Kayıp 72 Kıbrıslı Rum'un eksik kalıntıları Dikmen Çöplüğü'nde

banner37

Gaziköy’deki kuyulara atılan ve bazı kemikleri bulunarak kimliklendirme yapılan Kıbrıslı Rumların, kayıp kemiklerinin nerede olduğu kesinleşti

Kayıp 72 Kıbrıslı Rum'un eksik  kalıntıları Dikmen Çöplüğü'nde

Ahmet KARAGÖZLÜ

Kıbrıs’ta, 1963-1964 ve 1974 yıllarında yaşanan toplumlararası çatışmalar sırasında kaybolan birçok Kıbrıslı Türk ile Kıbrıslı Rum’un kemiklerinin bulunup ailelerine iade edilmesi için Kayıp Şahıslar Komitesi (KŞK) yıllardır çalışmalarını sürdürüyor.

1990’lı yıllarda Gaziköy’de bulunan Ornuta Çiftliği bölgesindeki kuyulardan çıkarılan ve kimliklendirmeleri daha önce yapılan 72 kayıp Kıbrıslı Rum’a ait eksik kalıntıların Dikmen Çöplüğü bölgesinde olduğu tespit edildi.

Dikmen Çöplüğü’nde bulunan eksik kemik kalıntılarının bölgede çok fazla metan gazı olması nedeniyle nasıl çıkarılabileceğinin öğrenilmesi için komite, Dikmen Çöplüğü’nü rehabilite eden Portekizli uzman Pedro Louro’dan yardım istedi. Louro, söz konusu bölgenin nasıl rehabilite edildiği ve çalışmaların nasıl yapıldığıyla ilgili raporunu komiteye sundu.

KIBRIS Gazetesi’nde önceki günlerde yayımlanan “Dikmen Çöplüğü’nde kayıplar olabilir” başlıklı haberde, AB desteğiyle rehabilite edilen Dikmen Çöplüğü’nün olduğu alanda 1 milyon ton metreküp sıkıştırılmış çöpün bulunduğu ve bölgenin metan gazı çıkaran çok tehlikeli bir yer olmasından dolayı da orada kazı yapılıp yapılamayacağının henüz belirlenemediği dile getirilmişti.

Bu yüzden de çöplüğü rehabilite eden kişinin çöplük alanında incelemede bulunduğu belirtilmişti.

Küçük: Kimliklendirme yapıldı, geriye kalan kemikleri bulmaya çalışıyoruz

KIBRIS’a konuşan Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Kıbrıslı Türk Üyesi Gülden Plümer Küçük, Kıbrıs’taki toprak yapısının çok sert olmasından dolayı her iki toplumda da 1963-64 ve 1974 yılı kayıplarının büyük bir kısmının kuyulara atıldığını kaydetti.

Küçük, Gaziköy’de bulunan Ornuta Çiftliği bölgesindeki kuyularda 1974 yılında kaybolan 72 Kıbrıslı Rum’un kalıntılarına rastlandığını anımsatarak, 1990’lı yıllarda söz konusu kişilerin kalıntılarına ulaşıp kimliklendirme yaptıklarını dile getirdi. Söz konusu kuyularda kayıp Kıbrıslı Rumların tüm kalıntılarını bulamadıklarını belirten Küçük, şöyle devam etti:

“Biz kimliklendirme işlemlerini yaparken en küçük kemiklerle yapmak zorunda kaldık. Çünkü her iki toplumda da birçok kişi ilk gömü yerinden başka bir yere taşındı. Bunun güneyde bulunan Dohni (Taşkent), Mari (Tatlısu) ve Zigi’de (Terazi) yaşadık. Oralardaki kayıp Kıbrıslı Türklerin kemikleri de ilk gömü yerinden başka bir yerde bulunmuştu. Gaziköy bölgesindeki kuyulara atılan Kıbrıslı Rumların kalıntılarının da aynı şekilde Dikmen Çöplüğü bölgesine atıldığını tespit ettik ve şimdi de kayıpların geriye kalan kemiklerini bulmaya çalışıyoruz”

Küçük, insan hakları gereği kaybı olan herkesin, kayıplarının tüm kalıntılarının bulunmasını istediğini, bu nedenle de Dikmen Çöplüğü bölgesinde olduğu tespit edilen kalıntıların bulunması için çalışmalarının halen devam ettiğini belirterek, “Daha önce gazetenizde bahsettiğim gibi Dikmen Çöplüğü’nde çok fazla metan gazı olduğu için kazı yapılıp yapılamayacağını henüz belli değil” dedi.

Nestoros: Alanda toksisite sorunu var

Güney Kıbrıs’ta yayımlanan Alithia gazetesinin haberine göre, Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslı Rum Üyesi Nestoras Nestoros, komite üyelerinin, danışmanlarıyla birlikte Portekizli uzman Pedro Louro’nun raporunu değerlendireceğini ve ileriki adımların ne olacağı konusunda karar vermek için bunu tartışacağını söyledi.
Nestoros, alana ilişkin toksisite sorununun bulunduğunu, olası bir kazıda sağlık ve güvenlik konularının ortaya çıkabileceğini, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin, şimdi, nasıl ilerleyeceğine karar vermesi gerektiğini de ifade etti.
Nestoros açıklamasında ayrıca böylesi bir girişimin zorluk ve artan tehlikesine vurgu yaparak toksisite konusunun idare edilmesi konusunda inceleme yapılması gerektiğine de dikkati çekti.
Nestoros, Kıbrıs Türk tarafının, bu konuda var olan bilgilerin doğruluğunu ortaya çıkarmak için daha fazla tanık aramasının ve araştırma yapmasının da önemini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2018, 12:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER