banner6

Karaciğerde kapalı ameliyat dönemi başladı

banner37

KKTC’de ilk kez, laparoskopik (kapalı) karaciğer kanseri ameliyatı, Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde, Op. Dr. Tevfik Eker ve ekibi tarafından gerçekleştirildi

Karaciğerde kapalı ameliyat dönemi başladı
banner8

KONFORU BÜYÜK… Dünyada ve Türkiye’de sayılı merkezlerde gerçekleştirilen kapalı yöntem ameliyatı, geçtiğimiz günlerde ülkemizde, karaciğer, pankreas ve safra yolları cerrahisinin en deneyimli ekibi tarafından başarıyla tamamlandı. İlk kez gerçekleştirilen ve hastalara büyük konfor sağlayan operasyon sonucu, bir hastanın karaciğerinin sol lobu yerleşimli tümörü başarıyla alındı.

 Sedef BOŞNAK

KKTC’de ilk kez, laparoskopik (kapalı) karaciğer kanseri ameliyatı, Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde, Op. Dr. Tevfik Eker ve ekibi tarafından gerçekleştirildi.


Dünyada ve Türkiye’de sayılı merkezlerde gerçekleştirilen kapalı yöntem ameliyatı, geçtiğimiz günlerde ülkemizdeki, karaciğer, pankreas ve safra yolları cerrahisinin en deneyimli ekibi tarafından başarıyla tamamlandı.


KKTC’de ilk kez gerçekleştirilen operasyon sonucu, karaciğerin sol lobundaki tümör başarıyla alındı.


2015 yılından beridir Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde Genel Cerrahi Uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Tevfik Eker, teknolojideki ilerlemeler sayesinde üretilen yeni nesil cerrahi aletlerin, karaciğer ameliyatlarının da kapalı yöntemle yapılabilmesine olanak tanıdığını ve bunun hastalara büyük konfor sağladığını anlattı.


Op. Dr. Tevfik Eker, laparoskopik cerrahinin, klasik ameliyatlarda ihtiyaç duyulan büyük ameliyat kesileri olmadan 5-10 mm’lik deliklerden yapıldığı için ameliyat sonrası süreçte hasta konforu açısından oldukça avantajlı bir yöntem olduğunu belirterek, şöyle devam etti:


“Karaciğerin merkezi bir organ olması, çok fazla kanlanan ve hayati önemi olan damarlarla yakın komşuluğu nedeni ile karaciğer ameliyatları riskli ameliyatlardır. Özellikle de tümörler nedeni ile yapılacak girişimler karmaşık, ileri teknik bilgi ve beceri gerektiren ameliyatlardır. Son 5 yıldır, dünyada ve Türkiye’de kapalı yöntemle yapılan karaciğer ameliyatları yaygınlaştı. Bu tür ameliyatları ülkemizde gerçekleştirmek için, yaklaşık 1 yıldır planlamalar yapıyoruz.


2020 yılında AB burs program ofisinin katkısıyla Avrupa’nın en iyi karaciğer-pankreas cerrahisi eğitimi merkezlerinden biri olan Erasmus Medical Center’de deneyim edindim. Bu çerçevede, laparoskopik karaciğer ameliyatlarını burada da yapılması için çalışmalara başladık. Sağlık Bakanlığı ve Gazimağusa Devlet Hastanesi yönetimi pandemi koşullarına rağmen gerekli olan teknik donanım desteğini bize sundu. Biz de Kıbrıs’ta ilk kez laparoskopik karaciğer rezeksiyonu ameliyatını gerçekleştirerek, yurt dışında sayılı merkezlerde yapılan bu uygulamayı ülkemize kazandırmış olduk.”

banner134

“Karaciğer, merkezi organ”


Op. Dr. Tevfik Eker, karaciğerin, insan vücudundaki birçok metabolik olayda kanın süzülerek temizlendiği merkezi bir organ olduğunu anlattı.


Tevfik Eker, karaciğerin kendi yapısından kaynaklanan tümörler yanında, diğer organların (kalın bağırsak, meme, akciğer gibi) kötü huylu tümörlerinin karaciğerde tutularak, burada da tümör oluşturmasının (metastaz) oldukça sık görüldüğüne vurgu yaptı.


Eker, şöyle devam etti:


“Karaciğerin kendi tümörleri büyük boyutlara ulaşıncaya kadar belirti vermeyebilir. Diğer organlardan yayılan tümörler, takipler sırasında saptanacağı için karaciğerin kendi tümörlerine oranla daha küçük boyutlarda saptanabilir. Karaciğerin kendi tümörü veya diğer organlardan yayılan tümörleri erken dönemde bulgu vermeyeceği gibi hastalık ilerledikçe; üst karın bölgesinde rahatsızlık hissi, karında şişkinlik hissi, karnın sağ üst kısmında sırta vuran ağrı, açıklanamayan kilo kaybı, iştahsızlık, yorgunluk, ciltte ve gözlerde sararma, kaşıntı ve bulantı şikayetleri oluşturabilir. Yapılacak tahliller ve radyolojik görüntülemeler ile bu hastalığın tanısı konulduktan sonra medikal onkoloji uzmanları ile birlikte tedavi planına karar verilmektedir.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sengul kara
Sengul kara - 1 ay Önce

Tevfik Eker başarılarının devamını dilerim.

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104