Karpaz’da korku büyüyor

banner37

Karpaz bölgesinde Koronavirüs vaka sayısının artması ve daha fazla yayılmasını önlemek amacıyla 15 köyde tam sokağa çıkma yasağı ilan edildi

banner87
Karpaz’da korku büyüyor
banner90
banner99

BİR HAFTA SOKAĞA ÇIKILMAYACAK… Bakanlar Kurulu, dün saat 14.00’ten itibaren, Ziyamet, Yeşilköy, Balalan, Adaçay, Sipahi, Yenierenköy, Dipkarpaz, Gelincik, Derince, Boltaşlı, Taşlıca, Avtepe, Kuruova, Kaleburnu ve Esenköy’de bir hafta süreyle ‘tam sokağa çıkma’ yasağı ilan etti. Bu çerçevede, Kemal Deniz Dana’nın başkanlığında bir de Karpaz Koordinasyon Komitesi kuruldu. Tam sokağa çıkma yasağı ilan edilen 15 köyde yaşayanlar, ancak çok acil sağlık durumlarında İskele Kaymakamlığı’ndan alacakları izinle sokağa çıkabilecek.

HALK MARKET, SU İSTASYONU VE MANAVLARA KOŞTU… Bakanlar Kurulu’nun sabah saatlerinde aldığı ‘tam sokağa çıkma yasağı’ kararının ardından 15 köyde yaşayan halk, zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak için market, su istasyonu ve manavlara koştu. Parası olan ihtiyaçlarını toptan alırken, parası olmayanlar Yenierenköy Belediyesi’nden yardım istedi. Polis, yollara barikat kurarak 15 köye giriş ve çıkışları kapatırken, yasağın başladığı 14.00’ten itibaren sokaklar derin bir sessizliğe büründü.

Ayşe BULUT

Bakanlar Kurulu, Karpaz bölgesinde Koronavirüs vaka sayısının artmasını göz önünde bulundurarak, virüsün daha fazla yayılmasını önlemek için dün saat 14.00’ten itibaren, 15 köyde ‘tam sokağa çıkma yasağı’ ilan etti.

Bakanlar Kurulu kararına göre, Ziyamet, Yeşilköy, Balalan, Adaçay, Sipahi, Yenierenköy, Dipkarpaz, Gelincik, Derince, Boltaşlı, Taşlıca, Avtepe, Kuruova, Kaleburnu ve Esenköy’de bir hafta boyunca tam sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Bu köylerde yaşayan halk, ancak çok acil sağlık sorunları olursa İskele Kaymakamlığı’ndan alınacak izinle sokağa veya bölge dışına çıkabilecek.

Bölgede tam sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından Kemal Deniz Dana’nın başkanlığında Karpaz Koordinasyon Komitesi de kuruldu.

Bakanlar Kurulu’nun kararının duyulmasıyla birlikte, 15 köyde yaşayan halk, zaruri ihtiyaçlarını karşılamak için market, su istasyonları ve manavlara koştu. Parası olan haftalık ihtiyaçları için alışverişlerini yaparken, parası olmayanlar da Yenierenköy Belediyesi’nden yardım istedi.

Polis, söz konusu köylerin giriş-çıkışlarına barikatlar kurarak önlem alırken, saat 14.00 itibarıyla tam sokağa çıkma yasağı ilan edilen köylerdeki tüm işyerleri kapatıldı, sokaklar boşaldı.

Karpaz’a giriş çıkışlar yasaklandı

Karpaz’da, 15 köyde, Korona salgını nedeniyle dün saat 14.00’ten itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Bakanlar Kurulu’nun ilan ettiği bir hafta süreli yasak nedeniyle vatandaşlar sağlıkla ilgili çok acil durumlarda ancak İskele Kaymakamlığı’ndan izin alarak sokağa çıkabilecek.
   Konuyla ilgili resmi gazetede yayımlanan karar şöyle:
   “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu, Fasıl 156 Sokağa Çıkma Yasağı Yasası’nın 2’nci maddesinin kendisine verdiği yetkiyi kullanarak, Corona Virüsün (Covid-19) yayılmasını önlemek amacıyla, dün saat 14.00’ten itibaren 7 gün süreyle aşağıda öngörülen istisnai durumlara bağlı olarak aşağıda belirtilen köylerde başlayan genel virüs tarama çalışmasının daha etkili şekilde yapılması için kısmi sokağa çıkma yasağı ilan eder.
   1-Bakanlar Kurulu tarafından Coronavirüs (Covid-19) hakkında alınan tedbir kararları çerçevesinde, Ziyamet, Yeşilköy, Balalan, Adaçay, Sipahi, Yenierenköy, Dipkarpaz, Gelincik, Derince, Boltaşlı, Taşlıca, Avtepe, Kuruova, Kaleburnu, Esenköy köylerinde sadece çok acil sağlık ihtiyacı için İskele Kaymakamlığı’ndan izin almak kaydıyla evden çıkılabilecektir.
   2-Tanımlanan bu köylerde tüm giriş çıkışlar polis kontrolünde olacak ve bu süreci yürütmek üzere Kemal Deniz Dana Başkanlığı’nda, İskele Kaymakamı, Polis Müdürü veya Müdür Yardımcısı’ndan oluşan Karpaz Koordinasyon Komitesi kurulacaktır.
   3-Bu sokağa çıkma yasağına uymayanlar hakkında yürürlükteki mevzuat çerçevesinde cezai kovuşturma yapılacaktır.”


Karpaz Koordinasyon Komitesi kuruldu

Bakanlar Kurulu kararıyla oluşturulan Karpaz Koordinasyon Komitesi çalışmalarına başladı.

Bu çerçevede Kemal Deniz Dana başkanlığındaki Karpaz Koordinasyon Komitesi İskele Polis Müdürlüğü’nde toplandı.

Başbakanlık’tan yapılan açıklamaya göre toplantıya İskele Polis Müdür Yardımcısı Başmüfettiş İbrahim Ulusoy, İskele Kaymakamı Mustafa Ürüncüoğlu, Sivil Savunma İskele Bölge Müdürü Varol Kalkanel katıldı.

Bölgede çeşitli incelemelerde de bulunacak komite toplantı ve incelemeleri sonucu ortaya çıkacak kararları da halkla paylaşacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75