Kasten yapmadık, bizi tahrik ettiler !

banner37

Gazimağusa’da, bir diskonun park yerinde, tartıştıkları 4 kişiden 2’sinin burnunu kıran 6 kişiden 5’i, 5’er bin TL nakdi teminata bağlanırken, 1’i hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi. Genç zanlılar, mahkemede konuştu:

banner87
Kasten yapmadık, bizi tahrik ettiler !
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da, eğlenmeye gittikleri bir diskonun park yerinde, sözlü olarak tartıştıkları 4 kişiden 2’sinin burnunu kıran 6 genç aleyhine yürütülen polis soruşturması tamamlandı.

Darp edilenlerin şikayeti üzerine Lefkoşa’da tespit edilip, Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılan 6 genç zanlı, işledikleri iddia edilen, “vahim zarar”, “ciddi darp”, “kavga” ve “rahatsızlık” suçlarından ileride yargılanmak üzere teker teker teminata bağlandı.

Öğrenci olan Abdurrahman Durmuş, Ahmet Şamiloğlu, Talat Güleroğlu, Mehmet Şahin Sağıroğlu ve Muhammed Musa Erdem isimli zanlılar, 5’er bin TL nakdi teminat karşılığında serbest kalırken, ülkede turist statüsünde bulunan Hüseyin Karaahmetali, 15 günü geçmeyen bir süre hükümsüz tutuklu olarak Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.

Mahkemede söz verilmesi üzerine konuşan zanlılar,  “Yıllardır ülkedeyiz. İlk kez mahkeme gördük. Eğitim için ülkeye geldik, bu yıl mezun oluyoruz. Karşı tarafın kışkırtması sonucu çıkan kavgadan ötürü üzgünüz. Burada kefil olacak kimsemiz yok” diyerek, mahkemeden kefil kefaleti dışında bir emir vermesini talep etti.

Zanlı Hüseyin Karaahmetali ise, “kasten yapmadım” diyerek, ülkeye, diplomasını almak için geldiğini belirttikten sonra mahkemeden, kendisini teminatla serbest bırakmasını istedi.

Öte yandan, polis, müştekilerin, genç zanlılar aleyhindeki şikayetinin devam ettiğini söyledi.

 

Tahkikat bitti

Dünkü teminat duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı İlhan Damdelen, meseleyle ilgili bilgi vermesi için Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Dörtyol Polis Karakolu’nda görev yapan polis memuru Kaya Savaşçı’yı yeminli şahadete çağırdı.

Tanık polis memuru Kaya Savaşçı, 28 Ekim 2018’de, saat 02.35’te, Gazimağusa’da, Lions Garden isimli diskonun park yerinde meydana gelen kavganın olgularını mahkemeye aktardı.

Kaya Savaşçı, Lefkoşa’da sakin zanlıların, aralarında çıkan sözlü tartışma sonucu, Gazimağusa’da sakin Doğukan Yalın, Yasemin Mercan, Mehmet Mercan ve Mehmet Korkmaz’ı ciddi şekilde darp edip, Doğukan Yalın ve Mehmet Korkmaz’ın burun kemiğinin kırılmasına sebebiyet verip adı edilenlerin vahim bedensel zarara uğratıldığını anlattı.

Zanlıları, derdest emri gereği, 30 Ekim 2018’de Lefkoşa’da tespit edip tutukladığını kaydeden tanık polis, yazılı dava tebliğ ettiği zanlıları, ülkedeki statüsüne göre teminata bağlamasını talep etti.

 

Sıra yargıda

Ceza Davaları Yargıcı Umut İnan, huzurundaki şahadeti ve zanlıların beyanlarını değerlendirdikten sonra, ülkede turist statüsünde bulunan Hüseyin Karaahmetali’yi 15 günü geçmeyen bir süre hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderdi.

Ülkede öğrenci olan diğer zanlıları 5 bin TL nakdi teminatla serbest bırakan yargıç, zanlıları, davaları sonuçlanıncaya değin KKTC dışına çıkmaktan men etti ve bu maksatla tüm pasaport ve seyahat belgelerine el koydu.

Umut İnan, ayrıca, zanlıların, haftanın 1 günü en yakın polis karakoluna giderek ispatı vücut etmesini de istedi.

Teminat şartlarını yerine getiren zanlı yargılanacağı tarihe değin serbest kaldı.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2018, 08:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96