Kasap dükkânı mühürlendi

banner37

KIBRIS Gazetesi’nin dün manşetten yayımladığı “Bakın bize neler yediriyorlar” başlıklı haber, hem vatandaşları hem de yetkilileri ayaklandırdı. Ölmüş hayvanın, iltihaplı etlerini kesen kasap için Veteriner Dairesi devreye girdi

banner87
Kasap dükkânı mühürlendi
banner90
banner99

M. ŞEYTAN ET PAZARI KAPATILDI… KIBRIS Gazetesi’nin elde ettiği video görüntülerden, bilirkişilerin görüşleri doğrultusunda hazırladığı “kaçak et kesimi” haberi ülkede büyük yankı uyandırdı. Ölü veya ölmek üzere olan bir hayvanı, sararmış etinin üzerindeki iltihapları ayırarak kesen M. Şeytan Et Pazarı adlı yerin sahibi kasap Mustafa Şeytan’ın dükkanı Veteriner Dairesi tarafından mühürlendi. Etin sağlıksız koşullarda kesildiği Akdoğan Belediyesi’ne ait mezbaha da kapatıldı.

KASAP DÜKKÂNI KAYITSIZ, MEZBAHADA KESİM KAÇAK… Veteriner Dairesi, Mustafa Şeytan’a ait kasap dükkânının iş yeri kaydı olmadığını da saptadı. İnsan sağlığını tehdit eden etin, hijyenden yoksun bir şekilde kesildiği yerin ise Akdoğan Belediyesi’nin mezbahası olduğu belirlendi. Belediye, “Bu kesim yapılırken belediyeden izin alınmadı” dedi. Mezbahaya kapalı olduğu bir saate girildiğini düşünen belediye yetkilileri, konuyla ilgili polise suç duyurusunda bulunacak.

ŞEYTAN: TEFECİ TUZAĞINA DÜŞTÜM… Hastalıklı hayvanı ve sağlıksız koşullarda kesmekle suçlanan Mustafa Şeytan, tefeci olduğunu belirttiği bir kişinin tuzağına düştüğünü iddia etti. Şeytan, söz konusu kişiye borcunu ödediğini ancak daha fazla para istediğini hatta hayvanı keserken çekilen görüntüyü yaymakla da kendisini tehdit ettiğini öne sürdü. Şeytan, “Hayvanın etinin sarı olan yerleri, arabada getirilirken çarptığı yerdir. Bütün hayvanlarda olur. Yatalak bir hayvan değildi. Canlı bir hayvandı, bizzat ben kestim” dedi.

Ceren  ÖZBİL

KIBRIS Gazetesi’nin dün manşetten yayımladığı “Bakın bize neler yediriyorlar” başlıklı haberi, ülkemizde büyük yankı uyandırdı.

Ölü veya ölmek üzere olan, eti sararmış, iltihap dolu bir hayvanı, sağlıksız koşullarda kesen kasabın görüntüleri, hem vatandaşları hem de yetkilileri ayaklandırdı.

Hastalıklı hayvanı, sağlıksız koşullarda kesen kasabın M. Şeytan Et Pazarı adlı dükkanın sahibi kasap Mustafa Şeytan olduğu, kesim yerinin ise Akdoğan Belediyesi’ne ait mezbaha olduğu belirlendi.

KIBRIS’ın haberini ihbar kabul eden Veteriner Dairesi, Mustafa Şeytan’a ait M. Şeytan Et Pazarı’nı ayrıca, etin sağlıksız koşullarda kesildiği Akdoğan Belediyesi’ne ait mezbahayı mühürledi.

Mustafa Şeytan’a ait kasap dükkânının daireye kayıtlı bir iş yeri olmadığı ayrıca kesimi yapmak için Akdoğan Belediyesi’nden de izin almadığı öğrenildi. Mezbahaya kapalı olduğu bir saate girildiğini düşünen belediye yetkilileri, konuyla ilgili polise suç duyurusunda bulunacak.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Veteriner Dairesi Müdürü Hüseyin Ataben, konunun takipçisi olacaklarını belirterek “Tüm kasapların veteriner ve Veteriner Dairesi kontrolündeki mezbahalarda kesim yapması gerekiyor” dedi.

