banner6

Kasulidis'ten Türkiye'ye idam cezası uyarısı

banner37

Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Türkiye’nin, özellikle de idam cezası konusunda, Avrupa Konseyi’nin ilke ve değerlerine saygı göstermesinin önemine dikkat çekti.

Kasulidis'ten Türkiye'ye idam cezası uyarısı
banner8

Haravgi gazetesi, Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in, Türkiye’nin Avrupa Konseyi’nin özellikle idam cezası ve bağımsız yargı konusundaki ilke ve değerlerine saygı göstermesinin önemine dikkat çektiğini yazdı.

Habere göre Kasulidis yaptığı açıklamada, Türkiye’de 16 Nisan’da gerçekleştirilen referandumun Türkiye içinde ve dışında birçok tepkiye sebep olduğunu iddia ederek, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland’ın “Türk makamlarına referandum sonrasında dikkatli adımlarla ilerlemesi çağrısına katıldığını” ifade etti.

“Kavramlarda ilerleme” iddiası

Gazete ayrıca, Kıbrıs Türk ve Rum müzakerecilerin birkaç gündür yaptıkları görüşmelerde “kavramlar ve içeriklerini netleştirme konusunda ilerleme kaydettiklerini” iddia etti.

banner134

Haberde “bugüne kadar taraflarca farklı yorumlanan kavramlarda” sağlanan ilerlemeden bahsedilirken, diğer yandan da Türkiye’nin sismik araştırma gemisi Barbaros Hayrettin Paşa’nın “Kıbrıs sahillerinden uzaklaşmaya ve Türk sahillerine yönelmeye başladığı” iddiasında da bulundu.

Diğer gazeteler ise Kasulidis’in Milliyet gazetesine açıklamalarını ise şu başlıklarla yansıttı:

Fileleftheros: “Kasulidis: ‘Meclisin Enosis Kararı Yanlış’”.

Alithia: “Kasulidis’in Milliyet’e Söyleşisi: ‘Müzakerelerden Ötürü Hayal Kırıklığı İçerisindeyim”.

Politis: “Kasulidis: ‘Açıklamalar Ortamı Zehirledi’”.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2017, 13:39
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104