banner6

Karanlık eziyeti

banner37

Karanlık eziyeti
banner150 banner151 banner143

Doğan SAMER-Ayşe BULUT

   Yıllardır önüne geçilemeyen kötü yönetim nedeniyle büyük borç batağına giren ve artık hizmet veremez duruma gelen Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK), son haftalarda ‘yatırım eksikliği-üretim yetersizliği’ nedeniyle ülke genelinde hemen her gün akşam saatlerinde uyguladığı ‘dönüşümlü’ elektrik kesintileri halkı canından bezdirip, isyan noktasına getirirken, bu kesintilerin yaşandığı saatlerde ise herkes bulunduğu yerlerde sinir harbi yaşıyor.

   Son 46 yılın en soğuk mart ayının yaşandığı bu günlerde, elektriklerin kesilmesiyle evindeyse hem karanlıkta hem de soğukta kalan halk çocuklarını ısıtıp, yemeğini yapıp, işlerini bitirememenin perişanlığını yaşarken, maddi gücü olmadığı için jeneratör alamayan küçük ölçekli işletmelerde de ayrı bir çile, ayrı bir eziyet çekiliyor.

   Müşteri marketteyse mum ışığında veya cep telefonunun ışığıyla alışveriş yapmaya, restorandaysa yemeğini seçmeye çalışırken, berber koltuğundaysa tıraşının akıbetinden korkuyor. Bu işletmelerin sahip ve personeli ise hem karanlıkta çalışmak zorunda kalıyor, hem müşterilerine mahcup oluyor.

   Toplumun hemen hemen 3’te 2’si evlerinde karanlıkta ve soğukta kaldığı için elektrik kesintilerine tepki gösterirken, yüzlerce işletmede elektrik kesintileri yüzünden iş yapamayacak duruma geliyor yada çok zor şartlarda çalışıyor.

   Elektrik kesintisi sırasında başkent Lefkoşa’nın sokaklarını gezen KIBRIS muhabiri, restoran, berber, market gibi birçok farklı sektör ve işletmenin elektrik kesintilerden nasıl etkilendiğini araştırdı.

   Kesintinin yaşandığı saatte restorana yemek yemeye giden vatandaş mum ışığında yemek yiyor, vatandaşların aksine restoranın mutfağında onlarca çalışan karanlıkta yemek yapmak zorunda kalıyor.

   Yine zor şartlar altında ekmek parasını kazanmaya çalışan bir farklı sektör olan berber dükkanlarında da, mum ışığı ya da pille çalışan aydınlatma cihazlarıyla tıraş yapılıyor.

   Güçlükle para kazanmaya çalışan berberler, KIBRIS’a durumlarından bahsederek, “Bu yaşadığımız rezillikten başka bir şey değil. Bizim gibi ufak işletmeler jeneratör alabilecek güçte değil. Mum ışığında ya da pille çalışan aydınlatma cihazlarında tıraş mı yapılır? Her şeyi geçtim elektrikler tıraşın ortasında gidiyor. Müşteriye de mahcup oluyoruz, paramızdan da oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Cep telefonu ışığında alışveriş

   Birçok işletme ve hizmet sektöründe olduğu gibi marketlerde de manzara farklı değil.

   Elektrik kesintisi olduğu saatlerde mutfak ya da kişisel alışverişlerini yapmak için markete giden yurttaşlar, adeta çağ dışı yöntemlerle alışverişini yapıyor.

Cep telefonlarının ışığını açıp reyonların arasında dolaşan insanlar, aradıklarını güçlükle buluyor ya da bulamadan ayrılıyor.

   Vatandaşların sitemi kadar market sahipleri de kesintilere tepki gösteriyor.

KIBRIS’a konuşan market sahiplerinden biri, “Ben eğer bu ülkeye vergi veriyorsam ona göre hizmet almak isterim. Ben marketçi olarak para karşılığı insanlara satış yapıyorum. Devletin de aldığı verginin karşılığını vermesi lazım” dedi.

Ekmekler yoğruldu,fırına girecekken elektrikler kesildi

   Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK) dönüşümlü elektrik kesintisi uygulaması birçok sektörü ve vatandaşı mağdur ediyor.

   Kesintiler sebebiyle Pamuklu köyündeki Pamuklu Ekmek Fırını sahibi, kurumun duyurduğu kesinti saatlerini dikkate alarak üretim yapmaya başladı. Ancak, önceki gün kesintinin bildirilen saat dilimi dışında olması, zararı da beraberinde getirdi.

   KIBRIS’a konuşan fırın sahibi Sunay Pastacıoğlu, elektrik kesintileri sebebi ile maddi zarara uğradıklarının altını çizerek, özellikle açıklanan saatlerin dışındaki kesintilerin üretimi engellediğine vurgu yaptı.

Pastacıoğlu, kurumun iki gün boyunca elektrik kesintilerini duyurdukları saat aralığı dışında yaptıklarını belirterek 2 günde 15 bin TL zarara uğradıklarını söyledi.

   Jeneratörün de arızalandığını ve iş yapamadıklarını ifade eden Pastacıoğlu, “2 gündür ekmekleri raflı tepsiler içinde fırında bekletiyoruz. Ekmek beklerken kabarıyor, satılmaz duruma geliyor” dedi.

   Günümüz şartlarında üreticinin üretimden kopma noktasına geldiğini, yaşanan ekonomik kriz ve girdi maliyetlerinin yükselmesi ile üretimin çok zor bir hal aldığını kaydeden Pastacıoğlu, “Zaten üretmekte zorlanıyoruz bir de önümüze engel koymayın” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110