banner6

Karanlık yollar kaderimiz olmamalı

banner37

Ülkemizde zifiri karanlık yollarda genç yaşlı demeden birçok insanımız canından oluyor. Ancak yıllardır bu soruna karşı ne bir çözüm getirildi, ne de çözmek için adım atıldı…

Karanlık yollar kaderimiz olmamalı
banner150 banner150 banner151 banner143

‘KELLE KOLTUKTA’ GİDİYORUZ… Ülkemizde trafik kazaları yüzünden onlarca ailenin ocağı söndü, genç yaşlı demeden birçok insanımız zifiri karanlık yollarda canından oldu. Yıllardır çeşitli nedenlerle karanlık olan sokak, cadde ve bulvarların aydınlatılması sorununa çözüm bulunamadı, bu yüzden de binlerce insanımız her gün zifiri karanlıkta “kelle koltukta” seyahat etmek zorunda kaldı. KIBRIS Gazetesi, zifiri karanlık yolları yüzlerce kez gündeme getirdi. İnsan hayatının söz konusu olduğu bu sorunun çözümü ne yazık ki sürekli “kaynak sıkıntısı ve geciken ihale süreci” gerekçeleriyle hep ertelendi. Halk, yolların aydınlanması için her ay KIB-TEK’e aydınlatma ücreti ödüyor bunun yanı sıra maktu ücret adı altında başka bir vergi de veriyor ama hizmet olarak karşılığını alamıyor.

LEFKOŞA’DA 18 GÜZERGAH KARANLIK… KIBRIS ekibi, Lefkoşa’da karanlıkta bulunan ve yoğun olarak kullanılan tüm sokak, cadde ve bulvarları bir bir inceleyerek fotoğrafladı. Lefkoşa’da şehir çıkışları dâhil, araçların yoğun olarak kullandığı 18 güzergah zifiri karanlık… Buna göre, Şehit Mehmet Kemal Sokak, Şehit Mustafa Ahmet Ruso Caddesi, Gazeteci Kemal Aşık Caddesi, Girne Caddesi, Dr. Fazıl Küçük Bulvarı, Özker Özgür Caddesi, Yakın Doğu Bulvarı, Gazimağusa anayolu, Girne anayolu, eski Girne yolu, Güzelyurt anayolu, Dağyolu, Metehan’dan Güzelyurt anayoluna bağlanan yol, Haspolat bölgesi, Taşkent yolu, Dikmen yolu, Alayköy yolu ve Kuzey Lefkoşa Çevre Yolu’nda göz gözü görmüyor.

Doğan SAMER


Ülkemizin en büyük kanayan yarası haline gelen trafik kazaları, onlarca ailenin ocağını söndürdü.


Genç yaşlı demeden, bugüne kadar birçok insanımızı trafiğe kurban verdik. Ölümlü trafik kazaları yüzünden evlat acısıyla yanarak tutuşanlar da oldu, annesiz babasız büyümek zorunda kalan çocuklar da…


Yol güvenliği “yok” denecek kadar az olan ülkemizde defalarca gündeme gelen zifiri karanlık yollar onlarca insanımızı hayattan kopardı, koparmaya da devam ediyor.


Yıllardır “Karayolları Dairesi yapacaktı”, “KIB-TEK yapacaktı”, “Belediyeler yapacaktı”, “Para yoktu” gibi çeşitli nedenlerle bir türlü anayolların aydınlatma sorununa kalıcı bir çözüm getirilemedi, hatta var olan ve bozulan aydınlatma lambaları bile doğru düzgün tamir edilemedi.


Ülkenin kangrenleşmiş bir sorunu haline gelen zifiri karanlık yollara yetkililerin bir türlü çözüm bulamaması yüzünden hem sürücüler, hem de yayalar adeta “kelle koltukta” yola çıkıyor.


Zifiri karanlık yolların durumu defalarca polis yetkilileri tarafından da dile getirildi, ancak buna rağmen değişen hiçbir şey olmadı.


KIBRIS Gazetesi başta olmak üzere tüm basın sektöründe zifiri karanlık yolların durumu yüzlerce kez yetkililerin dikkatine getirildi, ancak sorunlar bir türlü aşılmadı, çözülmeye de çalışılmadı.

