banner6

Kasulidis: Eide giderse Spehar var

banner37

Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in garantiler ve güvenlik başlığının görüşülmesine ilişkin önerisinin doğru olduğu iddiasında bulunurken, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin Norveç’teki seçimlere katılmak için görevinden ayrılacak olmasının Kıbrıs sorununun çözümü için bir baskı unsuru teşkil edemeyeceğini savundu.

Kasulidis: Eide giderse Spehar var
banner99

Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Kathimerini gazetesine Kıbrıs sorunu ve Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki (MEB) doğalgaz aramaları konusunda açıklamalarda bulundu.

Kasulidis, Anastasiadis’in talep ettiği şeyin, Cenevre’ye gidilmesi, burada güvenlik başlığındaki tüm konuların müzakere edilmesi, bir resmin oluşması ve ardından her şeyde uzlaşı sağlanmadığı sürece hiçbir şeyde uzlaşı sağlanmış sayılmayacağı ilkesi temelinde çapraz müzakerelere geçilmesi olduğunu savundu.

17 Mayıs görüşmesinde, “açıkta kalmış konularda ilerleme sağlanabilmesi için garantiler ve güvenlik başlığının ne içerdiğinin bilinmesinin gerektiğinin ortaya çıktığını” ileri süren Kasulidis, Türkiye’nin şu anda çözüm havasında bulunmadığını öne sürdü.

Kasulidis bir soruya karşılık, Eide’nin Norveç’teki seçimlere katılacak olması sebebiyle az bir vakti kaldığını anlamakta olduğunu ancak bunun adadaki taraflar için takvim teşkil etmeyeceğini, Eide ayrılsa bile onun yerine müzakereleri sürdürebilecek olan BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’ın olduğunu ifade etti.

banner134

MEB’indeki doğal gaz faaliyetleri konusunda ise Kasulidis, Kıbrıs’ta halkın korkuya kapılmasına gerek olmadığın belirterek şunları söyledi:

“Olayların kabul edilebilirliğin dışına çıkabilmesi için gereken donanmaya ve hava kuvvetlerine sahip değiliz. Bu yüzden sağlam sinirlere ve güçlü bir diplomasiye sahip olmalıyız”.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2017, 12:16
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104