Katil anneye ömür boyu hapis

banner37

Bilge Lord Kunduracı, Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, 7 yaşındaki oğlu Ercan Kaya’yı iki gün boyunca defalarca göğüs ile karın kısmından bıçaklayarak öldürmekten suçlu bulundu

banner87
Katil anneye ömür boyu hapis
banner90
banner99

“19 BIÇAK DARBESİYLE ÖLDÜRMESİ VAHŞET”…  Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nüvit Gazi, sanığın boşanma aşamasında olduğu ve ayrı yaşadığı eşinin, sosyal paylaşım sitesi olan Facebook’taki sayfasının kapağında paylaştığı fotoğrafta kendisinin ve oğlunun olmaması nedeniyle, çocuğunu planlayarak öldürdüğüne bulgu yaptı. Gazi, sanığın 7 yaşında ve savunmasız olan kendi çocuğuna karşı konu suçları işlemesinin suçların vahametini daha da artırdığı gibi, sanık tarafından maktulün göğüs ve karın kısmına saplanan 4’ü öldürücü 19 bıçak darbesinin vahşeti ortaya koyduğuna işaret etti.
 

“CEZADAN İNDİRİM YAPMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL”… Sanığın işlediği suçların affedilir hiçbir yanı olmadığını vurgulayan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Gazi, sanığa özgü durumlar göz önünde tutulduktan sonra dahi, soğukkanlı bir şekilde, oğlunu planlayarak öldüren sanığın işlediği suçlara yasanın öngördüğü azami cezadan herhangi bir indirim yapmalarının mümkün olmadığını söyledi. Heyet olarak oy birliği ile sanığa maksimum cezayı vermeyi uygun bulduklarının altını çizen Gazi, Bilge Lord’u ömür boyu hapse mahkum ettiklerini açıkladı.

Emine UYSAL ÇALUDA

   Gönyeli’de, iki yıl önce, 7 yaşındaki oğlu Ercan Kaya Kunduracı’yı iki gün boyunca bıçaklayarak öldüren ve aleyhindeki suçlamaları reddeden 38 yaşındaki Bilge Lord Kunduracı, yargılandığı Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nden suçlu bulundu ve ömür boyu hapse mahkum edildi.

   Nüvit Gazi’nin başkanlığında, Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Umut İnan’dan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın kararı dün açıklandı. Dünkü karar oturumunda Kıdemli Savcı Egemen Metay ve avukat Kaya Muhtaroğlu da hazır bulundu.
   Mahkeme heyetinin oybirliği ile aldığı gerekçeli kararı bir buçuk saatte okuyan Başkan Nüvit Gazi, İddia makamının davayı şüpheden ari ispat ettiğine karar verdiklerini açıkladı ve sanığı aleyhine getirilen “Taammüden adam öldürme” ve “Adam öldürme” suçlarından mahkum ettiklerini kaydetti.
   Ülkemiz yasalarına göre müebbet hapis cezası 40 yıl olarak baz alındığı ve 6’da 1 oranında ceza indirimi uygulandığı için, dün müebbet hapse mahkum edilen Bilge Lord Kunduracı, toplam 33 yıl 4 ay hapis yattıktan sonra cezaevinden tahliye edilecek.

“Ömür boyu hapis gerektiren en ciddi suçlardan”

   Başkan Nüvit Gazi, sanığın aleyhine getirilen “Taammüden adam öldürme” suçunun müebbet hapis cezası öngören Fasıl 154 Ceza Yasası’ndaki en ciddi ve vahim suçlardan olduğuna vurgu yaptı.
   Gazi, yasa koyucunun bu gibi suçları işleyenlerin yaşam boyu hapis cezasına müstehak olabileceğini öngördüğüne vurgu yaptı.
   Gazi, “Bu suç ile ihlal edilen hukuki değer, en yüce değer olan ve gerek iç hukuk gerekse evrensel hukuk tarafından koruma altına alınmış olan yaşama hakkıdır. Yaşam hakkı, Anayasamızın öngördüğü temel hak ve özgürlüklerin en önemlilerindendir. Bir insanın yaşam hakkından daha önemli bir hakkın mevcudiyeti düşünülemez” ifadelerine yer verdi.

