Kavurucu sıcakta çalışan işçiler düzenleme bekliyor

banner37

Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde, 40 derecelerde seyrettiği şu günlerde, uzmanların tüm uyarılarına rağmen açık alanda çalışan işçilerin çalışma saatlerinde henüz bir iyileştirme yapılmadı

Kavurucu sıcakta çalışan işçiler düzenleme bekliyor
banner99

Ahmet UÇAR

“BUNA ‘İŞ KAZASI’ DENİLEMEZ”… Ülkemizdeki hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyrederken, açık alanda çalışan işçiler için tüm uyarılara rağmen hiçbir girişimde bulunulmadı. İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Güvenç Yüksel, uzmanların 11.00 ile 16.00 saatleri arasında dışarıya çıkılmaması yönündeki uyarılarına rağmen işçilerin çalışma saatlerinin düzenlenmediğini söyledi. Yüksel, sıcaklıklardan dolayı yaşanacak sorunların bilinçli olarak ortaya çıkacağını, bu nedenle bunlara ‘iş kazası’ denilemeyeceğini vurguladı

“BİRKAÇ GÜNE HAZIRLANACAK”… Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Çelebi Ilık, yapılacak düzenlemenin tüm ülkeyi ilgilendirmesi nedeniyle aceleci davranmanın doğru olmayacağını ifade ederek, birkaç gün içerisinde yapılacak düzenlemelerle ilgili bir öngörüye sahip olacaklarını ve hazırlanacak önergeyi Bakanlar Kurulu’na sunacaklarını belirtti. Ilık, sıcaklıklardan etkilenen kesimin daha çok inşaat alanında çalışan kişiler olduğuna işaret ederek, Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği ile birlikte çalışma yürüttüklerini söyledi

Ülkemizde sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği şu günlerde açık alanda çalışan işçilerin çalışma saatlerinde hala bir düzenlemeye gidilmedi.

Uzmanların, 11.00-16.00 saatleri arasında dışarıya çıkılmaması, Meteoroloji Dairesi’nin “kırmızı alarm” vererek 10 dakikadan fazla güneşin altında durulmaması uyarısına rağmen açık alanda çalışmak zorunda olan işçilerin çalışma saatleriyle ilgili ne yazık ki hala bir iyileştirme yok.

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Güvenç Yüksel, uzmanların, sıcak hava koşullarında çalışmak zorunda olan işçilerin sağlığı için yaptığı uyarılarla ilgili herhangi bir düzenlemeye gidilmediğini ifade ederek, sıcaklıklar nedeniyle yaşanan olumsuzlukların “bilinçli” olduğunu, bu nedenle de iş kazası olarak adlandırılamayacağını kaydetti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Çelebi Ilık ise yapılacak düzenlemenin tüm ülkeyi ilgilendirmesi nedeniyle aceleci davranmanın doğru olmadığına işaret ederek, birkaç gün içerisinde hazırlanacak düzenlemelerle ilgili bir öngörüye sahip olacaklarını ve önergeyi Bakanlar Kurulu’na sunacaklarını ifade etti.

Yüksel: Sıcaklıklardan dolayı yaşanan olumsuzluklar kaza olmayacak

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Güvenç Yüksel, ülkemizdeki sıcaklıkların her geçen gün artış gösterdiğini, işçilerin çalışma saatlerinin düzenlenmesi için basın yoluyla birçok kesimden uyarılar yapıldığını belirterek, ancak tüm bu çağrılara rağmen devletin açık alanda çalışmak zorunda olan kişilerin çalışma saatlerinde yasal bir düzenlemeye gitmediğine vurgu yaptı.

Yüksel, “Çalışma saatlerinin düzenlenmesi için bir kaza yaşanmasını mı bekliyorlar?” diye sorarak, işçilerin güvenliğin sağlanmasının her şeyden önce insani bir durum olduğunu dile getirdi.

banner134
İş sağlığı ve güvenliğinin,  iş yerlerindeki risklerin, tehlikelerin tespit edilmesi ve kazaya yol açacak sorunların önüne geçilmesi için çözümler ürettiğini ifade eden Yüksel, sıcaklıklardan dolayı yaşanan hiçbir olumsuzluğun kaza olarak adlandırılamayacağını, işçilerin bilinçli olarak zarar görebileceğini, ölüm gibi durumlarda ise bunun “iş cinayeti” olarak tanımlanabileceğini vurguladı.

Yüksel, yüksek sıcaklıkların yaşandığı şu günlerde işçilerin can güvenliğinin sağlanması için mesai saatlerinin düzenlenmesi gerektiğini söyleyerek, 11-16.00 saatleri arasında dışarıya çıkılmamasının önerilmesine rağmen buna uygun koşulların sağlanmadığını anlattı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çalışanların iş güvenliğini sağlayacak adımları atmadığına işaret eden Yüksel, bazı işverenlerin iyimser yaklaşmasına karşın, çoğu işverenin de duyarsız olduğunu bildirdi.

Yüksel, çalışanların sıcak hava koşullarının yanı sıra şantiyelerdeki eksiklikler nedeniyle de sorun yaşadığı üzerinde durarak, “Şantiyelerde işçilerin dinlenebileceği bir alan, suya ulaşabilecekleri bir kaynak yok. İşçiler, buzlu sularını evlerinden götürüyor ancak bu su akşama kadar dayanmıyor. İş sağlığı ve güvenliği çerçevesinde işçilerin mesai saatleriyle birlikte dinlenecekleri alanlar ve sıvı ihtiyacı da giderilmeli. Yaz aylarında çok sıvı tüketilmeli, sadece su değil, mineralli içecekler olan soda ve ayran da tüketilmeli” şeklinde konuştu.

Ilık: Çalışma saatleri birkaç güne iyileştirilecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Çelebi Ilık, ülkemizde hava sıcaklığının artış göstermesi nedeniyle açık alanda çalışan işçilerin çalışma saatleriyle ilgili düzenleme yapılması için çalışmalar yürüttüklerini belirterek, inşaat alanında çalışan kişilerin çoğunlukta olması nedeniyle de Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği ile çalıştıklarını kaydetti.

Ilık, bu yasal düzenlemenin tüm ülkeyi ilgilendirmesinden dolayı aceleci bir karar vermelerinin doğru olmayacağını dile getirerek, birkaç gün içerisinde düzenlemelerin nasıl yapılacağının öngörüleceğini ve Bakanlar Kurulu kararıyla mesai saatlerinin düzenleneceğini ifade etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yaşanan bakan sıkıntısının söz konusu yasal düzenlemeyi etkilemediğine işaret eden Ilık, devlet işlerinin aynı şekilde devam ettiğini açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75