Karpaz’daki küçükbaş hayvanların kasaplık kesimleri bir süre özel izinle yapılacak

banner37

Veteriner Dairesi, KIBRIS’ın dün “Küçükbaş hayvanlarda çiçek hastalığı korkusu” başlığıyla yayımlanan haber sonrası aldığı bir dizi kararı açıkladı

banner87
Karpaz’daki küçükbaş hayvanların kasaplık kesimleri bir süre özel izinle yapılacak
banner90
banner99

ŞÜPHELİ AĞILLAR DEZENFEKTE EDİLECEK… Veteriner Dairesi, koyun ve keçilerde görülen çiçek hastalığının, insana bulaşan bir hastalık olmadığını belirterek, tedbir amaçlı bir dizi karar aldı. Buna göre, Dipkarpaz’da küçükbaş hayvanların kasaplık kesimleri, ikinci bir karara kadar Veteriner Dairesi’nin özel izniyle yapılacak. Kesimler, Veteriner Dairesi’nin uygun göreceği mezbaha veya mezbahalarda yapılacak. Hastalık şüphesi görülen ağıllardan başlamak üzere, 3-5 km’lik alanı kapsayan ağıllarda gerekli dezenfeksiyon uygulanması için çalışma başlatılacak. Şüpheli hayvanlardan kan örnekleri alınıp, ileri tetkik için Türkiye’ye gönderilecek.

Karpaz bölgesinde bir üreticinin küçükbaş hayvanında daha önce görülmemiş semptomların başlaması üzerine yapılan tahlillerde, çiçek hastalığı şüphesi doğdu. Hayvanlar arasında hızla yayılan ve ölümlere neden olan hastalıkla ilgili dün KIBRIS Gazetesi’nde “Küçükbaş hayvanlarda çiçek hastalığı korkusu” başlığıyla yayımlanan haber sonrası Veteriner Dairesi, harekete geçti.


Veteriner Dairesi’nin tedbir amaçlı bir dizi kararlar aldı.


Buna göre, Dipkarpaz’da küçükbaş hayvanların kasaplık kesimleri, ikinci bir karara kadar Veteriner Dairesi’nin özel izniyle yapılacak. Şüpheli hayvanlardan da kan örnekleri alınıp, ileri tetkik için Türkiye’ye gönderilecek.


Şu an için kaç hayvanda bu hastalığın olduğu şüphesi taşındığı bilinmiyor.

Veteriner Dairesi: İnsana bulaşan bir hastalık değil

Veteriner Dairesi, koyun ve keçilerde görülen çiçek hastalığının, insana bulaşan bir hastalık olmadığını belirterek, tedbir amaçlı bir dizi karar alındığını açıkladı.

Veteriner Dairesi, Dipkarpaz Bölgesi’nde küçükbaş hayvanlarda görülen çiçek hastalığı şüphesiyle ilgili açıklamada bulundu.

Veteriner Dairesi, konuyla ilgili olarak ivedi şeklide çalışmalara başladıklarını ve koyun ve keçilerde görülen çiçek hastalığının, insana bulaşan bir hastalık olmadığını vurguladı.

Kasaplık kesimlerle ilgili tedbir

Açıklamada, Veteriner Dairesi’nin tedbir amaçlı bir dizi kararlar aldığı belirtildi ve kararlar şöyle sıralandı:

1.Dipkarpaz köyündeki küçükbaş hayvanların kasaplık kesimlerinin, ikinci bir karara kadar Veteriner Dairesi’nin özel izini ile yapılması

2. Kesimlerin, Veteriner Dairesi’nin uygun göreceği mezbaha veya mezbahalarda yapılması,

3.Hastalık şüphesi görülen ağıllardan başlamak üzere, 3 – 5 km’lik alanı kapsayan ağıllarda gerekli dezenfeksiyon uygulanması için çalışma başlatılması,

4.Şüpheli hayvanlardan kan örnekleri alınıp, ileri tetkik için Türkiye’ye gönderilmesi

5.Polis Genel Müdürlüğü ve yerel yönetimlere konu ile ilgili bilgi verilmesi”

Açıklamada şüpheli hayvanların test sonuçları çıktıktan sonra eylem planı uygulanacağı da belirtildi.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2019, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108