banner6

Kavaz 3 yıl, Yıldırım ise 18 ay hapis cezası aldı 

banner37

Türkiye’den sehpa içerisinde kargoyla gönderilen yüklü miktarlardaki uyuşturucuları, organize bir şekilde KKTC içerisinde dağıtım ve satışını yapmakla suçlanan 8 sanıktan 2’sinin davası neticelendi

Kavaz 3 yıl, Yıldırım ise  18 ay hapis cezası aldı 
banner90
banner99

ÖZEL HABER - Emine UYSAL ÇALUDA

   Narkotik Ekibi tarafından 17 yaşındaki kız çocuğunun tasarrufunda ele geçirilen 2 milyon TL’nin üzerinde değeri olan “eroin”, “MDMA” ve “metamfetamin” türü uyuşturucu maddeyle ilgili tutuklanan 8 kişiden, sanık Mustafa Kavaz ve Berat Görkem Yıldırım suçlamaları kabul etti.

   Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi,  yüklü miktardaki uyuşturuculardan 100 adet MDMA hapı satışını yapmak için alan Mustafa Kavaz’a 3 yıl, 25 adet  MDMA hapı alan Berat Görkem Yıldırım’a 18 ay hapis cezası verdi.

    Fadıl Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Vedia Berkut Barkın ve Yargıç Murat Soytaç’tan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, dün davayı karara bağladı.

   Karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Ahmet Özlemler, savcı İbraHİM Ruso ve sanıkların avukatları hazır bulundu.

   Kararı okuyan Murat Soytaç, sanıkları, kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında, aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup mahkûm ettiklerini açıkladı.

   Soytaç, ithamlara dikkat çekip, son derece vahim bir tablo ile karşılaştıklarına vurgu yaptı. Soytaç, “Sanıkların suç ortağı konumunda bulunan S.Ö. okul çağında ve henüz on sekiz yaşını doldurmamış bir çocuktur. Hal böyleyken S.Ö.'nün babası yüklü miktardaki uyuşturucuyu büyük bir titizlikle ahşap sehpalar içerisine gizleyerek küçük kızına göndermiş ve çocuk olarak nitelendirebileceğimiz S.Ö. üzerinden bir bir dağıtım ağı oluştur” ifadelerini kullandı.

“Bir çocuğun ailesi tarafından uyuşturucu ticaretinde bu denli kullanıldığı bir dava ile karşılaşmış değiliz”

  

   Murat Soytaç, S.Ö.’nün bir diğer okul arkadaşı olan sanık 2'ye de satması için uyuşturucu madde verdiğini ve sanık 2’nin de bu uyuşturucuları satarak karşılığında maddi menfaat temin ettiğini belirtti.

   Soytaç, “Bu çerçeveden çocuk yaştaki S.Ö. ve genç yaştaki sanık 2'nin uyuşturucu dünyası içerisinde bulunan yetişkinler tarafından uyuşturucu dağıtımında kullanılarak suça alet edildikleri oldukça vahim bir tablo ile karşılaşmaktayız. Daha önceki davalardan genç kişilerin uyuşturucu davalarında sanık oldukları vahim davalarla karşılaşmamıza rağmen bir çocuğun ailesi tarafından uyuşturucu ticaretinde bu denli kullanıldığı bir dava ile karşılaşmış değiliz” ifadelerini kullandı.  

   Soytaç, hiç kimsenin uyuşturucu madde satışını ekonomik sıkıntılarına çare olarak görmesinin hoş görü ile karşılanmasının mümkün olmadığını belirtti.

   Sanıkların alarak tasarruf etmiş oldukları uyuşturucu türü olan MDMA’nın yasada kimyasal bileşenleri dolayısı en tehlikeli olarak kabul gören uyuşturucu türlerinden olduğuna vurgu yaptı.

   Soytaç, sanık Mustafa Kavaz’ın alarak tasarruf ettiği uyuşturucu miktarının 100 adet MDMA türü hap olduğunu ve oldukça yüksek miktarda olmasını ayrıca benzeri suçtan sabıkasının oluşunu aleyhinde değerlendirdiklerini belirtti.

   Soytaç, “Sanıkların itham edilerek mahkum olduğu davalara konu uyuşturucu maddenin miktarı ve türleri dikkate alındığında çok ciddi ve vahim suçlar olduğunu görmekteyiz. Uyuşturucu kullanımını caydırmak ve engellemek adına toplumun her kesimi üzerine düşeni yaparken sanık 2'nin uyuşturucuyu para karşılığında üçüncü kişilere satarak para temin etmesi bu mücadeleyi baltalamaktadır” ifadelerine yer verdi.

   Soytaç, sanıkların lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinerek, Mustafa Kavaz’a 3 yıl, Berat Görkem Yıldırım’a 18 ay hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Kız çocuğunun tasarrufunda 2 milyon TL değerinde uyuşturucu maddeler bulunmuştu

   Narkotik Ekibi tarafından 27.11.2021 tarihinde 17 yaşındaki kız çocuğunun tasarrufunda o dönemde 2 milyon TL’nin üzerinde değeri olan yüklü miktarda, “eroin”, “MDMA” ve “metamfetamin” türü uyuşturucu madde ele geçirmiş ve 8 kişiyi tutuklamıştı.

   Operasyonlarda tutuklanan sanıklar S.Ö. (K-17),  A.N.Y. B. (E-18), M.Y. (E-40), “Koçero” lakaplı İ.Ö. (E-45),  M.K. (E-36), M.S. (E-40), B.G.Y. (E-20) ve  İ.H. (E-36) teminat duruşmasına çıkarılmıştı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104