Karantinaya girmediler, cezaevine gittiler

banner37

TBMM Danışmanı olduklarını ve bürokratik amaçlarla KKTC’ye geldiklerini söyleyerek ülkeye karantinasız giren ve bunu sosyal medya hesaplarından paylaşarak kendilerini deşifre eden Hakan Athan ve Mustafa Emre Yılmaz 21 gün hapse mahkum edildi

Karantinaya girmediler, cezaevine gittiler
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

3 BİN 40 TL ÖDEMEMEK İÇİN… Karantinaya girmemek ve 3 bin 40 TL tutarındaki karantina ücretini ödememek için 23 Nisan 2021 tarihinde geldikleri ülkemizde havaalanındaki görevlilere ‘bürokratik amaçlarla geldikleri’ yönünde yalan beyanda bulunan ve bunu da Girne’deki bir restoranda yemek yerken çektikleri fotoğrafla sosyal medya hesaplarından paylaşan Hakan Athan ve Mustafa Emre Yılmaz’ı, 21 gün hapse mahkum eden Yargıç Temay Sağer, sanıkların toplum sağlığını hiçe saydıklarına vurgu yaptı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) danışman olduğunu ve bürokratik amaçlarla KKTC’ye geldiğini söyleyen ancak herhangi bir yasal belge sunmayan Hakan Athan ile ülkeye karantinasız girdiklerini sosyal medyada deşifre eden zanlı Mustafa Emre Yılmaz, 21 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Hakan Athan ve Mustafa Emre Yılmaz, 23 Nisan 2021 tarihinde, saat 08.55 raddelerinde, Ercan Havaalanı içerisinde Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu kararlar gereği karantina uygulamasına uymamak ve 3 bin 40 TL tutarındaki karantina ücretini ödememek amacıyla, Kuzey Kıbrıs’a giriş yaptıkları esnada, sahte olduğunu bildikleri halde, ülkeye bürokratik görevler nedeniyle geldiklerini beyan etmişti.

İki sanık ayrıca İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Gürkan Kara ile temaslarda bulunmak amacıyla geldiklerini söyleyip KKTC’ye karantinadan ve karantina ücretinden muaf şekilde giriş yaparak “Sahte davranışla kayıt temini” suçunu işlemişti.

Dava dün, Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Temay Sağer’in huzurunda karara bağlandı.

banner134
“Toplum sağlığını hiçe saydılar”

Davanın kararını okuyan Yargıç Temay Sağer, sanıkların toplum sağlığını hiçe sayarak, resmi bir ziyaret için değil de kendi özel işlerini yapmak için ülkeye sahte davranışla giriş yapmalarının işledikleri suçun vahametini artırdığına vurgu yaptı.

Sağer, sanıkların işledikleri suçun ciddiyetine ve toplumda huzursuzluk yarattığına dikkat çekti. Sanıkların hem sahte davranış ile ülkeye giriş yaptığını hem de bu durumu normal bir durummuş gibi başkalarını da teşvik eder mahiyette sosyal medya üzerinde reklam ettiklerine vurgu yapan Sağer, bu hususun işlenen suçun vahametini artırdığının altını çizdi.

Sağer, sanıklara kamu yararı gereği caydırıcı bir ceza verilmesi gerektiğini belirtti. Sanıkların lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Sağer, sanıklara 21 gün hapis cezası verdiğini açıkladı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75