Karanlıkta kalabiliriz!

banner37

KIB-TEK, Teknecik Elektrik Santrali’ndeki bazı makinelerin arızalı olması, AKSA’nın jeneratörlerinden birinin de bakıma alınması nedeniyle ülkenin ihtiyacı olan elektrik üretimini sağlayamadığından dönüşümlü elektrik kesintilerine başladı. Başka bir sorun ise, Teknecik Santrali için gerekli olan akaryakıt temini gecikti, üretim için sadece 3 günlük akaryakıt kaldı

Karanlıkta kalabiliriz!
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

“ELEKTRİK İHTİYACINI KARŞILAYAMIYORUZ”… KIB-TEK Genel Müdürü Gürcan Erdoğan, Teknecik Elektrik Santrali’nde bir makinenin arızalı olduğunu, termik santrallerin eski olmasından dolayı yüzde 80 kapasiteyle çalıştığını ayrıca AKSA’nın bir jeneratörünün ise bakıma alındığını belirterek ülkede artan elektrik tüketimini karşılayamadıklarını söyledi. Erdoğan, akaryakıt temini konusunda da sıkıntı yaşandığına işaret ederek üretim için 3 günlük yakıt kaldığını belirtti.

Teknecik Elektrik Santrali, ülkenin ihtiyacı olan elektrik üretimini sağlayamıyor. Bazı makinelerde arıza olmasının yanı sıra AKSA’nın bir jeneratörünün de bakıma alınması, üretim kapasitesinin düşmesine neden oldu.

Elektrik tüketiminin artması nedeniyle talep karşılanamayınca KIB-TEK, dönüşümlü elektrik kesintilerine başladı.

Santralin yeterli üretim sağlayamamasının yanı sıra üretim için gerekli olan akaryakıt alımının gecikmesi de sorunu artırdı. Santralde 3 gün yetecek kadar akaryakıt kaldı.

Sorunların çözüme kavuşturulmaması durumunda ülke karanlığa gömülecek.

Edindiğimiz bilgiye göre, KIB-TEK, bir haftalık süre için Güney Kıbrıs’tan elektrik talep etti.

İddiaya göre, çözümler arasında AKSA’dan temin edilecek akaryakıtın karayoluyla Teknecik’e taşınması da var.

Erdoğan: İhtiyacı karşılayamıyoruz

KIB-TEK Genel Müdürü Gürcan Erdoğan, ülkemizde elektrik tüketiminin 340 megavata çıktığını belirterek, üretimin ise normalde 360 megavat olduğunu söyledi.

Teknecikteki bir makinedeki arıza ve AKSA’nın bir jeneratöründe ise bakım çalışması olduğunu ifade eden Erdoğan, 2x60 megavatlık termik santrallerin eski olmasından kaynaklı yüzde 80 kapasiteyle çalışabildiğini ve şu anda ülke ihtiyacının elektrik üretimini karşılayamadıkları için kesintiler olduğunu vurguladı.

banner134

“Son 3 günlük akaryakıt kaldı”

Gürcan Erdoğan, elektrik üretimi için 3 günlük akaryakıt kaldığına da dikkat çekerek, Bakanlar Kurulu’nun TPIC’den yakıt alma kararı olduğunu fakat henüz yakıt alamadıklarını söyledi.

Erdoğan, yakıt gelse bile fuel-oil’in 3-4 günlük dinlenme süresi olduğunu belirterek bir sıkıntı yaşanacağı uyarısında bulundu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Taner
Taner - 1 ay Önce

Oh ne guzel tam bu sicaklarin bastigi bir zamanda karanliga gomulmek hic de ic acici degil.

Yıldız Çolak
Yıldız Çolak - 1 ay Önce

güneş energy santral lazım, dünyada boyle santral kalmadı. 9 ay güneş gören ülkeyiz.
mazot ile çalişan santral hep sağlığa hem maddi sıkıntı devlet ve ınsanlarımıza

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88