banner6

Kasulidis: Lübnan için tarihi anlar geldi

banner37

Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas’ın, Lübnan’da yeni hükümetin seçilmesinin ardından, ilişkilerin daha da ileriye götürülmesi için Beyrut’a ortak bir ziyaret gerçekleştirdiği belirtildi. 

Kasulidis: Lübnan için tarihi anlar geldi
banner90
banner99

Fileleftheros gazetesi ve diğer gazeteler, Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas’ın, Lübnan Dışişleri Bakanı Gibran Bassil ile gerçekleştirmiş oldukları iki saatlik görüşmeye ve ardından üç bakanın ortaklaşa düzenlediği basın toplantısına geniş bir şekilde yer verdiler.  

Gazete Rum, Yunan ve Lübnan Dışişleri Bakanları, Rodos Güvenlik ve İstikrar Konferansı’nın açtığı yoldaki işbirliğini yeniden teyit ettiklerini yazdı.

Gazete, üç bakanın, ekonomi, kültür, turizm, akademik işbirliği ve eğitim alanlarındaki işbirliğinin genişletilmesi konularını da ele aldığını belirti. 

Habere göre, üç bakan düzenledikleri ortak basın toplantısında, özellikle Mişel Avn’ın Lübnan Cumhurbaşkanlığı’na seçilmesinin ardından üç ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi iradesine vurgu yaptılar.

Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, reformları ileriye götürecek olan yeni cumhurbaşkanının seçilmesiyle Lübnan için tarihi anların geldiğine dikkati çekti.

Kasulidis, Lübnan halkının tarafında olmaya hazır olduklarını belirtti.  

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas yaptığı açıklamada “Üç ülkenin geleceğini ele alarak bir dostluk ortamında birlikte yürüyoruz. Lübnan’ın, Orta Doğu’daki tüm sorunların çözümlenmesi yöntemini Avrupa’ya, herkese gösteren bir ülke olduğuna inanıyoruz” şeklinde konuştu.  

Lübnan Dışişleri Bakanı Gibran Bassil ise açıklamasında ortak arzunun birçok alan üç ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi olduğunu ifade etti.

Simerini gazetesi Kasulidis ve Kocas’ın Beyrut ziyaretine ilişkin haberinde üç bakanın, mülteci krizi, geniş bölgeyle alakalı güvenlik meseleleri ile eğitim ve kültür konularını ele aldıklarını yazdı.

Gazete haberinde ayrıca, Güney Kıbrıs için ziyaretin, enerji konularıyla alakalı olarak önemli olduğuna dikkati çekti.   

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2016, 10:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104