Karpaz'daki eşek sorunu son buluyor

banner37

Karpaz halkını canından bezdiren ‘hür eşeklerin yarattığı sorunun giderilmesi için ilk adım atıldı.

Karpaz'daki eşek sorunu son buluyor
banner90
banner8

Ayşe BULUT

Uzun yıllardan beri Karpaz halkı için büyük bir sorun haline gelen eşek sorununun giderilmesi için ilk adım atıldı.

Turizm ve Çevre Bakanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında, bölgelere kurulan kafeslerle eşeklerin toplanarak kayıt altına alınması ve veteriner hekim tarafından kontrolden geçirilmesi hedefleniyor.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, dün Dipkarpaz’a giderek projeyi yerinde inceledi ve projede gönüllü olarak yer alan Taşkent Doğa Parkı yetkilisi Kemal Başat’tan tuzaklarla ilgili bilgi aldı.

Yürütülen proje kapsamında bölgelere kafesler kuruldu ve eşekler toplanmaya başladı. Bir sonraki aşamada kayıt altına alınıp, veteriner hekim tarafından kontrolleri yapılacak olan eşekler, Dipkarpaz Milli Parkı alanında tellenmiş özel bir bölgede popülasyonlarını devam ettirecek.

Kurulan tuzakların içine arpa ve balya konarak eşekleri kurulan tuzakların içine çekerek yakalıyorlar.

banner134
Turizm ve Çevre Bakanı Fikir Ataoğlu, projeye katkı koyan Taşkent Doğa Parkı yetkililerine teşekkür ederek, eşeklerin Mehmetçik beldesine kadar ulaşarak zarar verdiğini söyledi.

Kurulan kafeslerde toplanan eşeklerin zarar görmeden araçlarla belirlenen telli bölgeye aktarılacağını anlatan Bakan Ataoğlu, rahatsızlığı bulunan eşeklerin de tedavilerinin veteriner hekim tarafından yapılacağını anlattı.

Bakan Ataoğlu, anne sütünden kesilen eşeklerin de evcilleştirilerek ihtiyaç doğrultusunda çiftçilere verilebileceğini ifade ederek, kulaklık takılacak olan eşeklerin sayısının da ortaya çıkacağını belirtti.

Sorulan bir soru üzerine, Bakan Ataoğlu, telli bölgede toplanılacak olan eşeklerin bakımının bakanlığının ilgili birimi tarafından yapılacağını söyledi ve milli parkın içinde bulunacak olan eşekleri ziyaret etmek isteyenlerden cüzi bir giriş ücreti alınması ve bunun da eşeklerin bakımı için kullanılması yönünde çalışmaları olduğunu sözlerine ekledi.

Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun da Dipkarpaz’da 40 yıldır devam eden eşek sorununun bölgenin kanayan bir yarası haline geldiğini söyledi ve bu sorunun hiç çözülmeyecek gibi olduğunu düşündüğünü belirtti.

Coşkun, “Fikri Ataoğlu gibi katkı koyacak bakanlarımız olsaydı, 40 yıldan beridir bu sorun bu durumlara gelmezdi” dedi.

Belediye başkanı Coşkun, dün itibarıyla Dipkarpaz ve bölge halkının bu sistemle eşek sorunundan kurtulacaklarına inanç belirtti ve Bakan Ataoğlu’na teşekkür etti.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2017, 11:33
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75