Karakol, süratle müdürlüğe dönüştürülmeli

banner37

Lefke’de son zamanlarda kriminal olayların artış göstermesi, başta vatandaşlar olmak üzere herkesi tedirgin etti. KIBRIS’a konuşan sivil toplum örgütleri yetkililere çağrıda bulundu:

Karakol, süratle müdürlüğe dönüştürülmeli
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ

Narenciyesi ve yeşilliğiyle ünlü Lefke İlçesi’nde son zamanlarda artan kriminal vakalar, bölge halkının tedirgin olmasına yol açtı.

KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, “Eskiden kapı pencere açık yatıyorduk. Artan suç oranları yüzünden artık yolda bile yürüyemez olduk” dedi.

Lefke bölgesinde faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri, Lefke’de güvenliği sağlamak için yetkililerin acilen önlem alması gerektiğini söyledi. Bu bağlamda Lefke’de bulunan polis karakolunun müdürlüğü dönüştürülmesi için yetkililere çağrıda bulundu.

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Lefke bölgesinde yaşanan adli olayların endişe verici olmaya başladığını belirterek, “2012 nüfus sayımına göre Lefke İlçesi’nde 11 bin 500 kişi yaşıyor. Buna LAÜ’de okuyan öğrenciler de eklenince nüfusun 20 binin üzerinde olduğu ve mevcut polis sayısının da bu rakama yetersiz kaldığı görülüyor” ifadelerini kullandı.

Lefke ve Yöresi Sivil Toplum Örgütleri Platformu Koordinatörü Teoman Oktay, LAÜ’deki öğrenci sayısının artmasıyla, öğrencilerin işlediği suç oranlarında da artış yaşandığına dikkat çekerek, adli olaylarda özellikle bu yıl ciddi bir artışın gözlemlendiğine vurgu yaptı. Oktay, Lefke Polis Karakolu’nda 16 polisin görev yaptığını belirterek, “16 polisle bölgedeki olaylarla mücadele etmek imkansızdır. Bu nedenle karakolun süratle müdürlüğe dönüştürülmesi ve polis sayısının acilen artırılması gerekiyor” dedi.

Lefke ve Çevre Tanıtma Derneği Başkanı Ahmet Hızlı, son zamanlarda Lefke bölgesinde yaşanan kriminal vakalardaki artıştan dolayı birçok vatandaşın tedirgin olduğunu belirterek, mevcut karakolun müdürlüğe dönüştürülmesi ve özellikle Gemikonağı’nda bulunan LAÜ yolu ve çarşı yolu olmak üzere birçok yere mobese kamerası yerleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Kaya: Karakol halen müdürlük yapılmadı

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Lefke bölgesinde yaşanan adli olayların endişe verici olmaya başladığını belirterek, Lefke’nin ilçe olmasına rağmen karakolun halen müdürlük yapılmadığını söyledi.

Kaya, “2012 nüfus sayımına göre Lefke İlçesi’nde 11 bin 500 kişi yaşıyor. Buna LAÜ’de okuyan öğrenciler de eklenince nüfusun 20 binin üzerinde olduğu ve mevcut polis sayısının da bu rakama yetersiz kaldığı görülüyor” ifadelerini kullandı.

Normalde her ilçenin bir müdürlüğünün olması gerektiğini söyleyen Kaya, Lefke’nin ilçe olmasına rağmen karakolun halen müdürlük yapılmadığına dikkat çekti.

banner134

Kaya, karakolun müdürlüğe dönüştürülmesi durumunda bölgedeki polis sayısının artacağını ve vatandaşların böylece kendilerini daha güvende hissedeceğine vurgu yaptı.

Oktay: Lefke Karakolu süratle müdürlüğe dönüştürülmeli

Lefke ve Yöresi Sivil Toplum Örgütleri Platformu Koordinatörü Teoman Oktay, son zamanlarda Lefke bölgesinde yaşanan adli olaylarda artış yaşandığını belirterek, söz konusu olayların özellikle de LAÜ merkezli olduğunu kaydetti.

Oktay, LAÜ’deki öğrenci sayısının artmasıyla, öğrencilerin işlediği suç oranlarında da artış yaşandığına dikkat çekerek, adli olaylarda özellikle bu yıl ciddi bir artışın gözlemlendiğine vurgu yaptı.

