banner6

Kask zorunlu olmalı

banner37

Atik ve hızlı ATV’ler, ülkemizde traktör sınıfında ehliyetlendirildiği için sürücünün kask takma zorunluluğu bulunmuyor; TKÖD Başkanı Avcı ise bunun büyük bir yanlış olduğu görüşünde:

Kask zorunlu olmalı
banner150

banner150 banner150

Emine Gül ÖZER

   Dar ve zorlu yollar, dik yamaçlar, kaya zeminler, çamurlu dağ yolları gibi çok zorlu arazilerin üstesinden gelmek için tasarlanan ATV’ler, zevkin dışında ulaşım ihtiyacı için şehirlerde de kullanılıyor.

   Söz konusu araçlar şehir içerisinde kullanıldığı zaman ortaya yasal boşlukların yarattığı bazı anormaliler çıkıyor.

   Çok atik ve süratli bir yapıya sahip olan ATV tipi araçlar ehliyet noktasında traktör sınıfında yer alıyor. Oysa traktörler mecbur olup yola çıktığı zaman sürat yapamayan araçlar. İşte tam bu noktada yasal boşluklar bilinçli olmayan ATV kullanıcılarının güvenliği açısından tehlike arz ediyor.

   Konuyla ilgili, KIBRIS muhabirine açıklama yapan Trafik Kazaları Önleme Derneği (TKÖD) Başkanı Mehmet Zeki Avcı, ATV’lerin traktör adı altında kayıt edilmesinden ötürü trafikte kask takma zorunluluğu olmadığını vurgulayarak bunun yanlış olduğunu söyledi.

   ATV araçların plakalı ve plakasız olarak iki kategoriye ayrıldığına değinen Avcı, “ATV araçlar normalde plaka olmadan yola çıkamazlar, plakanmış ATV anayolda kullanılabilir. Bu aracı kullanmak için ehliyet şarttır ve plakalı araçlar traktör kategorisinde yer aldığından gece trafiğe çıkamazlar” ifadelerini kullandı.

   Avcı bu tip araçlarla ilgili yasal düzenlemeler yapılması gerektiğini söyleyerek özellikle kask zorunluluğu getirilmesinin şart olduğunu kaydetti.

   Hız kapasitesinin yüksek olduğu ve üstü yanı açık olan bir aracın kask zorunluluğunun olmaması, olası bir kaza anında felakete de davetiye çıkartıyor.

50 cc’den 1000 cc’ye kadar var

   ‘Heyecan’ unsurunun ön planda olduğu bu araçlarda lastikler düşük basınçlı olarak tasarlanırken, 4 bağımsız ve sert yapılı süspansiyonun yer aldığı ATV’lerde genelde benzinli motorlar görev yapsa da çok nadiren dizel modelleri de üretiliyor. Motor hacmi 50cc ile 1000cc arasında değişiyor.

    300cc’ ye kadar olan modeller daha çok şehir içi amacını taşırken, 300 - 500 cc arası olanlar orta modeller olarak geçiyor.500 cc’nin üstündeki modeller ise arazi koşullarına uygun olarak tasarlanıyor. ATV fiyatları ise motor hacmine paralel artış gösteriyor.

    494 cc’lik motor hacmine sahip bir ATV 334 bin 842 TL’den satılırken, motor hacmi 900 cc olan bir ATV 1 milyon 179 bin 881 TL’den satışa sunuluyor.

Çocuk ATV’lerinde plaka zorunlu

   ATV satıcıları da bazı yasal anomalilerden şikayetçi. Ufak yaştaki çocuk grubunun kullanımı için tasarlanan ATV’lerde plakalandırma zorunluluğu istenmesi garip karşılanıyor.  ATV satıcıları, minik çocukların kullanım amacı için tasarlanan araçlarda, plaka gerekiyorsa ehliyetin de gerektiğini belirtiyor. Satıcılar, “Yaş, ehliyet çıkartacak yaşa uygun değilse, plakalandırma işlemi neden yapılıyor?” diyerek, duruma tepki gösteriyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner158

banner34

banner75

banner88

banner104