banner6

Karpaz'daki engellilere destek

banner37

“Karpaz’a Ses Ver, Engele Duyarsız Kalma” etkinliğinden elde edilen gelir, Dipkarpaz Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi için kullanılacak

Karpaz'daki engellilere destek
banner150

banner150

banner99

Ayşe BULUT

Dipkarpaz Belediyesi, Dipkarpaz Çevre ve Sosyal Aktivite Derneği ve Cumhuriyetçi Türk Partisi İskele İlçesi’nin hayata geçirdiği Dipkarpaz Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde eğitim gören engelli çocuklar yararına “Karpaz’a Ses Ver Engele Duyarsız Kalma” etkinliği düzenledi.

Etkinlikte toplanan bağışlar, Dipkarpaz Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bulunan yaklaşık 4-29 yaş arasındaki 30 öğrenci yararına kullanılacak.

Etkinliğe Cumhurbaşkanlığını temsilen Cumhurbaşkanlığı Güvenlik Danışmanı Halil Sadrazam, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman, İskele Milletvekili Biray Hamzaoğulları, Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun, Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, CTP İskele İlçe Başkanı Hüseyin Mülazim, TDP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Üyesi Erkut Yılmabaşar, TDP İskele İlçe Başkanı Cemaliye Soğancı, sivil toplum örgütleri, engelli öğrenciler, aileleri ve vatandaşlar katıldı.

Etkinlikte, herkes Kader Ateş’in şarkılarıyla eğlendi.

Etkinlikte stantlar kuruldu, çocuklar boyama, kilden figürler yaptı. Etkinlikte Murat Dağ ve Kaan Utku konser verdi, İskele Belediyesi Tiyatrosu gösteri yaptı.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, engellilerin taşınmasını sağlayacak aracın alınabilmesi için Dipkarpaz Belediyesi ve sivil toplum örgütleriyle birlikte çalışacaklarını ifade etti.

Engellilere yönelik yapılacak engelsiz plaj projesinin de hayata geçeceğini belirten Ataoğlu, engelli bireyler için gereken her türlü desteği vereceklerini vurguladı.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman da, Dipkarpaz’daki engelli bireylerin de en azından Lefkoşa’daki engellilerin sahip oldukları olanaklardan yararlanmasının yolunu bulmak gerektiğini belirtti.

Lefkoşa’da da engellilerin sahip olduğu ama artırılması gereken çok imkân olduğunu ifade eden Erhürman, engelliler için herkesin bir şeyler yapması gerektiğini söyledi.

Coşkun, katılımın az olmasına tepki gösterdi

Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun ise, etkinliğe az katılım olmasına tepki gösterdi.

“Bu gün kahvede oturma günü değil bizler hepimiz engelli adayı bireyleriz. Bunu hiç kimse unutmasın” diyen Coşkun, “40 yıldan beri buradayız. Engelli kardeşlerimizin derdine derman olup da ihtiyaçlarını karşılamadık. Belediye olarak bu projeye başvurduğumuzda bir engellinin sadece anaya babaya ait olmadığını söyledik. Bir engelli, topluma ait olmalıdır. Bu devlet politikası haline gelmelidir. Ne yazık ki bugün KKTC’de engellilere yönelik hiçbir şey yoktur. Ama biz bunu düşündük ve gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

Dipkarpaz Çevre ve Sosyal Aktivite Derneği Başkanı Fırat Borak, yaklaşık beş aydır Dipkarpaz ve Kaleburnu köyünde bulunan engelliler için açılan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde dil terapisti, özel eğitim öğretmeni, fizyoterapist ve psikolog eşliğinde eğitimler verdiklerini söyledi.

Eğitimden 30’a yakın öğrencinin yararlandığını ifade eden Borak, projenin Dipkarpaz Çevre ve Sosyal Aktivite Derneği, Dipkarpaz Belediyesi ve Cumhuriyetçi Türk Partisi İskele İlçesi ortaklığında olduğunu belirtti.

Alkan: Hükümetten bakıcı desteği istiyoruz

İki engelli çocuk babası Vahdet Alkan da komite olarak ziyaret ettikleri Cumhurbaşkanına, Başbakana, TC Lefkoşa Büyükelçisine ve bakanlara engellilerin ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda taleplerini ilettiklerini belirtti. Cumhurbaşkanının engellilerin ihtiyaçlarının karşılanması konusunda tam destek sözü verdiğini, TC Lefkoşa Büyükelçisinin de hükümetin hazırlayacağı plan ve projeye finansman konusunda yardımcı olacağını belirttiğini anlatan Alkan, Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün de Lefkoşa’da engellilere hizmet verecek, beş yıldızlı otel konforundaki binanın yeni yılda bitirileceği sözünü verdiğini belirtti.

Merkez için gerekli olan donanımın şimdiden sağlanmasını isteyen Alkan, Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu’nun asansörlü minibüs ihtiyacının karşılanması için finansman olacağını belirttiğini söyledi.

Alkan, Özel Eğitim Merkezi’ne finansman sağlayan CTP Başkanı Tufan Erhürman’a teşekkür ederek “Engelli bireylerin evlerinde bakımlarının yapılabilmesi gerekiyor. Bunun için hükümetten bakıcı desteği istiyoruz, bakıcıların sigortalarının ödenmesini talep ediyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2017, 08:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104