banner6

Kasulidis: Anastasiadis'in önceliği çözüm

banner37

Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, ELAM’ın Temsilcileri Meclisi Genel Kurulu’nda onaylanan tüzük değişikliğini “Türkiye’nin, askerin ve garantilerin kalması lehindeki argüman sadağına eklemek için istismar ettiğini” iddia ederek “Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis’in önceliğinin, başkanlık seçimlerine bir yıl varken seçim propagandası dönemi değil, Kıbrıs sorununun çözümü olduğunu” söyledi.

Kasulidis: Anastasiadis'in önceliği çözüm
banner99

Kasulidis, haftalık Kathimerini’ye verdiği özel mülakatta birçok velinin, Temsilciler Meclisi'nin siyasilerinin ve ELAM’lı siyasilerin, öğretmenlerin dersleri çerçevesinde hangi konuya atıf yapmaları gerektiğini belirlemek için “ne çevirdiğini” sormakta olduğunu belirterek, “okullarında ne öğretilmesi gerektiğini yasayla belirleyen bir yabancı ülke daha görmedim” vurgusunu yaptı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın tepkisine değinirken “22 aylık müzakerelerden sonra  Başkan Anastasiadis’in ve müzakerecisinin niyetini sorgulamaması gerekirdi” diyen Kasulidis devamla; “Kıbrıs sorununa iki bölgeli iki toplumlu federasyon temelinde çözüm için birlikte çalıştığımız konusunda şüphenin izi bile olmamalıydı. Bu olayı Türkiye’nin, askerlerin ve garantilerin kalması lehindeki argüman sadağına eklemek için istismar etti” iddiasında bulundu.

DİSİ tuzağa düştü

Kasulidis, “Bazı milletvekillerinin – ki bazıları benim partimden (DİSİ)- çekimser oy kullanma tuzağına düşmüş olmasından dolayı üzgünüm.  Ancak DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun, meclis kararını  sebepsiz ve zamansız bularak parlamento düzeyinde ve diğer gerekli  girişimlerde bulunmasını destekliyorum” ifadelerini kullandı.

Anastasiadis’in “ülkeyi yeniden birleştirme çabalarını ne durdurduğunu ne de azalttığını” söyleyen Kasulidis “aksine, böyle bir şey yapmak için bahane arasaydı, yapardı” dedi.

AKEL’in, Kıbrıs sorununun ana iç yönleri üzerinde Cenevre’den öncesinde paket olarak uzlaşı sağlama olanağı olduğunu değerlendirip Anastasiadis’i, bunu yapmaya çağırdığı hatırlatıldığında Kasulidis Ocak ayında Cenevre’de yapılan görüşmeler sırasında Kıbrıs sorunundaki olumlu ve destekçi tavrından dolayı AKEL’e teşekkür ettiğini söyledi, özetle şunları ekledi:

“AKEL sorumluluk sahibi bir parti. Bu söylediklerinizi size kim söyledi veya nasıl dile getirildi bilmiyorum ancak zannederim Başkan Anastasiadis’in güya oyalamaya oynadığı sonucuna varmak doğru olmaz. Başkanlık seçimleri yaklaştığı için tavır değiştirenin kim olduğu belki AKEL’den de hükümetten de olmayan üçüncü birine sorulmalı. Başkan Anastasiadis’in önümüzde bir yıl varken seçim propagandası dönemine bu kadar erken girmeye ihtiyacı olduğuna inanmıyorum.  Nikos Anastasiadis’in önceliği, tarihin ve mevcut fırsatın çağrısına kulak vererek Kıbrıs sorununun çözümüdür.”

Kıbrıs Rum tarafı konferansa katılmaya hazır

Kasulidis’e, bu veriler ışığında ikinci Cenevre’nin kuşkulu ve/veya gereksiz olduğuna inanıp inanmadığı da soruldu. Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs’la ilgili Cenevre konferansına 13 Mart’tan sonra devam etmeyi taahhüt ettiğini hatırlatan Kasulidis “siyasi irade ve açık fikirle (konferansa) katılmaya hazırız” dedi.

banner134

“Müzakereler donar ve seçim propagandası dönemine girersek Kıbrıs sorunu aynı mı olacak yoksa  prosedür mart ayında, seçimlerden önce kalacağı yerden mi devam edecek?” sorusuna karşılık Kasulidis “Son olaylara rağmen, dalgalanmalara rağmen ve öteki tarafın açılan başlıkları kapatmak için taktik sebeplerinden dolayı gözlemlenen doğurganlık güçlüğüne rağmen müzakereler donmadı. Sorunuz farazidir, cevap veremem” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2017, 12:01
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104