Lefke bölgesindeki kriminal olayların artış göstermesinin birçok nedenin olduğunu belirten Oktay, “Lefke ilçe olmasına rağmen polis teşkilatı halen karakol seviyesinde bırakıldı. Bu karakolda ise 16 polis görev yapıyor. 16 polisle de bölgedeki olaylarla mücadele etmek imkansızdır. Bu nedenle Lefke Karakolu’nun süratle Lefke Polis Müdürlüğü’ne dönüştürülmesi ve polis sayısının acilen artırılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Üst seviyede bir güvenlik toplantısı yapılmalı”

Oktay, adli olaylarda artış yaşanmaması için LAÜ’nün de tedbir alması gerektiğini belirterek, LAÜ’nün herhangi bir adli olaya karışan öğrencilere caydırıcı disiplin cezası vermesi gerektiğini kaydetti.

Ayrıca LAÜ yöneticilerinin, Lefke Kaymakamlığı’nın, Lefke Belediyesi’nin ve Lefke’de bulunan sivil toplum örgütlerinin acilen üst seviyede bir güvenlik toplantısı yapması gerektiğini söyleyen Oktay, söz konusu toplantıda adli olayların neden yaşandığıyla ve olaylara karşı ne yapılabileceğiyle ilgili güç birliğinin yapılması gerektiğine vurgu yaptı.

Oktay, “Her kurum yalnız başına mücadele etmeye çalışırsa bunun üstesinden çok zor gelinir” şeklinde konuşarak, birlikten güç doğduğunu sözlerine ekledi.

Hızlı: Ne personel sayısı arttı, ne de karakol müdürlüğe dönüştürüldü

Lefke ve Çevre Tanıtma Derneği Başkanı Ahmet Hızlı, son zamanlarda Lefke bölgesinde yaşanan kriminal vakalardaki artıştan dolayı birçok vatandaşın tedirgin olduğunu belirterek, vatandaşların tedirgin olmasının gayet normal olduğunu ifade etti.

Hızlı, Lefke ilçe olmadan önce, bölgede bulunan sivil toplum örgütleriyle birlikte Polis Genel Müdürü Süleyman Manavoğlu’yla görüşme yaptıklarını dile getirerek, Manavoğlu’nun kendilerine Lefke Polis Karakolu’nda bulunan personel sayısında artış yapacaklarını söylediğini, ancak söz konusu artışın bir türlü yapılmadığını kaydetti.

“Bina müdürlük olmaya yeterlidir”

Ayrıca Manavoğlu’nun Aydınköy’de bulunan eski karakolun da tekrardan aktif hale getirileceğini söylediğini belirten Hızlı, “Ne personel sayısı arttı, ne de karakol müdürlüğe dönüştürüldü” şeklinde sitemde bulundu.

Hızlı, Lefke’de bulunan polis karakolunun müdürlük statüsüne kavuşturulması gerektiğini, ancak söz konusu karakolun personel sayısını şimdiden artırmaları gerektiğini vurguladı.

Yetkililerin daha önce söz konusu karakol binasının müdürlüğe dönüştürülmek için yetersiz olduğunu söylediğini belirten Hızlı “Bizce bu bahanedir. Bina müdürlük olmaya yeterlidir. Yetersiz olsa bile Lefke’de  kullanılmayan birçok devlet binası var. İsteseler onları da kullanabilirler” ifadelerini kullandı.

“Mobese kameralarıyla kriminal olaylar minimize edilebilir”

Hızlı, Lefke’de güvenliği sağlamak için birçok bölgeye mobese kamerası yerleştirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, söz konusu mobese kameralarının özellikle Gemikonağı’nda bulunan LAÜ yolu ve çarşı yoluna konulması gerektiğini kaydetti.

“Mobese kameralarıyla kriminal olaylar minimize edilebilir” diye konuşan Hızlı, LAÜ’de okuyan öğrencilere de toplumun huzurunu bozacak eylemlerde bulunmamaları konusunda bilgilendirici el broşürlerinin dağıtılması gerektiğine vurgu yaptı.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2018, 10:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75