Dükkanı mühürlenen Mustafa Şeytan ise, “Hayvanın etinin sarı olan yerleri, arabada getirilirken çarptığı yerdir. Bütün hayvanlarda olur. Yatalak bir hayvan değildi. Canlı bir hayvandı, bizzat ben kestim” dedi.

Şeytan, daha önce borç alıp ödediği E.D. tarafından kendisine komplo kurulduğunu iddia etti.

Ataben: Yasal mevzuat uygulanacak

Veteriner Dairesi Müdürü Hüseyin Ataben, KIBRIS’ın haberini ihbar kabul ettiklerini belirterek Akdoğan Mezbahası’nın ve Mustafa Şeytan’a ait kasap dükkânının mühürlendiğini söyledi.

Ataben, olayla ilgili gerekli incelemelerin sürdüğünü belirterek tüm kasapların veteriner ve Veteriner Dairesi kontrolündeki mezbahalarda kesim yapması gerektiğini vurguladı.

Halk sağlığı açısından bu durumun önemine işaret eden Ataben, “Bu durumdan tüm kasaplar sorumlu tutulmamalıdır. Bunlar tabi ki tespit durumlarda yasal mevzuat neyi gerektiriyorsa o yapılacaktır. Bu konuda da gerekli tedbirler ve önlemler daire tarafından alınacaktır” dedi.

Şeytan: Tuzağa düşürüldüm

Video görüntülerde eti iltihap yüklü hayvanı sağlıksız koşullarda kesen, M. Şeytan Et Pazarı’nın sahibi Mustafa Şeytan da KIBRIS’a gelerek, açıklama yaptı.

Şeytan, kendisine oyun oynandığını iddia ederek, hayvanın canlı ve sağlıklı olduğunu, kesim yapılan yerin de bir mezbaha olduğu savunmasını yaptı.

Şeytan, şöyle dedi:

“Biz ete eksildik. İ.K. isimli şahıs da bize, ‘gelin Akdoğan’da mezbaha var keselim’ dedi. Ben Akdoğan’da mezbaha olduğunu dahi bilmiyordum. Gittim orada yardım ettim, kestik, arabaya koyduk. Videoyu çeken tefeci kişi, benim yakın arkadaşımdı. Dediğim gibi tefecilik yapardı. Ben kendisinden bir dönem para aldım, ödedim. Ödemeyi et karşılığı ve para karşılığı yaptım. Bana ‘bunlar faizidir’ dedi. ‘Faiz vermem sana’ dedim. Beni bu görüntüleri internete atacak diye tehdit etti. Ben de atmasını söyledim. Bunda yasal olmayan bir durum olmadığını anlattım. Şu an gitsem o mezbahanın yerini bulamam. Orada mezbahadan izni alıp da kestirecek olan İ.K.’ydi. Orada sallak da vardı ancak kim olduğunu bilmiyorum. İlk defa gittim.

Hayvanın hasta olduğu, etinin sarı olduğu söylendi. Ancak o, hayvanın arabada gelirken çarptığı yerdir. Bütün hayvanlarda olur. Bazen budu bile ezilir. Yatalak bir hayvan değildi. Canlı bir hayvandı ve bizzat ben kestim. Tefeci kişi, benim ekmeğimle oynamaya çalışıyor. Benim 41 senedir dükkânım var. Öyle bir şey olsa yanımda neden birini götüreyim? Ne evde ne de mandıra kesildi, mezbahada kesildi. Bu resmen bana bir ithamdır.

Tefeciden borç olarak 22 bin TL almıştım, ödedim. Bana bunun faiz olduğunu söyledi.

İ.K.’nin adamıyla birlikte ben kestim, ben yüzdüm… Bu 3 yıl önce olan bir olaydı. Ben bir haftada 3-4 tane dana keserim. Akdoğan’da kesmemin nedeni orasının açık olması ve bana söylenmesidir.

Ben kaçak göçek diye almadım. Görüntüleri internette yayacak diye beni tehdit etti. Ben suç işlediysem o da suç işledi. Ben de onlara dava açacağım.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75