Eşinin paylaştığı fotoğrafta yeralmadığı için öz oğlunu öldürdü

   Başkan Nüvit Gazi, sanığın boşanma aşamasında olduğu ve ayrı yaşadığı eşinin, sosyal paylaşım sitesi olan Facebook’taki sayfasının kapağında paylaştığı fotoğrafta kendisinin ve öz oğlu olan maktulün olmaması nedeniyle, çocuğunu planlayarak öldürdüğüne vurgu yaptı.
   Gazi, sanığın 7 yaşında ve savunmasız olan kendi çocuğuna karşı konu suçları işlemesinin işlenen suçların vahametini artırdığı gibi, sanık tarafından maktulün göğüs ve karın kısmına saplanan 4’ü öldürücü 19 bıçak darbesiyle öldürmesinin vahşeti ortaya koyduğuna işaret etti.
   Gazi, Kıbrıs Türk kültüründe aile ve aile içi ebeveyn - çocuk ilişkisine büyük önem verildiğini ve ailelerin çocuklarının üzerine titremekte ve onlar için yapacakları fedakarlıkta sınır tanımadıklarına vurgu yaptı.
   Gazi, “İş bu suçun bir anne tarafından, korunup kollamakla mesul olduğu oğluna karşı işlemiş olması, toplumda kabul gören bir aile yaşantısına ters olup, büyük bir infial yaratmaktadır. Böyle suçları işleyen kişilere verilecek olan cezanın sadece ibretamiz ve caydırıcı olması yeterli değildir. Toplumu bu gibi tehlikelerden korumak mahkemelerin önde gelen vazifelerinden biridir. Sanığa mahkum olduğu suçların vahameti ile orantılı bir ceza takdir edinilmesi kaçınılmazdır” ifadelerine yer verdi.

“Bir çocuğun sığınabileceği liman annesinin yanı…”

   Gazi, “Bir çocuğun sığınabileceği liman annesinin yanı olup, annesi olan sanık tarafından çocuğuna karşı işlenen bu davaya konu suçların affedilir hiçbir yanı yoktur” dedi.
   Gazi, sanığa özgü durumlar göz önünde tutulduktan sonra dahi, amme menfaati ve sanığın soğukkanlı bir şekilde oğlunu planlayarak öldürmesi değerlendirildiğinde, sanık aleyhindeki suçlara yasanın öngördüğü azami cezadan herhangi bir indirim yapmalarının mümkün olmadığını vurguladı.

   Heyet olarak sağına maksimum cezayı vermeyi uygun gördüklerini belirten Başkan Nüvit Gazi, sanığa oybirliği ile ömür boyu hapis cezası verdiklerini açıkladı. 

Öldürdüğünü kabul etmemişti

   Bilge Lord Kunduracı, Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde, “26 ile 27 Mayıs 2018 tarihleri arasında eşi Ercan Kunduracı’nın sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta paylaştığı aile fotoğrafında kendisi ve oğlu Ercan Kaya Kunduracı’nın olmadığı gerekçesiyle oğlunu göğüs ve karın kısmından birçok kez sokup taammüden öldürmekle” itham edilmişti.
   Cinayetten sonra ilk kez mahkemede konuşan Bilge Lord Kunduracı, oğlunu öldürdüğünü kabul etmemiş, daha sonraki celselerde ise akıl sağlığında sorunlar olduğunu ve cezai ehliyetinin olmadığını iddia etmişti.

   Bilge Lord Kunduracı’nın akıl sağlığıyla ilgili yaptığı başvuruları Yargıtay Ceza’nın reddetmesinin ardından Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde ara verilen yargılamasına devam edilmişti.

Olay nasıl olmuştu?

   Gönyeli’de sakin zanlı Bilge Lord Kunduracı, ayrılma aşamasında olduğu eşi Ercan Kunduracı’nın, 25 Mayıs 2018 tarihinde, sosyal medya hesabındaki bir paylaşımına sinirlenerek, kendisiyle yaşayan oğlu Ercan Kaya Kunduracı’yı öldürmeye karar vermiş ve 7 yaşındaki oğlunu iki gün art arda bıçaklayarak öldürmüştü. Anne Kunduracı, 26 Mayıs Cumartesi günü akşam saatlerinde, oğlu Ercan’ı, yatağında uyuduğu sırada, evde bulunan bir bıçakla yaraladığını, ancak, fiili gerçekleştiremediğini ve ertesi gün sabah 08.00’de, oğlunu, yine aynı bıçakla göğüs ve karın boşluğundan defalarca bıçaklayıp öldürdüğünü itiraf etmişti. 7 yaşındaki Ercan Kaya Kunduracı’nın üzerinde, göğüs ve karın kısmında 4’ü öldürücü, 19 adet bıçak yarası,12’si ise yüzeysel kesi olup toplam 31 bıçak darbesi tespit edilmişti.

   Torununu yatağında kanlar içinde bulan dede Tahir Lord da kalp krizi geçirerek, yaşamını yitirmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75