Kayın mantarı yetiştirip, satıyor

banner37

Lefkoşa Hamitköy’de kendi imkânlarıyla mantar üreten Ekrem Lord, sipariş geldikçe mantarları hasat edip, marketlere veya şahıslara veriyor

Kayın mantarı yetiştirip, satıyor
banner90
banner8

Erol KANLIADA

Lefkoşa Hamitköy’de bir konteyner içerisine kurduğu sistemle kayın mantarı yetiştiren Ekrem Lord, talep olduğu zaman mantarları hasat edip, satıyor.

Birikmiş bir miktar parasını nasıl değerlendireceğini düşünürken, yaptığı araştırma sonucu mantar yetiştirmeye karar verdiğini söyleyen Lord, mantarları marketlere sattığını belirtti.

Lord, bu işten zevk aldığını ve şartların olgunlaşması halinde işi, daha profesyonel yapmak istediğini ifade etti.

banner134
Kayın mantarı ve özellikleri

Kayın mantarı, Pleurotaceae familyasından yaygın olarak yenilebilen bir mantar türüdür. Latince adı Pleurotus ostreatus olan bu mantar, en lezzetli ve ekonomik değeri olan mantarlardan biridir. Doğada kayın ağaçlarında yetişmesi nedeniyle kayın mantarı olarak adlandırılır. Bilinen diğer adları istiridye mantarı ve kavak mantarıdır.

Kayın mantarı ayrıca sanayide ve vücuttaki toksik etki gösteren bileşenleri mantar kullanarak temizleme amacıyla kullanılır.

Kayın mantarının şapka bölümü geniş ve istiridyeye benzer yapıdadır. Ortalama çapı 5 ile 25 cm arasında değişir. Sapı yok denecek kadar kısa olup düşük oksijen oranı olan bölgelerde yetişen mantarlarda ince uzun halde olabilir.

Kayın mantarı, en ideal ışık altında beyaz-gri arası renktedir. Fazla ışık aldığı alanlarda sarı, az ışık aldığı yerlerde ise siyah tonlarında olabilir.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2018, 09:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75