Katil zanlısı Güney'de yakalandı, iadesi bekleniyor

banner37

İskele’de ormanlık alanda 53 yaşındaki Hasan Işık Özgöçmen’in öldürülmesi olayında zanlı konumunda olan Pakistan uyruklu Muhammad Salman, Limasol’da Rum polisi tarafından tutuklandı

Katil zanlısı Güney'de yakalandı, iadesi bekleniyor
banner90

Ahmet İLKTAÇ

İskele’de 30 Eylül 2018 tarihinde ormanlık alan içerisinde darp edildikten sonra kemerle boğularak öldürülen sanatçı Hasan Işık Özgöçmen’in katil zanlısı olan 23 yaşındaki Pakistan uyruklu Muhammad Salman, Limasol’da Rum polisi tarafından tutuklandı.

Rum Polisi Basın Sözcüsü’nün Kıbrıs (Rum) Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, zanlının “Kıbrıs Cumhuriyeti’ne” yasa dışı giriş ve kalış, aynı zamanda cinayet suçlarından tutuklandığını söylediği bildirildi.

KKTC makamlarının da, İki Toplumlu Suç ve Suçlara İlişkin Teknik Komitesi aracılığıyla cinayet zanlısı Muhammad Salman’ın KKTC’ye iadesi için gerekli tüm işlemleri başlattığı öğrenildi.

Önen: Umarım bu vakayla karşılıklı iade sorununu çözeriz

Gazetemiz KIBRIS’a konuşan İki Toplumlu Suç ve Suçlara İlişkin Teknik Komitesi Eş Başkanı Hakkı Celal

Önen, cinayet zanlısı Muhammad Salman’ın Güney Kıbrıs’ta tespit edildiğini, dün mahkemeye çıkarıldığını ve hakkında Güney Kıbrıs’a yasa dışı giriş ve kalış suçlarıyla ilgili tutukluluk emri alındığını söyledi.

Önen, Muhammad Salman için Rum polisinin soruşturma başlattığını, soruşturmanın ardından yargılanacağını ve gerekirse hapis yatacağını kaydetti.

banner9
Katil zanlısının önümüzdeki birkaç gün içerisinde iadesinin söz konusu olacağını düşünmediğini anlatan Önen, Rum tarafından yapılan bu işlemin aynısının KKTC’de de yapıldığını bildirdi. Muhammed Salman’ın Rum tarafında yargılandıktan ve cezasını çektikten sonra serbest kalma ihtimalinin bulunmadığına da değinen Hakkı Celal Önen, ancak bu kişinin sınır dışı edilebileceğini dile getirdi.

Önen, zanlının KKTC’ye iadesi için daha önce yaptıkları başvuruyu, kişinin yakalanmasının ardından da yenilediklerini ifade etti.

İki ülke arasında iade anlaşmasının bulunmadığını anımsatan Önen, “Onların da bizden istedikleri var. Umarım ki bu artık vesile olur da karşılıklı suçlu iadesi sorununu çözmüş oluruz” dedi.

Rum basını tutuklamayı böyle yansıttı

İskele’de 30 Eylül’de cinayete kurban giden Hasan Işık Özgöçmen’in katil zanlısı Pakistan uyruklu Muhammad Salman’ın Limasol’da polis tarafından tutuklanması dünkü Rum basınında da yer aldı.

Rum polisinin, 23 yaşındaki yabancı uyruklu bir şahsı, KKTC’de işlenen bir cinayetin zanlısı olarak perşembe akşamı Limasol’da tutukladığı haber verildi.

Elde edilen ilk bilgilere göre zanlının 23 yaşında olduğunu yazan Fileleftheros gazetesi, Pakistan uyruklu olduğunu belirttiği şahsın, cinayetten arandığının tespit edilmesi üzerine, motosiklete bindiği sırada polis tarafından kontrol amaçlı durdurulduğunu ve tutuklandığını belirtti.

KKTC makamları tarafından 53 yaşındaki bir Kıbrıslı Türk’ü öldürmekten aranan 23 yaşındaki yabancı uyruklu bir şahsın, perşembe akşamı Rum polisi tarafından Limasol’da yakalandığını bildiren diğer Rum haber kaynakları ise, Rum Polisi Basın Sözcüsü’nün Kıbrıs (Rum) Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, zanlının “Kıbrıs Cumhuriyeti’ne” yasadışı giriş ve kalış, aynı zamanda cinayet suçlarından tutuklandığını söylediğini iletti.

Rum polisinin perşembe saat 17.00 sıralarında, 23 yaşındaki şahsın Limasol’da bir sokakta görüldüğüne dair bir istihbarat aldığını, ardından söz konusu şahsın polis tarafından bölgede tespit edildiğini ve Limasol karakoluna götürüldüğünü belirten kaynaklar, zanlının burada Güney Kıbrıs’a herhangi bir sınır kapısından geçmeden, dağlık bir bölgeden girdiğini söylediğini ekledi.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2018, 08:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108