Karpaz'da 27 yıl sonra Rum düğünü

banner37

Dipkarpaz köyünde 27 yıl sonra ilk kez Rum düğünü gerçekleştirilirken, damat bundan sonra gençlerin düşünlerini köylerinde yapmalarını diledi

banner87
Karpaz'da 27 yıl  sonra Rum düğünü
banner90
banner8

AYŞE BULUT

Dipkarpaz köyünde 27 yıl sonra ilk kez Rum düğünü yapıldı.

Dipkarpaz’da yaşayan Hristos Ahilleos ile Rodoslu Hristina Halkiti, dün Dipkarpaz köyünde Ay. Sinesios Kilisesi’nde hayatlarını birleştirdi.

Kilisedeki törene ilk önce damat Hristos Ahilleos annesiyle birlikte gelin arabasıyla geldi. Ardından gelin Hristina Halkiti annesi babası ve yakınlarıyla keman ve buziki eşliğinde kiliseye geldi. Düğüne katılanlar, yol içerisinde bir müddet oynadıktan sonra kiliseye girilerek nikâh gerçekleştirildi.

Bir kız ve bir erkek çocuk sahibi olan Hristos Ahilleos ile Rodoslu Hristina Halkiti Apostolos Andreas Manastırı Papazı Baba Zeahoria Gedrbe, Ay. Sinesios Kilisesi’ndeki törende dualar, tütsüler eşliğinde çifte yüzük ve taç taktı. Ayrıca papaz tarafından gelin ve damada okunmuş ekmek ve şarap içirilerek kilise içinde bulunan masanın etrafında üç kere dönülmesiyle birlikte kilisedeki tören sona erdi.

Gelin kiliseden çıkarken gelin çiçeğini fırlattı. Ardından da Ay. Therissos ‘da Yannaği Restoran’da yemeli içmeli düğünde tebrik devam etti. Düğüne DİSİ Başkanı Averos Neofitu, Dipkarpaz, Sipahi ve Güney Kıbrıs’tan Rumlar katıldı.

27 yıl sonra ilk defa Dipkarpaz’da düğün yapanın kendileri olması karşısında mutluluğunu ifade eden damat Hristos Ahilleos, “Köyümüzde düğün yaptığımız için çok mutluyuz. Çünkü gençler Güney Kıbrıs’a gidip düğün yapıyor. Biz de öncü olduk ki, bundan sonra gençler, bizi örnek alıp düğünlerini Dipkarpazda yapsınlar” dedi

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2018, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75