Katrugalos ile Pavlopulos'un açıklamaları

banner37

Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Ürdün arasında dün bakanlar düzeyinde gerçekleştirilen üçlü görüşmeye katılmak için Rum kesimine giden Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yorgos Katrugalos’un, Kıbrıs sorununda Yunanistan ile Güney Kıbrıs arasında görüş birliği olduğunu söylediği ifade edildi.

Katrugalos ile Pavlopulos'un açıklamaları

Alithia gazetesine göre, Kıbrıs Haber Ajansı’na (KİPE) yaptığı açıklamada, “iyi bir şey için mümkün olan en iyi ihtimallerin var olması için, Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerin yeniden başlamasından önce çok iyi bir hazırlık yapılması gerektiğine” işaret eden Katrugalos, Yunanistan ile Güney Kıbrıs arasındaki görüşlerin özdeşleştiğini yineledi.

Katrugalos, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’un düşüncelerinin ne olduğunu görmeyi beklediklerini de ifade etti. Katrugalos, Yunanistan’ın üzerinde durduğu şeyin Kıbrıs sorununun bir uluslararası hukuk meselesi olarak rolünün vurgulanması, aynı zamanda Crans Montana’da garantiler ve adada yabancı askeri birliklerin kalmaması konusunda yaşanan ilerlemenin vurgulanması olduğunu kaydetti.

Referans şartları üzerinde sonuca varılması konusunda iyimser olup olmadığının kendisine sorulması üzerine ise Katrugalos, “İyi bir şey için, en iyi ihtimallere sahip olmak için, en azından bu kez çok iyi bir hazırlık yapılmasını istediklerini” sözlerine ekledi.

Katrugalos’un dün Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Ürdün arasında gerçekleştirilen üçlü görüşmeden önce Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile görüştüğünü de kaydeden gazete, Hristodulidis’in Katrugalos’u Jane Holl Lute’un son günlerde adada gerçekleştirdiği temaslar konusunda bilgilendirdiğini aktardı.

PAVLOPULOS
Gazete, başka bir haberinde ise Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos’un, Brüksel’deki Avrupa Komisyonu merkezinde bulunan Avrupa kurumlarının Yunan çalışanlarına hitaben yaptığı konuşmada, Kıbrıs konusuna da değindiğini yazdı.
 

Pavlopulos, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, AB’nin tam üyesi olarak, işgal birlikleri ve üçüncü tarafların çağ dışı garantilerinin yol açacağı sınırlı bir egemenlikle düşünülemeyeceğini” iddia etti. Pavlopulos ayrıca, “Bunun uluslararası hukuk ile Avrupa hukukunun her kavramına aykırı olduğunu aynı zamanda AB üyesi her devletin egemenliği konusunda, tehlikeli ve yıkıcı bir emsal teşkil edeceğini” ileri sürdü.
Kıbrıs sorununun uluslararası, bir Avrupa meselesinden ibaret olduğunu ifade eden Pavlopulos, arzu edilen şeyin, Kıbrıs sorununa en kısa zamanda adil ve yaşayabilir bir çözüm bulunması olduğunu belirtti.
Türk-Yunan ilişkilerine de değinen Pavlopulos, Türkiye’nin uluslararası hukuka saygı duyması gerektiğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2018, 13:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER