banner6

Kathimerini: Türkiye yeni bir güvenlik anlaşmasını ihtimal dışı bırakmıyor

banner37

Türkiye’nin, bugünkü koşullar altında garantilerin tamamıyla kaldırılmasını kabul etmesinin mümkün olmadığı görüşüne sahip olduğu ancak yeni bir güvenlik anlaşmasının ortaya çıkmasını ihtimal dışı bırakmadığı belirtildi.

Kathimerini: Türkiye yeni bir güvenlik anlaşmasını ihtimal dışı bırakmıyor
banner151 banner143

Kathimerini gazetesi, “Garantilerde Üç Türk Önkoşulu” başlıklı haberinde, Türk hükümetine göre garantiler konusunun çok boyutlu olduğuna işaret etti. Haberde, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki geniş bölgedeki milli çıkarlarının sağlamlaştırılmasıyla doğrudan ilişkili olan stratejik açıdan önemli boyutlar bulunduğu yazıldı.

Gazete, Güney Kıbrıs ve Atina’ya, çözüm yolunun açılması için  Türk hassasiyetlerini dikkate almaları çağrısı yapıldığını belirtti.

Yunanistan’ın talebinin kabul edilmesi mümkün değil

Habere göre, Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler ve Kıbrıs’taki garantilerin geleceğinin görüşülmesi analizinde, Türkiye’nin, mevcut koşullar altında, Yunanistan’ın garantilerin tamamen kaldırılması şeklindeki önerisini kabul etmesinin söz konusu olmadığını dile getirildi.

Türkiye’nin iç ve dış siyaset alanındaki bir dizi unsurun, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a böyle bir inisiyatif üstlenmesi olanağını tanımadığı kaydedildi.

Türkiye’nin, önemli addettiği 3 unsur üzerinde de durduğunu yazan gazete, bunları şu şekilde sıraladı: 1) Türkiye’nin, Kıbrıs’taki yeni bir anlaşmanın, Kıbrıs Rum tarafının hassasiyetlerini dikkate alması gerektiğine anlayış göstermesi. 2) Türkiye’nin adadaki asker sayısını doğrudan ve eş zamanlı olarak azaltılmasını görüşmeye hazır olması. 3) Türkiye’nin, adada yeni bir güvenlik anlaşmasının ortaya çıkmasını ihtimal dışı bırakmaması.

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2016, 13:11
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104