Karpaz’daki hayvanlar karantinaya alındı

banner37

Küçükbaş hayvanları teker teker öldüren hastalık, Karpaz’da hızla yayılıyor. Çiçek olduğu tahmin edilen hastalığın 2 ay önce baş gösterdiği ve bugüne kadar en az 70 hayvanın telef olduğu öğrenildi. Veteriner Dairesi, bölgeye hayvan giriş-çıkışını yasakladı

banner87
Karpaz’daki hayvanlar karantinaya alındı
banner90
banner99

TEŞHİS GECİKTİ, HAYVANLAR TELEF OLDU… Hayvanlar arasında hızla yayılan ve ölümlere neden olan ve “çiçek” ihtimali yüksek olan hastalık, Karpaz’daki birçok sürüyü etkiledi. Hastalığın bölgede 2 ay önce görüldüğü ve teşhisin gecikmesi nedeniyle de en az 70 küçükbaş hayvanın telef olduğu ortaya çıktı. KIBRIS’ın hastalıkla ilgili yayınından sonra Veteriner Dairesi devreye girdi ve bölgede çalışma başlattı. Üç sürüdeki 150 hayvandan kan örneği alındı, mandıralar ilaçlandı ve köye hayvan giriş çıkışı yasaklanarak, bölge karantinaya alındı.

Ayşe BULUT
 

Küçükbaş hayvanlarda görülen, hızla yayılan ve ölümlere neden, henüz tam tespiti yapılamayan hastalık, Karpaz’daki sürüleri sardı. Hastalığın, “çiçek” olduğu ihtimali ise oldukça yüksek.

KIBRIS’ın konuyu gündeme taşıması, yetkilileri de üreticileri de harekete geçirdi. Veteriner Dairesi ekipleri dün gün boyu bölgede çalıştı.

Karpaz’daki üreticiler hastalığın 2 ay önce baş gösterdiğini belirterek en az 70 hayvanın teşhis gecikmesinden dolayı telef olduğunu söyledi.

Veteriner Dairesi Müdür Vekili Mehmet İsfendiyaroğlu, telef olan hayvan sayısını 42 olarak verdi, hastalığın sadece üç sürüde görüldüğünü, tedbirler çerçevesinde bölgeyi karantina altına aldıklarını, 150 hayvandan kan örneği alınarak, Türkiye’ye tahlile gönderdiklerini söyledi.

İsfendiyaroğlu, tahlil sonuçlarının hastalığın net olarak ne olduğunu ortaya koyacağını belirterek çıkacak sonuca göre eylem planı hazırlanacağını söyledi.

Beş ekiple mandıraların ilaçlanmaya başladığını belirten İsfendiyaroğlu, hastalığın çiçek olması halinde, hastalıklı ve risk altındaki tüm hayvanların imha edileceğini ifade etti.

Hayvancılık Dairesi Müdürü Gönen Vurana da bölgede inceleme yaptı.

Bakan Oğuz, bölgeye gitti

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Dipkarpaz Bölgesi’nde Çiçek Hastalığı şüphesi bulunan küçükbaş işletmeleri inceledi. Bakan Oğuz, dezenfeksiyon çalışmalarını inceleyerek, şüpheli olan ağıl sahipleriyle görüştü.
   Bakan Oğuz'a ziyaretinde Veteriner Dairesi Müdür Vekili Mehmet İsfendiyaroğlu, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Hayvancılık Komitesi üyeleri, Bakanlık yetkilileri, Dipkarpaz Belediyesi yetkilileri eşlik etti.

 

Üretici perişan

KIBRIS’a konuşan Karpaz’daki hayvan üreticileri, oldukça dertli.

Gözleri gibi baktıkları, ekmek paraları olan hayvanlarının tek tek telef olduğunu belirten üreticiler, duruma çare bulunmasını istedi.

Sürüsünde en az 70 küçükbaş hayvanı ölen üretici, hastalığın 2 ay önce başladığını ancak teşhis konulamadığı için hayvanlar arasında hastalığın hızla yayılıp, ölümlerin arttığını söyledi.

Sürüsündeki diğer koyunlardan da kan örneği alındığını, tahlil sonucunu bekleyeceklerini ifade eden üretici,

“Bizi ihmal ettiler. Hastalık ortaya çıktı, üstünden 2 ay geçti kimse ilgilenmedi. İki sürüde hastalık çıktı. Umarım zararımız tazmin edilir”.

Oğuz: Dezenfeksiyon işlemleri tüm işletmelerde devam edecek

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Veteriner Dairesi, Karpaz bölgesinde koyun ve keçilerde çiçek hastalığı şüphesi görülen 5 kilometrelik alandaki işletmede ve çevresinde dezenfeksiyon ilaçlamasının ilk etabını tamamladı.
   Dipkarpaz köyündeki dezenfeksiyon işlemleri, Dipkarpaz Belediyesi ve Orman Dairesi ile iş birliğiyle yapıldı.
   Dezenfeksiyon işlemlerine periyodik olarak tüm işletmelerde devam edileceği açıklandı.
   Dipkarpaz köyündeki küçükbaş hayvanların kasaplık kesimlerinin Veteriner Dairesi’nin özel izine tabi tutularak, Veteriner Dairesi’nin uygun göreceği mezbaha veya mezbahalarda yapılacağı belirtildi.
   Dipkarpaz köyündeki hayvancılık işletmelerinin, Bölge Veteriner Dairesi tarafından yakın takip ve kontrolü altında olduğu vurgulandı.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Pileli
Pileli - 3 ay Önce

Hayvan leşlerinden köyün etrafı koktu yakında kolerada çıkacak.

SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108