banner6

Kasulidis: Müzakere edebileceğimiz unsur Türk askerinin makul bir sürede çekilmesidir

banner37

Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Kıbrıs Rum tarafının müzakere edebileceği unsurun “tüm Türk askerinin makul bir zaman dilimi içerisinde gitmesi tarihiyle birlikte bu geri çekilme ve ayrılma dönemi” olduğunu belirtti.

Kasulidis: Müzakere edebileceğimiz unsur Türk askerinin makul bir sürede çekilmesidir
banner99

Kasulidis, Kıbrıs Rum tarafının bir süreliğine garantileri kabul edebileceği şeklindeki dünkü açıklamasa DİKO'dan tepki gelmesi üzerine yazılı bir açıklama yayınladı.

Kasulidis, açıklamasında DİKO’yu Anastasiadis aleyhine sürekli sürdürdüğü kuşku duyma politikasının her zaman başarısız olduğunu ifade etti.

Kıbrıs Rum basınında çıkan habere göre Kasulidis, açıklamasında “Türkiye’nin 1974 yılında Garantörlük Anlaşmasını istediği gibi yorumladığını ancak kendilerinin herhangi bir anlaşmadan kaynaklanabilecek her türlü bahaneden kurtulmak istediklerini” belirterek “Hiçbir ordunun, diğer bir devlet tarafından yenilgiye uğramadan, bir günde gitmeyeceğini” ifade etti.

DİKO Anastasiadis'ten açıklama istedi

DİKO, Kasulidis'in açıklamasının ardından Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis’e çağrıda bulunularak Kasulidis’in bu açıklamayla neyi kastettiğine açıklık getirmesi talep etti.

Açıklamada, ilk kez Kıbrıslı Rum bir siyasetçinin “Kıbrıs’ın çözümden sonra bağımsız ve egemen bir devlet olmayacağını kabul etmeye hazır olduğunu söylediği” belirtilirken Kasulidis’in bu açıklamasında “Anastasiadis’in halktan gizlediği bazı uzlaşıları duyurmuş olmadığını umut ettikleri” ifade edildi.

banner134

Gazete, Dayanışma Hareketi Başkanı Eleni Teoharus’un da Kasulidis’in açıklamasından duyduğu endişeyi dile getirdiğini yazdı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2016, 11:19
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104