Karpazlılar söz alıp ayrıldı

banner37

Yenierenköy Belediyesi ile bölge muhtarları, sivil toplum örgütleri ve halkla dün Lefkoşa’da eylem yaptı, başbakan ve bazı bakanlarla görüştükten sonra eylemlerini sonlandırdı

banner87
Karpazlılar söz alıp ayrıldı
banner90
banner99

“BÖLGE HALKININ İSTEKLERİ DİKKATE ALINMALI”… Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, Karpaz bölgesinin unutulduğunu belirterek, yetkililerin bölgeye hak ettiği değeri vermesi gerektiğini söyledi. Bölge halkının imar planını yürürlüğe girene kadar Karpaz Emirnamesi’nde bir takım düzenleme yapılmasını, bölgeye tam teşekküllü bir hastane inşa edilmesini, yatırımcılara verilen ancak yatırım yapılmayan arazilerin geri alınmasını ve Karpaz-İskele, Gelincik-Kaleburnu ve Dipkarpaz-Zaferburnu yollarının ihaleye çıkılmasını istediklerini vurguladı. Yeşilırmak, bölge halkının isteklerinin dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

YENİ DÖNEMDE BİRÇOK PROJE VAR”… Başbakan Ersin Tatar, hükümetin Karpaz bölgesine her zaman büyük önem verdiğini belirterek, hem bölgenin gelişmesi, hem de bölge halkının refahı için Karpaz’a yönelik birçok plan ve projelerin olduğunu söyledi. Tatar, Karpaz halkının ortaya koyduğu mücadele ve seslenişi saygıyla karşıladıklarını belirterek, “Ülkenin ve bölgenin hem planlı ve programlı bir şekilde gelişmesi hem de halkın refahını yükseltebilmek için sizlerle istişare içinde çalışacağız” dedi. Tatar ayrıca, Türkiye’yle imzalanan Mali İşbirliği Protokolü’yle birlikte de tüm ülke ve halka eşit hizmet vereceklerine vurgu yaptı.

BAKANLAR KARPAZ HALKINA SÖZ VERDİ… İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Karpaz Emirnamesi’nde “Karpaz bölgesi için eko-agro turizmde bir miktar iyileştirme ve bazı alanların imara sağlıklı bir şekilde açılması” yönünde değişikliklerin öngörüldüğünü ve bucak hizmetlerinin de en geç bir-iki ay içerisinde bölgeye geleceğini söyledi. Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Dipkarpaz-Zaferburnu, Çayırova-Dipkarpaz ve köy bağlantı yollarının kaynak aktarılır aktarılmaz yapılacağını söyledi. Sağlık Bakanı Ali Pilli ise hastane sözü veremeyeceğini, ancak gerekli sağlık hizmetlerini bölgeye getirme sözünü verebileceğini belirtti.

Ahmet KARAGÖZLÜ

   Karpaz bölgesinin sorunlarına dikkat çekebilmek amacıyla Yenierenköy Belediyesi ve bölge muhtarlarının öncülüğünde “Başka Karpaz Yok” sloganıyla düzenlenen eylem sorunsuz bir şekilde tamamlandı.

   Bölge sorunlarına dikkat çekmek ve sorunlarına çözüm bulmak amacıyla geçtiğimiz çarşamba günü Ziyamet dört yol kavşağından Cumhuriyet Meclisi önünde çadır kurma hedefiyle yürüyüşe geçen ve 24 kilometre yürüdükten sonra yaşanan bazı olumsuz olaylar nedeniyle eylem şekillerini değiştiren Karpazlılar, dün otobüslerle geldikleri başkentte eylemlerini gerçekleştirdi.

   Lefkoşa Otobüs Terminali’nden Cumhuriyet Meclisi’ne, Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’na yürüyen eylemciler, buralara siyah çelenk bıraktı.

   Başbakan ve bazı bakanlarla görüşen eylemciler, sorunlarının çözüleceği yönünde söz aldıktan sonra, eylemlerini sonlandırdı.

   Dün sabah Lefkoşa Otobüs Terminali’nde toplanan Karpaz halkı, “Bölgemizin Geleceği İçin Yürüyoruz”, “Güneş Doğudan Doğar”, “Karpaz’da Eko-Agro Turizme Evet”, “Yol Yok, Hastane Yok, Daire Yok, Üniversite Yok” ve “Çocuklar Yolda Doğuyor, İnsanlar Yolda Ölüyor” sloganları eşliğinde yürüyüş gerçekleştirdi.

   Eylemde, bölgede halkının işsizlikten dolayı arazilerini satmaya başladığı ve Karpaz halkının her geçen zamanda geriye doğru gittiği belirtilirken, bölgenin okula, tam teşekküllü bir hastaneye ve yollara ihtiyaç duyduğu ifade edildi.

   Eylemciler yürüyüş kapsamında sırasıyla Cumhuriyet Meclisi, İçişleri Bakanlığı, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Başbakanlığa siyah çelenk bıraktı.

