Kasulidis: 4 özgürlük anormal bir talep

banner37

Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Türkiye’nin Kıbrıs’ta bir çözüm sonrasında Türk vatandaşlarına dört özgürlük tanınması talebinin “anormal bir talep olduğu” iddiasında bulundu.

Kasulidis: 4 özgürlük anormal bir talep
banner90
banner8

Fileleftheros gazetesi, Rum Dışişleri Bakanı Kasulidis’in AB Dış İlişkiler Konseyi toplantısı çerçevesinde İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson’la görüştüğünü ve İngiliz mevkidaşına Kıbrıs Rum tarafının bu konudaki tezlerini aktardığını yazdı.

banner134
Habere göre Kasulidis, Johnson’la görüşmesinde, Türkiye’nin tüm Türk vatandaşlarına Kıbrıs’ta dört özgürlük hakkının tanınması yönündeki talebinin “müzakere sürecini daha da karmaşıklaştıran anormal bir talep olduğu” görüşünü iletti.

Kasulidis, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in müzakere masasına en kısa sürede dönme arzusunu da olduğunu da ifade etti.
Gazete, Johnson’un ise “güvenlik konusunda karşılıklı kabul edilebilir bir formülün mümkün olduğu” görüşünü dile getirdiğini, Kasulidis’in ise bu noktada “çeşitli fikirler sunulmasına karşın üçüncü bir ülkenin tek taraflı müdahale hakkının olması ve Türk askerin belirsiz bir süre için adada kalmasının kabul edilemez olduğunu” vurguladığını yazdı.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2017, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75