Karpaz'da yaralar sarılıyor

banner37

banner87
Karpaz'da yaralar sarılıyor
banner90
banner8

Ayşe BULUT

KARPAZ’DA YOLLARA DÜŞEN TAŞLAR, KALDIRILDI… Karpaz bölgesinde etkili olan sağanak yağış, birçok yolu ve tarlaları su altında bıraktı. Önceki günkü yağışta büyük hasar gören yerlerin tamiri için tüm ekipler seferber oldu. Yollara düşen taşlar, iş araçlarıyla kaldırıldı; köprüleri tıkayan otlar temizlendi. Dün gün boyu temizlik çalışması yapılan Karpaz’da akşam saatleri yeniden etkili olan sağanak yağış, Kumyalı-Ziyamet anayolunu suya gömdü. Yenierenköy Belediyesi’nin personeli, iş araçlarıyla duruma müdahale ederek, köprü ağzına biriken otları temizledi ve suyun dereye akışını sağladı.

BİR EVİN KOLONU ÇÖKTÜ… Dipkarpaz’da dün akşam yeniden etkili olan sağanak yağış, Ali Ordu’ya ait evin kolonunun çökmesine neden oldu. Evin bazı yerlerinde de delikler açıldı. Evin yıkılma tehlikesi olduğundan, Dipkarpaz Belediyesi üç kişilik aileyi, belediyeye ait bangalovlara taşıdı.

İSKELE’DE DERELER TIKANDI, SU TAŞKINLARI OLDU… İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, yoğun yağışlardan dolayı bazı derelerde yaşanan tıkanıklıkların giderildiğini söyledi. Sadıkoğlu, “Yarköy – Turnalar arası ve Kalecik’teki dereler tıkandı. Altınova ağıllar yolunda su taşkınlıkları oldu. Ancak seferber olan ekiplerimiz sorunları giderdi” dedi. Safa köye elektrik verilemediğini ifade eden Sadıkoğlu, Elektrik Kurumu ile birlikte çalışmaların sürdüğünü söyledi. Sadıkoğlu, İskele Kaymakamlığı’nda kriz masası oluşturulduğunu belirterek, Sivil Savunma, İskele Belediyesi, Elektrik Kurumu, Sosyal Hizmetler ve polis müdürlüğünün işbirliği içerisinde çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti. Belediye Başkanı Sadıkoğlu, doğal bir afetle karşı karşıya olunduğuna işaret ederek, önceden hazırlıklarını yaptıklarını anlattı ve belediye olarak hazır olduklarını bildirdi.

BÜYÜKKONUK’TA FAZLA BİR OLUMSUZLUK YOK… Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu, yağışlardan dolayı bölgelerinde herhangi fazla bir olumsuzluk yaşanmadığını söyledi. Sennaroğlu, sadece Kalecik- Tuzluca kavşağında, dere taştığını, trafik akışının Kalecik içinden verildiğini kaydetti. Başkan Ahmet Sennaroğlu, sadece önceki gün, Kilitkaya Köyü’ndeki Garavolli Restorantı su bastığını, bunun dışında hiçbir olumsuz durumla karşılaşmadıklarını anlattı.
 

MEHMETÇİK’TE DERELER AKTI, ARTEMİS OTEL’İN LOJMANINI SU BASTI… Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, yağışlarla birlikte derelerin akmaya başladığını ifade ederek, sadece Bafra bölgesinde sorun yaşadıklarını kaydetti. Önceki akşam Artemis Otel’in personel lojmanını su bastığını anlatan Sarıçizmeli, dün sabahtan itibaren itfaiye ve belediye ekiplerinin suyu tahliye etmeye başladıklarını belirtti.

YENİERENKÖY’DE FELAKET BÜYÜK… Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, bölgede yağışların ciddi hasarlara yol açtığını bildirdi. Yeşilırmak, Esenköy ve Yeşilköy’de bazı vatandaşların bahçe duvarlarının çöktüğünü, yine Esenköy’de bir evi su bastığını söyledi. Gelincik Köyü’nde denize giden ova yolunda ciddi hasar oluştuğunu anlatan Yeşilırmak, belediye ekiplerinin müdahale ettiğini ancak yoldaki hasarın büyük olduğunu ifade etti. Avtepe- Kuruova yolunda toprak kayması yaşandığını, yola kayaların düştüğüne işaret eden Yeşilırmak, yolun belediye ekiplerince temizlendiğini kaydetti. Başkan Yeşilırmak, su hatlarında da patlamalar yaşandığını ve buna da ekiplerin müdahale ettiğini ifade etti. Yolların da sular altında kaldığını anlatan başkan, yapılan müdahalelerin ardından yolların güvenli bir şekilde trafiğe açıldığını bildirdi.

DİPKARPAZ’IN DURUMU İYİ… Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun, Dipkarpaz Köyü’nde sadece bir evi su bastığını aktardı. Coşkun, 2006 yılında anayol yapılırken “bilinçli” olarak bu evin yolun altında bırakıldığını iddia etti. Coşkun, yağışlardan dolayı ufak tefek bahçe duvarlarının yıkıldığını ifade ederek, “Allah’a şükür onun dışında herhangi bir zarar- ziyanımız yok. Herhangi bir su taşkını yaşamadık. Çünkü 1.5-2 ay önce kriz masası oluşturup, dere yataklarını temizlemiştik. Bu nedenle hiçbir sorunla karşılaşmadık” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2018, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75