   Eylemciler meclis önüne siyah çelenk bıraktıktan sonra Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre ile de ayaküstü görüştü. Töre, eylemcilerin taleplerine destek belirtti.

   Karpaz halkının eylemi Başbakan Ersin Tatar’ın Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak ve beraberindeki heyeti kabul etmesinin ardından sona erdi.

   Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, Başbakan’la yapılan görüşmenin ardından Karpaz halkının düzenlediği eylemin başarılı olduğunu ve seslerini yetkililere duyurabildiklerini açıkladı.

   Yeşilırmak, eylemin başarılı bir şekilde geçmesine katkı gösteren bölge halkına teşekkür etti.

Yeşilırmak: Karpaz bölgesi unutuldu

   Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, Karpaz bölgesinin gelmiş geçmiş tüm hükümetler tarafından unutulduğunu belirterek, yetkililerin bu bölgeye hak ettiği değeri vermesi gerektiğini söyledi.

   Yeşilırmak, bölge halkının işsizlikten dolayı arazilerini satmaya başladıklarını ve bu bağlamda bölgedeki 4 köyün boşaldığını belirterek, Karpaz halkının her geçen sürede geriye doğru gittiğini dile getirdi.

   Yenierenköy Belediye Başkanı seçildiği günden beridir hem bölgeyi hem de belediyeyi geliştirmek için ciddi mücadele verdiklerini ifade eden Yeşilırmak, imar planı yürürlüğe girene kadar Karpaz Emirnamesi’nde bir takım düzenleme yapılmasını istediklerine vurgu yaptı.

   Yeşilırmak, bölgedeki turist sayısının da hesaba katılmasıyla Karpaz bölgesinin nüfusunun 40 bine çıktığını, bu nedenle bölgenin tam teşekküllü bir hastaneye de ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

   Yatırım amaçlı bölgede yatırımcılara verilen arazilerin üzerlerine yılsonuna kadar yatırım yapılmadığı takdirde geri alınmasını da istediklerini belirten Yeşilırmak, Karpaz-İskele, Gelincik-Kaleburnu ve Dipkarpaz-Zaferburnu yolları için de yılsonuna kadar ihaleye çıkılmasını istediklerini kaydetti.

   Hükümetin Karpaz bölgesine destek vermesi gerektiğini söyleyen Yeşilırmak, “Eylemimizi burada sonlandırdık ama bölgemiz için taleplerimizden vazgeçmedik” dedi.

   Yeşilırmak, bölgenin geleceği için yürüdüklerini belirerek, özetle şöyle dedi:

   “Biz bölgenin geleceği için yürüdük, bu mücadele haykırıştır, baş kaldırmadır. Hükümetten taleplerimiz var ve bu talepler ülkemizin yararınadır. Taleplerimizin hiçbiri siyasi içerik taşımıyor. Biz bölgemizde devletten ilgi bekliyoruz. Bölgemize tam teşekküllü bir hastane istiyoruz. Sağlık merkezlerimize doktor istiyoruz. Bölgemizdeki yolların tamamlanmasını istiyoruz. Emirnamede değişiklikler istiyoruz. Hükümetten ilgi ve şefkat istiyoruz. Yani biz hükümetten sadece devletin hizmetlerini istiyoruz. Lütfen bu taleplerimizi ve bölge halkının haykırışını görün.”

Tatar: Karpaz bölgesine her zaman önem veriyoruz

   Başbakan Ersin Tatar, dün Başbakanlık önünde eylem yapan Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak ve beraberindeki heyeti kabul etti.

   Tatar, Bafra bölgesinin gelişmeye devam ettiğini, bölgenin tümünün gelişmesi için de çalışmaların sürdüğünü, devletin bölgeye yatırımlar yaptığını, yolların yapıldığını, ulaşımın kolaylaştığını, kısacası devletin yatırım yaptığını ve daha da yapacağını ifade etti.

   Tatar, devletin ve hükümetin Karpaz bölgesine her zaman büyük önem verdiğini belirterek, hem bölgenin gelişmesi hem de bölge halkının refahı için yeni dönemde Karpaz’a yönelik birçok plan ve projelerin olduğunu söyledi.

   Başbakan Tatar, Türkiye’yle imzalanan Mali İşbirliği Protokolü’yle birlikte tüm ülke ve halka eşit hizmet vereceklerini belirterek, “Planlı programlı sizlerle istişare içinde halkın refahını yükseltmek için çalışacağız” şeklinde konuştu.

   Tatar, Karpaz halkının ortaya koyduğu mücadele ve seslenişi saygıyla karşıladıklarını belirterek, “Ülkenin ve bölgenin hem planlı ve programlı bir şekilde gelişmesi hem de halkın refahını yükseltebilmek için sizlerle istişare içinde çalışacağız” dedi.

