.

Taksici hesap numarası buldu, para Kenya’dan gönderildi

Mahkemede yeminli şahadet veren Koral, 14.07.2021 tarihinde Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı

Cürümleri Önleme Şubesi’nin aldığı bir bilgide, zanlı O.O.O.’nun Lefkoşa’da yüklü miktarda bir para alışverişinde bulunacağının öğrenilmesi üzerine zanlının, Lefkoşa’da tespit edilerek üzerinde yapılan aramada tasarrufunda toplam 219 bin 040 TL ve 12 bin 300 Euro paranın bulunduğuna vurgu yaptı.


Polis memuru Bilger Koral, zanlı O.O.O.’nun soruşturma maksatlı polise celp edildiğini ve zanlıdan yapılan soruşturmada kendisinin tanıdığı olan ve taksicilik yapan zanlı İ.U.’dan hesap bulmasını istediğinin öğrenildiğini belirtti.


Koral, zanlının ifadesinde, Kenya’da kalan Marcus isimli arkadaşının kendisine, zanlı İ.U.’nun verdiği başkasına ait İş Bankası’ndaki hesaba 61 bin 750 Euro para gönderdiğini ve hesabına para gelen şahsın da konu hesabından parayı çekip içerisinden yüzde 20 komisyonluk parasını alıp, İ.U.’ya 49 bin Euro verdiğini ve zanlı İ.U.’nun da konu parayı kendisine teslim ettiğini, İ.U.’ya da bin Euro verdiğini söylediğini kaydetti.

Dağıtılan paralar Nijerya’daki hesaba yatırıldı

Koral, yine zanlı O.O.O’nun verdiği bilgide, bu paranın bir kısmını Türk Lirası’na çevirdikten sonra 13.7.2021 tarihinde Nijeryalı 6 kişiye 88 bin 000 TL verdiği, 14.7.2021 tarihinde ise 2 kişiye daha toplam 40 bin 000 TL para verdiğini ve bu kişilerin ise karşılık olarak kendisine Nijerya’daki hesabına Türk Lirası’nın karşılığı olarak Nijerya Nayrası yatırdıklarını söylediğini mahkemeye aktardı.


İki zanlının da temin edilen derdest emri gereği tutuklanarak hücrelere yerleştirildiğini söyleyen Koral, meselenin ciddi bir kara para aklama meselesi olabileceğinden soruşturmanın salimen yürütülebilmesi için zanlıların bir gün tutuklu kalmasını talep etti.


Yargıç Temay Sağer, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların bir gün tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75