Vergisini ödüyoruz, neden hizmet alamıyoruz?


Ülke insanımız, karanlık yollarda canları avuçlarında araç kullanmak zorunda kalarak hayatlarını tehlikeye atıyor.


Her ay vatandaştan bu amaçla tahsil edilen milyonlarca liranın aydınlatma için kullanılmadığı gün gibi ortadayken, bu paranın nereye harcandığı ise merak ediliyor.


Anayolların aydınlatılması Karayolları Dairesi’ne, şehir içi aydınlatmalar ise KIB-TEK’in kontrolünde.
 Elektrik faturalarına yansıyan aydınlatma ücreti sadece şehir içi yolları kapsıyor.


Halk, yolların aydınlanması için her ay KIB-TEK’e aydınlatma ücreti ödüyor bunun yanı sıra maktu ücret adı altında başka bir vergi de veriyor ama hizmet olarak karşılığını alamadığı gibi, zifiri karanlıkta araba kullanmak zorunda kalıyor.


KIBRIS, daha önce halkın KIB-TEK’e her ay aydınlatma için ödediği ücreti hesaplamış ve neden hâlâ karanlıkta seyahat edildiğini sormuştu.


KIBRIS Gazetesi’nin 9 Nisan 2021 tarihinde; “Parasını ödüyoruz, karanlıkta gidiyoruz” başlığıyla manşetten yayımladığı haberde, KIB-TEK’e anayolların aydınlatılması için her ay 190 bin abonenin ücret ödediği belirtilmişti.


Haberde, her ay bu amaçla milyonlarca TL ödeyen vatandaşların ne yazık ki geceleyin zifiri karanlık yollarda araç kullanmak zorunda kaldığına vurgu yapılmıştı.


Ayrıca haberde her hanenin KIB-TEK’e sokak aydınlatmaları için ayda 9.60 TL, maktu ücret için de 18.8 TL ödediği, ülkede 190 bin abonenin olduğu dikkate alındığında da bu rakamın yılda 63 milyon 110 bin 400 TL’ye tekabül ettiği belirtilmişti.

KIBRIS, Lefkoşa’da

karanlık bölgeleri fotoğrafladı


KIBRIS ekibi, Başkent Lefkoşa’da karanlıkta bulunan ve yoğun olarak kullanılan tüm sokak, cadde ve bulvarları bir bir inceleyerek fotoğrafladı. Ülkenin dört bir yanında aynı sorunun olduğundan hareketle, zifiri karanlık yol çilesini göstermek amacıyla en fazla trafik yoğunluğunun olduğu Lefkoşa’yı bu konuda mercek altına aldık.


Lefkoşa’da şehir çıkışları dâhil, araçların yoğun olarak kullandığı 18 güzergahta göz gözü görmüyor.


Bugüne kadar onlarca trafik kazasının yaşandığı, birçok insanın da ya yaralandığı, ya da hayatını kaybettiği cadde ve bulvarlardan olan Şehit Mustafa Ahmet Ruso Caddesi, Gazeteci Kemal Aşık Caddesi, Girne Caddesi, Dr. Fazıl Küçük Bulvarı, Özker Özgür Caddesi ve Yakın Doğu Bulvarı zifiri karanlık…


Özellikle işe gidiş ve çıkış saatlerinde yoğun olarak kullanılan Şehit Mehmet Kemal Sokak’ın büyük bir kısmı da zifiri karanlıkta…


Tüm bu sokak, cadde ve bulvarların yanı sıra Lefkoşa’dan diğer şehirlere giden yollar da karanlıkla bütünleşmiş durumda.


Bu yolların başında Gazimağusa anayolu, Girne anayolu, eski Girne yolu, Güzelyurt anayolu ve Dağyolu var.


Ayrıca Metehan’dan Güzelyurt anayoluna bağlanan yol, Haspolat bölgesi, Taşkent yolu, Dikmen yolu ve Alayköy yolunda da göz gözü görmüyor.


Öte yandan trafiğe yeni açılan Kuzey Lefkoşa Çevre Yolu’nda ise aydınlatma lambası bile yok… Bu yolun trafiğe açılmasının üzerinden henüz çok uzun bir zaman geçmese de orada ölümlü kaza dahil birçok trafik kazası meydana geldi.

banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110