banner6

“Karma oy” anayasal hak

banner37

Kurucu Meclis üyeliği de yapan İsmail Bozkurt, 23 Ocak’ta yapılacak seçim öncesi seçim yasası değiştirilerek kaldırılması planlanan ancak bunda başarılı olunamayan “karma oy”  hakkında KIBRIS’a konuştu:

“Karma oy” anayasal hak
banner150 banner150 banner151

Ceren ÖZBİL

Türk Cemaat Meclisi Başkanlığı, üyeliği ve Kurucu Meclis üyeliği yapan İsmail Bozkurt, son zamanlarda tartışma konusu olan Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nın 1976’da oluşturulduğunu ve yapılmak istenen değişiklikleri KIBRIS’a değerlendirdi.

Bozkurt, bu yasanın 1976’da ilgili meclis komitesinde 21 toplantıda tamamlanabildiğini ve Meclis Genel Kurulu’nda tartışmalı 13 birleşimden sonra yasalaşabildiğini anlattı.

Son günlerde yaşanan karma oyun kaldırılması tartışmalarına da değinen Bozkurt, bu konuda Meclis Başkanlığı’na bir yazı gönderdiğini, bu yazının, karma oyun demokratik ve Anayasal bir hak olup, kaldırılmasının eşitsizlik yaratacağı yönünde olduğunu ifade etti.

Bozkurt, karma oyun tümden kaldırılması yerine, karma oydaki bölgelerle ilgili kısıtlamaların kaldırılmasının yaşanan karışıklığı gidereceğini ifade etti.

“İlk iki seçimde, üç seçim bölgesi”

İsmail Bozkurt, Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nın uzun uğraşlar sonucu geçtiğini belirterek, şöyle konuştu:

“1976 Seçim Ve Halkoylaması Yasası ile yapılan ilk iki seçimde (1976 ve 1981), üç seçim bölgesi vardı ve bu üç bölge bile sıkıntı yaratıyordu.

1983’te Anayasa değiştirilirken ben, tek bölge (yani tüm KKTC) önerdim ve önerim komitede oybirliği ile kabul edilerek taslağa öyle girdi ama ne yazık ki genel kurulda bu değiştirildi ve konu yasaya bırakıldı.

O zaman ne düşünüyorsam, bugün de öyle düşünüyorum.

Bizim gibi küçük ve az nüfuslu, bölgeler arasında büyük sosyoekonomik ve sosyo-kültürel farklılıklar olmayan bir coğrafyada, çok bölgeli seçim, popülizmin tavan yapması ve kalitenin düşmesi demektir.

Nitekim öyledir ve bu durum, siyaseti hem itibarsızlaştırmış, hem de güvenilir olmaktan çıkarmıştır.

Kaldı ki ille de bölgelere temsil hakkı verilmek isteniyorsa, tek bölge ilkesi bozulmadan da yapma olanağı vardır.

Süreç içinde tek bölge konusu kamuoyuna mal oldu ve o yönde değişikliğe gidildi ancak bu yapılırken inanılmaz biçimde bölgeler de korundu.

O kadarla kalınmadı. Oy kullanma, inanılmaz karmaşık ve zor bir duruma getirildi.

Yani temel sorun, siyaset kurumunun kamuoyu baskısına dayanamayıp tek bölgeye geçerken, her şeyi eline gözüne bulaştırarak içinden çıkılmaz hale getirmesidir”.

“Küçük partiler saf dışı bırakılıyor”

Yasada son yapılan değişiklikle her ilçedeki seçmenin, her ilçenin adayına oy verebilip, her ilçenin meclisteki temsiliyet sayısının, yani vekil sayısının belli olmasını değerlendiren Bozkurt, bunun da bir garabet, yani tuhaflık olduğunu belirtti.

 Bozkurt “Bu da başka bir garabet! Şu anda 6 bölgemiz var ama 3’ünde küçük partiler fiilen saf dışı bırakılıyor. Çarşaf oy kabul edilmişken, bölgeleri tutma, sadece saçmalık ve siyasetin küçük oyunu! İlle de hem çarşaf liste, hem bölgeler demenin sonucu. Bana göre partiler arasında açık bir eşitsizlik söz konusu ve bu anayasaya aykırı!” dedi.

“Seçim barajı değiştirilecekse aşağıya çekilmeli”

Seçim barajı konusundaki tartışmaları da gereksiz bulduğunu kaydeden İsmail bozkurt, “Bana göre en gereksiz tartışma… Yüzde beş makul ve dünya demokrasi standartlarına uygun… Oynamak gereksiz diye düşünüyorum. İlle de oynanacaksa yükseltilmesi değil, düşürülmesi daha doğru olur” şeklinde konuştu.

banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110