'Karakolda dayağa' hapis cezası

banner37

Ziyamet’te, 2016 yılında yaşanan “cinsel taciz” olayının zanlısı olarak yanlışlıkla tutuklanan Zeki Yorgancıoğlu’nu karakolda tokatlayıp darp eden polis çavuşu Mehmet Özcan, 2 ay hapse mahkûm edildi

banner87
'Karakolda dayağa'  hapis cezası
banner90
banner99

Ahmet İLKTAÇ
Ziyamet’te, 2016 yılında yaşanan “cinsel taciz” suçunun zanlısı olarak yanlışlıkla tutuklanan Zeki Yorgancıoğlu’nu sorguladığı sırada “Bunu sen mi yaptın utanmaz adam ?” diyerek, yanağına, 4-5 kez tokat atıp ciddi şekilde darp eden polisi çavuşu Mehmet Özcan, 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Mehmet Özcan’ın ailesi, 2 aylık hapis kararının ardından, Zeki Yorgancıoğlu’nun ailesine tepki gösterdi.

Mehmet Özcan, kararın ardından fenalaşarak, ambulansla, Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

İskele Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Umut İnan huzurunda görüşülen davada, sanık Mehmet Özcan, aleyhindeki “zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması” suçundan önceki gün beraat etmişti. Sanık Mehmet Özcan, 2’nci dava olan “ciddi darp” suçlamasından da mahkeme tarafından mahkum edilmişti.
İddia Makam Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Ahmet Özlemler’in hazır bulunduğu dünkü karar oturumunda, savunma makamı adına da avukat Yunsal İlhan hazır bulundu.
Yargıç Umut İnan, sanığın, suçlu bulunup mahkûm edildiği “ciddi darp” suçuna caydırıcı ve ibret verici ceza verilmesi gerektiğini söyledi.
Umut İnan, yasa koyucunun, “ciddi darp” suçuna 3 yıl hapis cezası öngördüğünü kaydetti. Anayasanın, kişililerin vücut bütünlüklerini koruma altına aldığına işaret eden İnan, yaşanan olay nedeniyle kamu menfaatinin de zarar gördüğünü bildirdi.
Umut İnan, bir polisin, karakoldaki bir kişiye tokat atıp, onu darp etmesinin kabul edilemez olduğuna dikkat çekti.
Sanığın işlediği suçun ciddi bir suç olduğunu ve suçun, bir polis tarafından işlenmesinin de kamu vicdanında yara oluşturduğunu ifade eden İnan, bu nedenle sanığa caydırıcı ve ibret verici ceza verilmesi gerektiğini aktardı.
Yargıç Umut İnan, sanık lehine, evli ve 2 çocuk babası ve sağlık sorunlarını olmasını hafifletici neden olarak değerlendirdiğini söyledi.
Umut İnan, sanığı, 2 ay hapse mahkum ettiğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2018, 08:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75