'Kararlı bir kadın, erkeklerden daha güçlüdür'

banner37

Erson Hocanın Organik Çiftliği’ne konuk olduk… Çiftliğin işletmecisi Nursel Ekici… Azimli, çalışkan ve ne istediğini bilen bir kadın…

banner87
'Kararlı bir kadın, erkeklerden daha güçlüdür'
banner99

Her zaman adını duyduğum ama hiç gitmediğim bir yerdeyim…

Her yer yemyeşil… Doğanın kokusunu içime çekiyorum… İnsanın ruhuna iyi gelen bir yer burası… Bu büyük işletmenin başında bir kadının olması ise bu doğal ortamı ziyaret etmemin nedenlerinden biri…

Burası Yeşilırmak’ta faaliyet gösteren Erson Hocanın Organik Çiftliği…

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak mekanı ziyaret ettik… Çünkü çiftliğin başında azim ve istekle her şeyin başarılacağına inanan Nursel Ekici var.

Nursel Ekici’nin hayatından yola çıkarak zorluklara karşı yılmadan çalışıp, başarılı olunacağını herkese göstermek istedik.

Organik tarımla uğraşıyor Ekici… İşinin zorlukları var ama aldırış etmiyor onlara… “Bir kadın kararlı olduktan sonra erkeklerden daha güçlü olur” diyor Ekici… İnsanın ruhunun, kalbinin temiz olması halinde yolunun her zaman açık olduğuna inandığını da ekliyor.

Ekici, ülkemizin güzelliklerinden de övgüyle söz ediyor… “Adamız cennet gibi” diyor ve herkese adamızın kıymetini bilmemiz gerektiği çağrısını yapıyor. Ekici, çocuklarımız için organik tarımın desteklenmesini, devlet desteğiyle Kıbrıs’ın organik adaya dönüşebileceğine inanıyor.

SORU: Sizi tanıyabilir miyiz?

EKİCİ: 26 Nisan 1961’de Lefkoşa’ya bağlı, Baf’a yakın Yağmuralan köyünde doğdum. 1963 göçmeniyim. 1963’ten sonra da Yeşilırmak’a göç ettik. 11 yıl Yeşilırmak’ta kaldıktan sonra Yedidalga’ya yerleştik. Ortaokulu Yeşilırmak’ta sonra da Lefke Gazi’de okudum. Ardından Lefkoşa’da Meslek Lisesi’nde yatılı okudum. Bu yatılı okulda tek başıma kalmak, benim daha doğru kararlar almamı sağladı. Orada öğretmenlerimiz bize anne oldu, onlardan çok şeyler öğrendik. Derslerimde başarılı bir öğrenciydim.

Babam, bizin köyün lideriydi. Köylü tarafından çok sevilir, sayılırdı. Sözü geçerdi ve iyi bir eğitim almam için beni Lefkoşa’ya göndermişti.

SORU: Organik çiftlik kurma projesi nereden doğdu?

EKİCİ: Ben hiç iş arayışı içinde olmadım. Eşim zaten öğretmenlik yanında, ek işler de yapıyordu. Ben de çocuklarımın bakımını üstlenmiştim. Daha sonra UNDP’nin organik tarımla ilgili kursları açıldı. Eşimle organik tarıma karşı ilgimiz vardı. O kurslara katıldık. Bir çiftliğimizin olması, hep hayalimizdi. Şu anda çiftliğin bulunduğu yer 1996’daki büyük yangında yanmıştı. Devlet de yangından sonra, yanan alanı yeniden yeşillendirmek adına fidan ekeceğini açıklamıştı.

Biz de bizim arazimize fidan ekmemelerini, burayı teraslayacağımızı ve düzelteceğimizi söyledik. İlk başta bu düşüncemizden ötürü insanlar bize güldü ama biz yılmadık, çalıştık. Kuyu bulduk, terasladık. UNDP’nin açtığı kursun sonunda 6 kişiye sertifika verilecekti, 35 kişi katılmıştı. Kurs sonunda, proje dahilinde başvurulan yerler gezilecek ve puanlama yapılacaktı. En son sırada da bizim yerimiz vardı.

Yerimiz görüldü. En büyük arazi bizimdi, 40 dönümdü. Yapılan oylamada projemiz seçildi ve çalışmalarımıza başladık. İlk ürünümüzü de 2005 yılında, çilekle verdik.

Üzüldüğüm nokta, proje hakkı kazanan ve işe girişen birçok kişi ne yazık ki şu an işe devam etmiyor. Biz şanslıydık, temiz bölgedeydik ve iki yıl bekleme süresini geçirdikten sonra üretime başladık. Zaman zaman çok bocaladık, vazgeçme noktasına da geldik. Ancak yılmadık, çalışmaya devam ettik.

SORU: Organik tarım nedir?

EKİCİ: Organik tarım kontrollü tarımdır. Tohumundan, tüketiciye ulaşıncaya kadar kontrol altında olmasıdır. Kesinlikle, ilaç ve gübre kullanılmamalıdır. Organik tarım, sağlıklı tarım modelidir. Bu kadar kanser vakasından sonra, Kıbrıs’ın tamamen organik üretime dönmesi gerekiyor.

SORU: Vatandaşlar organik tarıma karşı duyarlı mı?

EKİCİ: Vatandaşlar bu konuda yeni yeni bilgileniyor. Organik tarımın ne olduğu konusunda pek bilgi sahibi değiller. Bir ürünün organik olması için sertifika ve kontrol numarası olması lazım. ‘Organiğim’ demekle, organik olunmaz. Çiftliğimizde marul, salatalık, portakal, çilek, domates her şeyi yetiştiriyoruz. Kimse ‘ilaçsız çilek yetişmez’ demesin. Biz yetiştiriyoruz.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2017, 10:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108