banner6

Karadeniz Kültür Derneği: Yeni oy sistemi karmaşık

banner37

KKTC Karadeniz Kültür Derneği, komiteden geçen “Seçim ve Halkoylaması Yasa Tasarısı” ile herkesin daha kolay oy verebileceği daha basit bir sistem yerine daha karmaşık bir sistem getirildiğini ileri sürdü.

Karadeniz Kültür Derneği: Yeni oy sistemi karmaşık
banner151 banner143

KKTC Karadeniz Kültür Derneği Başkanı Baki Aygün yazılı açıklamasında, “Burada amaçlanan başta Başbakan Hüseyin Özgürgün olmak üzere, siyaseti meslek edinen ve kendi seçim bölgelerinde yıpranan bazı vekillerin ‘ülke genelinde tanınmışlık’ avantajıyla diğer bölgelerden alacakları oylarla tekrar seçilebilmeyi sağlamaktır” iddiasında bulundu.

“Seçim ve HalkoylamasıYasa Tasarısı” nın görüşüldüğü Alt Komite’ye hiçbir sivil toplum örgütü çağrılmamasından dolayı komiteye başkanlık edenleri  ve son komite başkanı İzlem Gürçağ’ı kınayan Aygün,  bu konuyla ilgili olarak defalarca yazılı görüş ilettiklerini ve komite aşamasında görüşlerini sözlü anlatmak istediklerini  ifade etti.

Aygün, yeni sistemle “seçmeni seçemez hale getirmenin” ve  Meclis Araştırma Komitesi Raporlarına da yansıdığını savunduğu yolsuzluk, beceriksizlik ve partizanlıklarla halkın son yıllarda doruğa ulaşan “eski siyasetçileri tasfiye etme” iradesinin engellenmek istendiğini iddia etti.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2017, 14:37
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104