banner6

Karpaz tütününün yerini Lübnan tütünü alıyor

banner37

Karpaz üreticisi tütün ekiminden kopuyor, meydana gelen açık ise ithal tütünle dolduruluyor

Karpaz tütününün yerini Lübnan tütünü alıyor
banner99

Özel Haber - Ayşe BULUT

AVRUPA VE AMERİKA’YA PAZARLANIYOR…

Karpaz Tütün Kooperatifi Sekreteri Ali Yakuş, geçen yıl 18 bin 500 kilogram tütün üretilmesine rağmen ihtiyacın karşılanmadığını ve bu yıl da mart- nisan döneminde Lübnan’dan tütün ithal yoluna gideceklerini kaydetti. Kooperatifin işlediği tütünün, fırınlarda şinya yakılıp islendirilerek pipo tütünü olarak Avrupa’ya ve Amerika’ya pazarlandığını anlatan Yakuş, “Yıllık 50-60 ton pipo tütünü pazarlıyoruz” şeklinde konuştu.

ÜRETİCİ SAYISI AZALDI…

Ali Yakuş,  istedikleri rekolteyi Karpaz bölgesinde göremediklerini, ekim yapacak aile sayısının 5-10 kadar kaldığını kaydetti. Ayrıca, bölge dışında üretim yapmak isteyenler olduğunu ancak her üreticiden 10 dönüm tütün ekmesini istediklerini belirten Yakuş, “En azından bin kilonun üzerinde bir rekolte elde edilsin ki kayda değer bir para kazanılsın” dedi. Yakuş, bir ailenin yaz boyunca bin-iki bin kilogram tütün üretmesi gerektiği bilgisini verdi.


 

   Yenierenköy’deki Karpaz Tütün Kooperatifi, ihtiyacı olan tütünü, yerli üreticilerden bulamıyor.

   Kooperatifin geçen yıl üreticilerden aldığı 18 bin 500 kilogram tütün, ihtiyacı karşılayamadığı için Lübnan’dan tütün alımına gidildi.

   Kooperatif, hem piyasayı kaybetmemek hem de işletmenin devamını sağlamak için tütün açığını Lübnan’dan gideriyor. Bu yıl da Lübnan’dan tütün ithal edileceği belirtildi.

   Kooperatifin işlediği tütün, fırınlarda şinya yakılıp islendirilerek pipo tütünü olarak Avrupa’ya ve Amerika’ya satılıyor.

   Karpaz’daki tütün üreticilerinin eskisi gibi tütün ekmediği için bu yılki ihtiyaçların da ithal yoluyla Lübnan’dan sağlanacağı belirtildi.

   Konuyla ilgili, KIBRIS’a konuşan Karpaz Tütün Kooperatifi Sekreteri Ali Yakuş, geçen yıl 18 bin 500 kilogram tütün rekoltesi elde edildiğini ve bunun son yılların en iyi rekoltesi olduğunu söyledi.

   Adıyamanlı üreticilerin tütünü oldukça nemli getirmelerine rağmen tütünün çürümesine izin verilmeden işlediklerini belirten Yakuş, tütünü korumaya alarak bir sıkıntı yaşamadıklarını anlattı.

   Fiyatın her zaman olduğu gibi yine 5 dolar olduğunu ve aynı şekilde devam edeceklerine işaret eden Yakuş,  istedikleri rekolteyi Karpaz bölgesinde göremediklerini, ekim yapacak aile sayısının 5-10 kadar kaldığını kaydetti.

   Ayrıca, bölge dışında üretim yapmak isteyenler olduğunu ancak her üreticiden 10 dönüm tütün ekmesini istediklerini belirten Yakuş, “En azından bin kilonun üzerinde bir rekolte elde edilsin ki kayda değer bir para kazanılsın” dedi ve şöyle devam etti:

   “Bir ailenin yaz boyunca bin-iki bin kilogram tütün üretmesi gerekiyor. Kilo başına tütün bugün de 5 dolar, yarın da 5 dolardır; ancak böyle olduğunda bir aile para kazandım diyebilir”.

“Karpaz’da tütün üretimi azaldı”

   Ali Yakuş, hayvancılık ve kuru tarımın yanında tütünün, köylünün yan gelir kaynağı olması gerektiğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

   “Tütünde sarı yaprak satamıyoruz. Ada ülkesi olduğumuz için çok az mahsul çıkar. Herhangi bir sigara imalatçısı bizim 10-20 bin kiloluk tütünümüzü almaz.

   Ürünümüz, pipo tütünü yapımında bir ham madde olmaktadır. Avrupa ve Amerika gibi gelişmiş ülkelerdeki pipo şirketlerine pazarlamaktayız.

   Aslında tütünden ziyade, şinyadan elde ettiğimiz aromayı pazarlıyoruz.

   Tütününü sadece pipoda kullanılan bir ham madde olarak düşünelim. Bizler o tütünün üzerine o aromayı sağladığımızdan dolayı, tütün başlığı altında Avrupa’daki ve Amerika’daki pipo şirketlerine gönderiyoruz”.

   Ali Yakuş, geçen yıl 18 bin 500 kilogram tütün üretilmesine rağmen ihtiyacın karşılayamayacağını, bu sene mart- nisan döneminde Lübnan’dan ithal yoluna gideceklerini kaydetti.

   Yıllık 50-60 ton pipo tütünü pazarladıklarını anlatan Yakuş, “Karpaz’da tütün üretimi azaldı. Kooperatifimizde, dokuz kişi daimi kadroda olmak üzere yaklaşık 25-30 kişi çalışıyor” dedi.

   Yakuş, ellerinde hiç stok tütün olmadığını da belirtti.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2023, 14:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104