banner6

Kasap zanlı, kendine et almış

banner37

Kasap zanlı, kendine et almış
banner150 banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

   Metehan Sınır Kapısı’nı kullanarak Güney Kıbrıs’tan Kuzey Kıbrıs’a geçmek istediği sırada aracının içinde etlerin bulunduğu poşetler tespit edilen ancak etleri gümrüğe bildirmeden olay yerinden kaçıp, yarım saat sonra yine aynı sınır kapısında tespit edilerek tutuklanan ancak yanında söz konusu poşetler olmayan zanlı A.K., teminatla serbest bırakıldı.

   Polis, kasap olan zanlının benzeri meseleleri olduğunu ve etlerin tespit edilemediğini ancak zanlının verdiği ifadesinde etlerin 19 kilo olduğunu ve etleri kendi kullanımı için aldığını söylediğini belirtti.

   Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü teminat duruşmasında yeminli şahadet veren polis memuru Mehmet Şener, zanlı A.K.’nin “Gümrüksüz mal tasarrufu” suçundan methaldar olduğunu söyledi.

   Şener, zanlının 26 Mart 2022 tarihinde, saat 19.35 raddelerinde, Metehan Sınır Kapısı’nda, yönetiminde bulunan NA 872 plakalı aracı ile Güney Kıbrıs’tan Kuzey Kıbrıs’a giriş yapmak istediğini belirterek, bu esnada giriş-çıkış işlemlerinde problem yaşanmasından dolayı giriş kabininde görevli sivil hizmet görevlisi tarafından zanlının, aracını karakol kabini önüne çekmesi yönünde uyarıldığını kaydetti.

   Zanlının söz konusu yerde durmayıp aracıyla giriş kapısının ilerisinde bulunan toprak alana kadar gidip durduğunu ve yaya olarak giriş kabinine geldiğini anlatan Şener, zanlıya aracının aranacağının bildirilmesinin ardından aracın yanına gidildiğini ancak zanlının aracını açmayıp kontrolün yapılmasına engel olduğunu ifade etti.

   Mehmet Şener, zanlının “Aracı açamam, yanarım!” dediği sırada gümrük memurunun fener ile aracın içini kontrol ettiğini ve yapılan kontrolde aracın ön sol yolcu koltuğu ile arka koltuğu üzerinde poşetlerin tespit edildiğine işaret ederek, açık olan bir poşetin içerisinde ise et olduğunun görüldüğünü anlattı.

   Zanlının söz konusu etleri gümrüğe bildirmeden aracına binerek Güney Kıbrıs’a kaçtığına dikkat çeken Şener, yaklaşık yarım saat sonra ise tekrar Metehan Giriş Kapısı’na geldiğini ancak araçta yapılan kontrolde poşetlerin bulunmadığının tespit edildiğini söyledi.

   Zanlının gönüllü ifade verdiğini ve 19 kilogram olan etleri kendi kullanımı için getirdiğini belirttiğini aktaran Şener, tahkikatın tamamlandığını belirtti.

   Şener, zanlının davaları görülünceye değin mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.
   Yargıç Mine Ozankaya, zanlının yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 7 bin TL nakdi teminat yatırması,

KKTC vatandaşı muteber bir kefilin 150 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması, zanlının şahsen 100 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün polis karakoluna ispat-ı vücutta bulunması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110