Karanlığı aydınlatan gaz lambaları

banner37

Karanlığı aydınlatan gaz lambaları
banner99

Ergül ERNUR 

  Kıbrıs nostaljilerinden biri de gaz lambalarıdır… Elektriğin henüz olmadığı dönemlerde büyüklerimizin bizlere “ocaklık” olarak anlattığı, bugünün şöminelerinin başında tutulan, gece dışarıya çıkıldığında, odadan odaya geçerken kullanılan gaz lambalarında, yemekler yenir, sohbetler edilir, işler işlenirdi.

   Etrafa yaydığı turuncu renk ışığıyla, odaları aydınlatan gaz lambalarının çeşitli modelleri vardı. Bizler o dönemleri yaşamadık, görmedik ama büyüklerimizin anlattıkları, kitaplardan okuduklarımızla kafamızda canlanan görüntüler var.

   Şimdi noltalji olan ve antika olarak birçok evde, koleksiyonda yer alan gaz lambalarından en çok tercih edileni ışığı yansıtanlardı. Teneke bir kasnak, ışığın daha geniş alana yayılmasını sağlıyordu. Bu ayna görevini gören kısmın arkasında da lambayı duvara asmak için bir parça bulunurdu. Camdan yapılmış, altı geniş, üste doğru daralan fanus kısmı, fitilin üstüne oturtulurdu.

banner134
   Gaz lambaları, gaz yağının içine doldurulduğu hazne kısmı, ışığı yaratan makine kısmı, gaz yağını makine kısmına ulaştıran pamuktan dokunmuş yassı veya boru şeklindeki fitil ve aleve hava temin etmek için çekim yaratan cam şişeden oluşuyor.

   Bir kaynağa göre, makine kısmına Almanca’da Brenner, Fransızca’da Bec ve İngilizce’de Burner deniyor. Avrupa’da üretilen makinelerin en öne çıkanları Kosmos, Duplex ve Matador tip olanlar. 

   Her makinenin kendine özel biçimde şişesi var. Yoksa hava akımı tatmin edecek şekilde oluşmaz, lamba is yapar, kokar.

  

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2019, 10:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75