banner6

Karpaz patatesi çürüyüp gitti!

banner37

Yeşilköy’deki patates üreticisi, sel felaketinden dolayı büyük oranda mağdur oldu. Ürün, ya tarlada, ya da torbada çürüdü

Karpaz patatesi çürüyüp gitti!
banner99

AYŞE BULUT

 

Karpaz’da ocak ayında yaşanan sel felaketi, patates üreticilerini de mağdur etti.

2 Ocak akşamı, Yeşilköy’de yaşanan sel felaketi nedeniyle patates üreticileri büyük zarar gördü.

Selden dolayı tarladaki patatesin büyük çoğunluğu sulara kapılıp gitti, kalanlar da ya tarlada, sökülmüş olanlar da torbada çürüdü.

banner134

Ürün alamayan patates üreticisi de devletten, zararlarının tazmin edilmesini istiyor.

Üretici ne dedi?
 

Ali Gürler:
   “Sel felaketinde tarladaki 20 dönüm patates eridi, 200 bin TL zarar var. Biz en azından hükümetten 50 bin TL bekliyoruz. Mazotu, gübreyi, tohumu, elektriği, işçiliği karşılayalım. Borç duruyor. Bu patatesi ekmek için borçlandım, çıkan patatesle bu borcu ödeyecektim ama bütün patates çürüdü. Ben nasıl borç üstüne borçla üretim yapayım.

Tarım Bakanlığı’na gittim, bu zarar ne zaman karşılanacak diye sordum. Karşılanmayacağını söylediler. Tarım Bakanımız sel felaketinden iki, üç gün sonra geceleyin köyümüze geldi. Gündüz gelseydi, eriyen patateslerimizi, zararımızı yerinde görecekti. Bize o gece ödeme yapılacak ancak 2010 yılında zararı olanlar ödenecek, kaynak bulunursa dedi.

Tarım Dairesi’nden gelip gördüler, ancak sigortadan gelip görmediler. Sigortadan gelmediyseler, demek ki bu patates ödenmeyecek.

Bu Karpaz’ın çektiği nedir?”.

 

Mehmet Kadı:
   “Yağışlar nedeniyle patateslerin sökülmesine geç kalındı. Bazı tarlalar da sular altında kaldı, patateste çürüme oldu. Patatesler tarlada çürüdü, boşuna işçi tuttuk. Her çiziden bir kasa çıkar, o da çürümediyse. Çıkan patatesle işçiyi dahi ödeyemeyiz. İnşallah yetkililer zararımızı karşılar”.
 

Seyit Cambazoğlu:
   “Her yıl ektiğim patatesle tır doldururdum. Ancak bu yıl yağışlar nedeniyle ürün alamadık. Tarlayı söktük, içinden sağlam bir torba patates çıktı. Zararımız çok büyük, devlet zararımızı tazmin edeceğini söylemişti ama şimdi etmeyeceğini duyduk. Durumumuz çok kötü, en azından masraflarımızı olsun ödesinler, ona da razıyız”.
 

Volkan Gürler :
   “20 dönüm patates çürüdü, gitti. Biraz söktüm, onu da üç kez seçtim. Bir kez tarladan toplanırken, bir kez eve getirdiğimde, bir kez de torbaladıktan sonra. Dünya kadar patatesi ovaya döktüm. Tarlada kalan cabası. Tarım Bakanı ödeyecek dedi, bugün oldu ödemedi. Ne olacak bizim halimiz?

Tarım Bakanı gelsin, zararımızı görsün. Tarlalar selden dolayı çok büyük zarar gördü, tarlalarda toprak kalmadı. Rum zamanında bir tarla seti yapılacağında hükümet teşvik verirdi. Ama bizim devletimiz teşvik yerine köstek oluyor. Üretimi devam ettirebilmemiz için devlet en azından masraflarımızı olsun karşılasın”.
 

 

 

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2019, 09:35
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104