   Ülkenin ve bölgelerin sorunlarının tüm kesimlerle birlikte konuşularak çözümlenebileceğine işaret eden Tatar, “Her zaman diyaloğa devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Baybars: Bucak hizmetleri iki aya kadar verilecek

   İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, dün bakanlık binası dışında eylem yapan Karpaz halkının yanına giderek, eylemcilerin dile getirdiği sorunlara yanıt verdi.

   Bakan Baybars, eylemcilere hitaben yaptığı konuşmada, eylemcilerin bahsettiği sorunların ülkenin genelinin sorunları olduğunu, yıllarca sürdürülen politikanın kalkınmayı ve istihdamı sıkıntıya soktuğunu söyledi.

   Bucak hizmetlerinin en geç bir-iki ay içerisinde bölgeye geleceğini ifade eden Baybars, kimlik makinesi cihazlarının altyapısının bazı parçalarının beklendiğini kaydetti.

“Karpaz için halen bir şans var”

   Gazimağusa’nın üniversite sayesinde geliştiği, Karpaz’a yapılacak bir üniversite sayesinde Karpaz’ın da gelişeceği yönündeki söylemlere hitaben Baybars, Gazimağusa’nın güzel gelişemediğini ancak Karpaz’da planlı bir gelişme için halen bir şans olduğunu söyledi.

   Karpaz’da planlı ve sürdürülebilir bir gelişme sağlanabildiği takdirde örnek bir yer olabileceğini belirten Baybars, Karpaz Emirnamesi’nin Yenierenköy ve Karpaz’da farklı sıkıntılara sebebiyet verdiğini kaydetti.

   Baybars, Karpaz bölgesinin eşsiz özelliklere sahip olduğundan mevcut şeklini bozmadan kalkınmasının sağlanması gerektiğine işaret etti.

“Emirnamede bazı değişiklikler yapılabilir”

   Gazimağusa-Yeniboğaziçi-İskele İmar Planı çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu belirten Baybars, 2020 başında Karpaz İmar Planı’na başlamayı hedeflediklerini söyledi.

   Bakan Baybars, bu süreçte Karpaz Emirnamesi’nde de bir takım değişikliklerin öngörüldüğünü dile getirerek, söz konusu değişikliğin “Karpaz bölgesi için eko-agro turizmde bir miktar iyileştirme, Yenierenköy’de de bazı alanların imara sağlıklı bir şekilde açılması” yönünde olduğunu kaydetti.

   Emirname değişikliği ile ilgili olarak da konuşan Baybars, uzmanların bölgeye ancak eylül ayında gelebileceğini söyledi.

Atakan: Kaynak aktarılır aktarılmaz ihaleler açılacak

   Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Karpaz bölgesinin sorunlarına dikkat çekmek isteyen Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak ve beraberindeki heyeti kabul ederek görüştü.

   Bakan Atakan, 2018’de yaşanan ekonomik krizden dolayı bazı ihalelerin iptal edildiğini, bunlardan birinin de Dipkarpaz’dan manastıra kadar olan yol olduğunu söyledi.

   Dipkarpaz-Apostolos Andreas Manastırı, Çayırova-Dipkarpaz ve köy bağlantı yollarının yama işleri için Maliye Bakanlığı’ndan bloke talebinde bulduklarını belirterek, kaynak aktarılır aktarılmaz gerekli adımların atılacağını söyledi.

   Türkiye’de ihalesine çıkılan 7 projenin 4’ünü üstelenen konsorsiyumun tasfiye olduğuna işaret eden Atakan, yarım kalan projelerden birinin İskele-Çayırova, diğerinin de Balalan-Yenierenköy yolları olduğunu kaydetti.

   Atakan, Türkiye’de yeni bir ihale süreci başlatılması yerine, ülkede ihaleye çıkılması için çalışma başlattıklarını belirterek, Yenierenköy’deki sağlık merkezinin olduğu bölgeye bir hız tespit kamerası da yerleştirileceğini dile getirdi.

   Bakan Atakan, Yeşilköy’e de ikinci bir hız tespit kamerası monte edilmesini değerlendirdiklerini belirterek, Karpaz’a öncelik verdiklerini ve vermeye de devam edeceklerini vurguladı.

Pilli: Sağlık hizmeti getirilecek

   Sağlık Bakanı Ali Pilli de eylemcilerle bakanlık kapısında görüştü. Sağlık hizmetleriyle ilgili gelen talepler hakkında konuşan Pilli, Karpaz’da sağlık hizmetlerinde eksikliklerin olduğunun bilincinde olduklarını kaydetti.

   Gerekli sağlık hizmetlerini bölgeye getirme sözü veren Pilli, tam teşekküllü bir hastane sözü veremeyeceğini, ancak sağlık hizmeti getireceğinin sözünü verebileceğine vurgu yaptı.

   Bakan Pilli, kalıcı çözümler üzerinde çalıma yapıldığını, bayramdan sonra Karpaz’la ilgili bir de ön bilgi vereceğini ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108