Karavancılar ayaklandı

banner37

Salamis Kamping Tesisi’nde sular durulmuyor. Yeniboğaziçi Belediyesi’nin yıkım kararına karşı, kampçılar da eylem yaptı

Karavancılar ayaklandı
banner90
banner8

Funda ÖZSAKINÇ
 

   Yeniboğaziçi Belediyesi, belediye sınırları içerisinde Kolimbos Ormanı’nda bulunan Salamis Kamping Tesisi alanında hafta içerisinde yapılacak yasal işlemlerden dolayı sürekli ikamet eden veya tesis içerisinde geçici olarak kalan vatandaşların kendilerine ait gıda, özel eşya ve araçlarını alıp tesisten ayrılmaları gerektiğini bildirdi.

   İlgili yasaların belediyeye verdiği yetki ile yapılacak olan yasal işlemlerden sonra kimsenin tesise giremeyeceği, girilmeye çalışılması durumunda da gerekli yasal işlemlerin uygulanacağı belirtildi.

   Belediye kamp alanına girişi kapatınca, karavancılar dün eylem yaptı.

   Salamis Kampçıları Koruma, Yaşatma ve Güzelleştirme Derneği (Kamp-Der) Başkanı Mustafa Baturalp, Yeniboğaziçi Belediyesi’nin hukuka aykırı olarak Kolimpos orman arazisi içerisindeki kamp alanına girişi engellendiğini iddia ederek, KAMP-DER’in kaçak veya yasa dışı kiracı olmadığını söyledi.

banner134
   Baturalp, 2019-2020 kira taksitini Turizm ve Çevre Bakanlığı’na ödedikleri için ‘Yasal kiracı’ statüsünde olduklarını savundu. Belediyenin kamp alanına su getiren tankerlere çirkin bir üslup ile su vermelerine engel olduklarını iddia eden Baturalp, “Burada yaşayan insanlar 1 aydır susuz, belediye suyu vermiyor, üstelik su getirecek tankerlere ise engel olunuyor. Taşıma su ile herkes bir şekilde su ihtiyacını karşılamaya çalışıyor, biz bu davayı hukuk yolunda kazandık. Bu neyin inadıdır” dedi.

   Yeniboğaziçi Belediyesi ise, Çevreye verdikleri zarar, doğal hayatın devamına engel oluyor” diyerek, KAMP-DER tarafından hiçbir yasal merciden izin almadan villa, yazlık türü yapıların yapılmasının yasaya aykırı olduğu belirtildi.

   Belediye, bir derneğin Belediye ve Kaymakamlık yetkilerini kullanarak, orman içerisine yol yapmasının, su hattı çekip sayaç dağıtılmasının, elektrik hattı çekilmesinin, orman girişine kapı koyup halkı içeriye almamanın hukuka uygunluğunun olmadığını ve derneğin iddia ettiği gibi devlete yaptıkları kira ödemelerinden devletin haberdar olmadığının altını çizdi.

   Yeniboğaziçi Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, yıllardır siyasi kaygılarla kimsenin müdahale edemediği Salamis Kamping alanındaki sorunların büyük bir risk taşıdığını ve bunun için yetkili makamlarla işbirliği içinde sorunun çözümü için çabaladıklarını belirtti.

   Hukuk dışı hareket etmekle suçlanmanın anlaşılır gibi olmadığını ifade eden Belediye, Kamp-Der tarafından özel mülk olduğunu iddia ettikleri Kolimbos Ormanı içerisindeki Salamis Kamping Tesisinin, Yeniboğaziçi toprağı olup mülkiyetinin ise orman arazisi olduğunu belirtti.

   Bu alanın Kamp – Der tarafından yıllardır halkın kullanımına kapatılmış olmakla birlikte sadece belirli kişiler tarafından kullanıldığını ve diledikleri şekilde yapılaşmaya devam ettiklerini, artık buna bir son vereceklerini duyurdu.
 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75